Kestane Balı Faydaları

featured

Bal oldukça eski zamanlardan bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak tedavi için kullanımı mümkün olan bal denince sıradan ballar işin içine katılmamalıdır. Zira bahsedilen balların;

 • Organik olmaları,
 • Belli zamanlarda toplanmış olmaları,
 • Belli bitkilerden temin edilmiş olmaları gerekmektedir.

Kestane balı nedir ne değildir konusu da tam olarak bu aşamada kendini göstermektedir. Zira bahsedilen bu bal şifa amaçlı kullanılan, içeriği diğer ballardan çok daha farklı olan bir baldır. Kestane balının renginin de diğer bal türlerine göre koyu olması onu farklı kılmaktadır. İşte kestane balı hakkında merak edilen detayların tamamı.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar tarafından doğal kestane balının faydaları saymakla bitirilmemektedir. Tabi faydaların temin edilebilmesi için kullanımda abartıya kaçmadan düzenli hareket etmek gibi detaylar bulunmaktadır. Siz de kullanım önerilerine göre hareket etmeniz halinde tüketimlerden sonra;

 • Yanık lekelerinin gittiğini,
 • Daha enerjik hale geldiğinizi,
 • Ağız kokularınızın azaldığını fark edebilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi

Kestane balı üzerinde yapılan araştırmalar kap damar hastalıklarının tedavisinde de bu balın kullanılabileceğini göstermiştir. Bal sadece damarları korumakla kalmamaktadır. Kişiler düzenli tüketimleri sayesinde kan pıhtılaşması ihtimallerini de minimuma indirgemiş olmaktadır. Üstelik tadı da kötü olmayan bu balın tüketiminden kaynaklı bir sıkıntı yaşayana rastlanmamaktadır.

Kestane Balı Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde bal tüketim oranları oldukça yüksektir. Hatta şeker tüketmeyenler için bal tatlı ihtiyaçlarının giderilmesinden hamur işlerine kadar hemen her alanda kullanılmaktadır. Ancak şifa için üretilen ballarda durum değişiktir. Bundan ötürü kestane balı ne kadar tüketilmeli konusunda araştırma yapılmadan kesinlikle hareket edilmemelidir.

Uzmanların değerlendirmesine göre bu balın ortalama tüketim oranları bir kaşık ile sınırlı kalmalıdır. Her gün bir kaşık olmak üzere tüketilen kestane balı ancak bu şekilde faydalarını gösterecektir. Tüketimde aşırıya kaçmak ilgili alt başlıkta belirtilecek olan zararların kendini göstermesine neden olacaktır.

Kestane Balı Sperm Artırır Mı?

Dünyanın değişim hızı teknoloji ile birlikte artış göstermektedir. Artık nüfusun beslenmesi açısından hemen her gıda ürününde belli eklentiler uygulanmaktadır. Bu daotomatik olarak kişilerin sağlıklarını etkilemektedir.

 • Erkeklerde sperm miktarının azalması,
 • Kısırlık sıkıntısının artması,
 • Performans sorunlarının görülmesindeki nedenlerden biri de kesinlikle beslenmedir.
BENZER YAZILAR  Xpecia Tablet Nedir Ne İşe Yarar?

Kestane balı neye yarar konusunda bu alanda da etkili olduğundan bahsederek işe başlamak uygundur. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre kestane balı düzenli tüketim gerçekleştirilmesi halinde kesinlikle erkeklerdeki sperm oranlarını artırmaktadır. Tabi bunun için erkeklerin üreme kaynaklı farklı hastalıklarının bulunup bulunmadığı üzerine araştırmaların yapılması da gerekmektedir.

Kestane balının cinsellik üzerine göstermiş olduğu faydaları sadece erkekler üzerinde kısıtlı değildir. Kadınların cinsel performansını artırdığına yönelik bilgilendirmeler de bulunmaktadır. Özellikle cinsel isteksizlik sıkıntısı yaşayan kadınların bu balı düzenli şekilde tüketmeleri önerilmektedir.

Kestane Balı Zararları

Doğal ürünlerin zararlarının olabileceği de kesinlikle akıllardan çıkmamalıdır. Zira kestane balının yan etkileri bu manada değerlendirilmesi gerekli olan konu başlıklarından biridir. Ancak yan etkilerin herkeste kendini göstermeyeceği akıllardan çıkmamalıdır. Zira devamlı olarak balı kullanmasına karşın hiçbir sıkıntı yaşamayan onlarca birey bulunmaktadır. Yan etkiler genellikle bünyesi alerjik olanlarda ya da kullanım dozunu ayarlayamayanlarda kendini göstermektedir. Bu minvalde gerçekleştirilen değerlendirmelere göre;

 • Kusma
 • Kaşıntı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Yüzün şişmesi balın ender görülen yan etkileri olarak sıralanabilmektedir.
BENZER YAZILAR  Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?

Yan etkiler özellikle alerjen olan bünyelerde şiddet derecelerini artırabilmektedir. Alerjen bünyelerin bu neden yüzünden kullanım esnasında ekstra hassasiyet göstermeleri istenmektedir. Ayrıca verilen belirtilerden biri ya da birkaçının görülmesi halinde muhakkak abi acile giriş yapılmalı ve gerekli olan tedavi alınmalıdır.

Kestane Balı Fiyat

Balın organik olması otomatik olarak rakamlarının yüksek olmasına neden olmaktadır. Bu minvalde yapılan değerlendirmeler neticesinde bal alışverişlerinde rakamlar ilk belirleyici olmamalıdır. Piyasada birbirinden farklı bal üretim merkezleri bulunmaktadır. Kişilerin kestane balı ne kadar araştırmaları;

 • Balın miktarına
 • Satıcının kampanya yapıp yapmamasına
 • Alışverişin online sistemlerden alınıp alınmamasına göre değişim göstermektedir.

Genellikle internet üzerinden yapılan alışverişler daha uygun rakamların ödenmesini sağlamaktadır. Bal alım satımlarında da durum böyledir. Çok şifalı bir bal olan kestane balının internet fiyatları 400 TL ortalamasında bulunmaktadır. Kilogram değerinin artması verilen rakamların çok daha üzerine çıkılmasını da sağlayacağı için araştırmalarda özel değerlendirmeler yapılmak zorundadır

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap