Çocuklarda Sürekli İshal Neden Olur?

Çocuklarda Sürekli İshal Neden Olur?
0

Çocuklarda sürekli ishal, birçok aileyi endişeye sürükleyen ve muayene sonucu hekimlere danışılan bir durumdur. İshalli bir durum, genellikle bir enfeksiyon sonucu oluşabilir, ancak uzun süre devam eden ishalin farklı nedenleri de olabilir. Peki, bu süreklilik neden oluşur ve tedavisi nedir?

İçindekiler Tablosu

İshalin Tanımı ve Önemi

İshal, sık sık ve sulandırılmış dışkılama durumunu ifade eder. Akut ishal, genellikle birkaç gün içinde başlayıp sona ererken, kronik ishal daha uzun süre devam eder.

Enfeksiyona Bağlı Nedenler

Çoğu zaman, çocuklarda ishalin temel nedeni enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar;

  • Virüsler
  • Bakteriler
  • Parazitler

Şeklinde olabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, çocuklar arasında yetersiz su ve sanitasyon koşulları nedeniyle sıkça rastlanır.

Gıda Alerjileri ve İntoleransı

gıda alerjileri ve i̇ntoleransı
çocuklarda sürekli i̇shal neden olur? 2

Bazı çocuklar, belirli gıdalara karşı hassastırlar. Bu gıdaları tükettiklerinde, ishale yol açan bir reaksiyon meydana gelir. Özellikle laktoz intoleransı gibi durumlar bu kategoride yer alır.

Antibiyotik Kullanımı

Bazı durumlarda, antibiyotik kullanımı da ishale neden olabilir. Çünkü antibiyotikler bağırsaktaki yararlı bakteri dengesini bozarak ishale sebep olabilir.

BENZER YAZILAR  Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Bağırsak Bozuklukları

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ya da inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi bazı kronik bağırsak rahatsızlıkları da sürekli ishalin bir nedeni olabilir.

Malabsorpsiyon Durumları

Bazı çocuklarda, yiyeceklerin doğru bir şekilde emilmediği durumlar vardır. Bu durumlar malabsorpsiyon olarak bilinir ve bu durumda ishal ortaya çıkabilir.

Toksinler ve Zehirlenmeler

Bazı toksinler veya kimyasallar da ishale neden olabilir. Özellikle evde bulunan temizlik ürünlerine maruz kalmış çocuklarda bu tür bir durum gözlenebilir.

Diğer Sebepler

Stres, anksiyete gibi duygusal nedenler veya metabolik bozukluklar da ishalin sebepleri arasında yer alabilir.

Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuklarda sürekli ishalin nedenleri oldukça çeşitlidir. Ebeveynler, bu tür bir durumla karşılaştıklarında, mutlaka bir uzmana başvurmalı ve çocuklarının sağlığı için gerekli adımları atmaları şarttır. Ayrıca, ishale neden olabilecek faktörlerden uzak durmak, hijyen kurallarına dikkat etmek ve dengeli beslenme alışkanlıklarını benimsemek de oldukça önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Zona Nedir, Neden Olur? Belirtileri

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir