Ruh Halimizi Etkileyen Hormonlar


0

Ruh halimizin sadece yaşadıklarımızdan ya da başımıza gelenlerden etkilendiğini düşünmeyin. Vücudun hormon dengeleri de insanların ruh halini ciddi düzeyde etkiliyor. Hatta ruhu yöneten temel unsurun hormonlar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Peki, hangi hormon ruh halinde nasıl bir etki yapıyor? İşte bazı örnekler…

  • Dopamin

Bu hormon insanların temel olarak motive olmasını ve keyifli hissetmesini sağlar. Nöroloji uzmanları insanların kendilerini her daim başarısız, işe yaramaz ve özgüvensiz hissetmeleri durumunda öncelikli olarak dopamin hormon seviyesini kontrol etmek ister. Eğer parmağınızı bile kıpırdatacak yaşam enerjisini kendinizde bulamıyorsanız bu ruh halinizin sorumlusu dopamin olabilir.  Vücudun dopamin seviyesini artırmanın yolu ise hareket etmektir.

  • Serotonin

Halk arasındaki adıyla neşe hormonu olan serotonin tahmin edebileceğiniz gibi ruh hali üzerinde son derece etkilidir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen bu hormon vücudun uyku düzenini ve aynı zamanda iştahını da düzenliyor. Uyku problemleri yaşayanların büyük bölümünde bu hormon seviyesinde dengesizlikler olduğunu söyleyebiliriz. Özgüven eksikliği ya da depresif bir ruh hali problemlerinde de serotonin hormonu baskın özellik olabiliyor.

  • Endorfin
BENZER YAZILAR  Yasemin Faydaları ve Zararları

Vücudun en güçlü hormonlarından biri olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Doğal afyon olarak adlandırılan bu hormon vücutta her daim salgılanmaz. Çikolata gibi keyif veren yemekler yendiğinde, kahkaha atacak kadar ani mutluluklar yaşadığınızda ve benzeri durumlarda salgılanıyor.

  • Noradrenalin

Bu hormon halk arasında çok fazla bilinmiyor. Aslında vücudun alarm sistemi olarak da nitelenebilecek kadar önemli bir hormondur. Kızgınlık, öfke ya da saldırganlık hissi yaşandığında salgılanan bu hormon tehlike anında da birden yükselmeye başlıyor. Vücudu ani durumlara karşı hazırlayan hormon noradrenalin hormonudur.

  • Melatonin

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku süreci yaşamayı sağlayan bu hormon da sağlıklı bir yaşam sürme noktasında büyük önem taşıyor. Elbette ruh halini etkileyen hormonlar sadece bununla sınırlı değil. Eğer son dönemlerde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Belki de basit bir hormon düzenleyici tedavi ile yaşadığınız sıkıntılardan kurtulacaksınız. Hemen İstanbul psikolog seçeneklerine göz atmak için Armut.com adresine tıklayın. Bu site üzerinden fiyat teklifi alma şansınızın da olduğunu unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir