Diş Kliniğiniz, İç Mimari Tasarımı ile Fark Yaratsın

Klinik denildiğinde aklımıza gelebilecek onlarca farklı sağlık kurumu var. İlk olarak tabii ki bir doktorun özel ofisi geliyor. Ofis tasarımı noktasında da klinik en önemli proje başlıklarından birisi olarak görülüyor. Ancak standart bir projeyle arasındaki en temel fark çok daha geniş bir içeriğe sahip olmasıdır. Çünkü genel hatlarıyla bile hizmet sunulan alanların çeşitliliği, sağlık sektörü gibi hassas bir iş koluna ait olması ve insan psikolojisini doğrudan etkilemesi önem arz ediyor.

Klinik tasarımı için farklı varyasyonların söz konusu olacağından söz etmiştik. Burada özel muayenehane ilk akla gelendir. Ancak bir estetik kliniği günümüzde oldukça yaygın bir işletmedir. Yine diş kliniği tasarım açısından en önemli standartlardan birisi olarak kabul edilir. Çevrenizde mutlaka korktuğu için dişini çektirmeyen insanlar vardır. Bu kapsamda klinik dekorasyonu kişilerin rahatlamasını sağlayarak daha verimli bir tedavi sürecini başlatabilir.

Sağlık sektöründe çevre, iç dekorasyon ve kullanılan renkler tahmin edilmediği kadar önemlidir. Bu yüzden hizmet alanlarının belirlenmesinin ardından buna uygun farklı tasarım kanallarına yönelmek gerekir. Muayenehane ile operasyon odasının birbiriyle aynı olmasının bir anlamı yoktur. Daha çok hastaları rahatlatacak bir dental klinik tasarımı ön plana çıkmalıdır.  Yine bekleme salonları klinik için en önemli noktalardan birisidir.

BENZER YAZILAR  Bonita Nailde Tırnaklarınızı Şımartın

Özellikle bekleme salonları aynı dertten muzdarip pek çok insanın bir arada bulunduğu ve beklediği alanlardır. Burada konforlu ve modern mobilyaların kullanılması, çevresel faktörlerin en iyi şekilde yansıtılması insanların rahatlamasını sağlayacaktır. Bilhassa operasyon gibi stresli durumlardan önce bu bekleme süresi oldukça kaygı verici olabilir. Stres seviyesini minimum seviyeye indirecek renklerle dekore edilmiş, müzik ve görsel niteliği olan aksesuarlarla zenginleştirilmiş bir diş kliniği tasarımları projesi önemli bir artıya dönüşür.

Klinik tasarımı için iç mimarlık ofisi wawainteriors.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

1