Göbekteki Yağları Eritmek İçin 6 Tavsiye

Göbekteki Yağları Eritmek İçin 6 Tavsiye
0

Bir yaştan sonra kaderin bir cilvesi, zoraki bir kural zannedilse de, göbek diye bilinen göbek yağlarını eritmek doğru yöntemlerle başarıya ulaşabilir. Peki ne zaman göbek sorununu düşünmeliyiz?

Bunun basit bir formülü var:

95 cm ve üstü bel ölçüsüne sahipseniz (erkekler için)

81 cm ve üstü bel ölçüsüne sahipseniz (kadınlar için)

İçindekiler Tablosu

Göbek yağları Nasıl Erir?

1. Şekere elveda

Rafine şekerler ayrıca kandaki glukoz seviyesini artırır, doğal şekerin yerini tutmaz ve zararlıdırlar. Şeker, diş çürümesi, karaciğerde yağlanma, romatizma, kilo artışı ve obezite, iktidarsızlıkla ilgili sorunlar, kalp hastalıkları gibi sorunlara yol açabiliyor. Tüm bunların yanı sıra vücuttaki yağ ve kilo artışına neden oluyor.

2. Egzersizler

Egzersiz, kardiyo, pilates çalışmadan, yürüyüş yapmadan, bisiklet sürmeden, hatta hiç hareket etmeden evde oturarak kilo vermeyi düşünmek, hatta yağları eritmeyi düşünmek aslında biraz gerçek dışı. Spor yoksa göbek eritmek çok zor bir işlem halini alıverir. Aşağıda sıralayacağımız egzersizleri her gün en az yarım saat (30 dakika) yapmakta yarar var. Göbek yağlarını eritmek için öneriler arasında egzersizleri ciddiye almak gereklidir.

BENZER YAZILAR  C Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Mekik

Yarım ya da tam mekik, her gün 3 set ve 15 defa yapılmalıdır. Zorlanmamak, hamlamamak için başlangıçta 2 set yapıp daha sonradan sayıyı artırabilirsiniz. Mekik karın kası yapmanızı da sağlayacaktır.

Plank

Vücudun tüm bölgelerini çalıştırarak metabolizma hızını artıran ve kalori yakımı derdine derman olan bu hareket şöyle yapılıyor:

Ön kollarınız omuz açıklığında ve dirseklerle orantılı olacak şekilde yere dayanın. Yani şu şekilde;

Bu şekilde en az 1 dakika olmak üzere durabildiğiniz kadar – sakatlanmamaya dikkat ederek tabii- durmaya çalışın.

Kolay bir egzersize benziyor değil mi? İşin aslı tüm vücudu zorladığından dolayı plank zorlu bir harekettir. Fakat zaman geçtikçe alışacaksınız ve hayatınızın bir parçası haline getireceksiniz!

Bisiklet sürmek

Bisiklet sürmek nereden baksanız, vücudun birçok yerini, özellikle alt kısımlarını çalıştıran, vücuttaki yağ oranını düşüren, insanı formda tutan bir araçtır. Rahat bir yele sayesinde haftada en az 2 defa bisiklet sürmek sizin de yararınıza olacaktır. Böylece göbekteki yağları eritmek oldukça kolaydır.

Evde bisiklet

Karnın alt ve yan taraflarını oldukça çalıştıran bu harekete bayılacaksınız.

BENZER YAZILAR  Aç Karnına Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

Sırt üstü bir şekilde 90 derece, bacaklar hafif havada şekilde uzanın. Mekik çekerken yapıldığı gibi ellerinizi başınızın arkasına koyun ama fazla zorlamayın. Bacaklarınızı bisiklet sürer gibi havada oynatın. Bir bacağınız yukarıdayken diğeri aşağıda olmalı ve nefes alıp vermeyi unutmamalısınız. Böylece bu hareketi başarıyla yerine getirmiş olacaksınız.

İp atlamak

Göze korkutucu gelen ama kolayca alışılan diğer bir hareket de bu.

Bir ip yardımıyla, yere dümdüz minder koyarak yapabilirsiniz. Bunun yerine bisiklet sürmek yine benzer bir yararı sağlayabilecektir.

3. Trans yağ tüketiminden kaçının

Trans yağ tüketmek bel ve basen bölgesinde yağlanmaya neden olur, kilo artışını hızlandırır. Wake Forest Üniversitesi bir maymun grubuna iki farklı diyet türü uyguladı, deneyde birinci maymun grubu trans yağ ile beslendi, diğer grup ise doymuş yağlardan uzak durdu. Deneyin neticesi şuydu: Birinci maymun grubu, yani trans yağ tüketen grubun bedensel kütleleri 6 sene sonra %7 arttı. Diğer grup ise sadece ve sadece % 1.8 ağırlık kazandı.

4. Tuz ve şeker tüketimini bırakın

Tuzu azaltsanız da olur fakat şekeri bırakmanızda fayda var. Belki klişe olacak ama üç beyazdan uzak durulmalı: un, şeker, tuz. Sadece bunlar değil bazı diğer besinlerden de uzak durmak gerekiyor. Akademik sağlık araştırmalarına göre aşırı şeker tüketimi artan kilo ve yağ artışı anlamına geliyor. Göbekteki yağları eritmek için tavsiye arayanlar bu iki beyazdan uzak durmalıdır.

BENZER YAZILAR  Momecon Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

5. Meyve sebze tüketin ve bol su için

Günde minimum 4 defa meyve sebze tüketin. Mesela elma, greyfurt ve portakal yağ yakımında önemli rol oynar. Meyvelerle süslü bir meyve salatası yapabilir ve sebzelerle akdeniz salatası, çoban salatası gibi pratik, basit tarifleri deneyebilirsiniz. Gün içinde, öğün aralarında meyve sebze tüketmek hem sağlıklıdır, hem de göbek yağlarını eritme yolunda bir destek görevi görür.

Su içmek ise günde en az 9 su bardağı, yaz aylarında ise en az 12-13 su bardağı içilmelidir. Su içmek metabolizmayı hızlandırır, böbreklerin çalışmasının sürmesini sağlar ve kilo-yağ yakımına tabii ki yardımcı olur.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir