Dumbell Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Dumbbell curl hareketiyle vücutta üst kol kasları hedeflenmektedir. Biceps olarak bilinen üst kol kaslarının gelişmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Üst kol kaslarının gelişmesinde fayda sağlayan temek ağırlık egzersizlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Biceps curl adıyla da bilinen dumbell curl hareketi, pazıları güçlendirmek isteyenlerin düzenli olarak uyguladığı egzersizler arasında yer almaktadır. Kolların dirseklerden vücuda doğru büküldüğü bir antrenman olan dumbell curl, önemli ölçüde kol kaslarını geliştirir. Dumbell curl hareketi faydaları düzenli şekilde uygulandığında ortaya çıkacaktır.

Dumbell Curl Hangi Kası Çalıştırır?

Dumbell curl faydaları doğrudan ön kol kaslarında görülür. Sporla ilgilenen kişileri çok sık duyduğu biceps kasının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ön pazu bölgesindeki kasların büyümesini ve gelişmesini destekleyerek kollara daha hacimli görünüm kazandırmaktadır.

İki kol pazusu arasında eşitsizlik olması durumunda bunu eşitlemenin en iyi yolu dumbell curl hareketinin yapılmasıdır. Dumbell curl faydaları sayesinde biceps çok daha hacimli bir hale gelecektir.

BENZER YAZILAR  Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Dumbell Curl Nasıl Yapılır?

dumbell curl nasıl yapılırPin
dumbell curl hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 3

Dumbell curl hareketi basit birkaç adım takip edilerek uygulanabilir. Kolayca dumbell curl hareketini yapmak için şu detaylara dikkat etmeniz gerekecektir:

  • Ayaklar omuz genişliğinde açılarak dik bir şekilde ayakta durulur.
  • Avuç içleri kalçaya bakacak şekilde dumbell tutulur.
  • Dirsekler sabit kalarak ağırlıklar yukarı doğru kaldırılır.
  • Ağırların kaldırılması sırasında avuç içleri yüzümüze bakacak şekilde bilekler döndürülür.
  • Her yukarı kaldırışta nefes verilir.
  • Yavaşça başlangıç pozisyonuna inerken nefes alınır.

Hareketi yaparken doğru kiloda ağırlık seçmek son derece önemlidir. Kaldırabileceğinizden daha yüksek ağırlıkları tercih etmeniz halinde sakatlanmalara yol açabilirsiniz.

Dumbell Curl Sağlıklı Mı?

Dambıl curl hareketi doğru formda ve ideal ağırlıklarda yapıldığında oldukça sağlıklıdır. En temel kol egzersizlerinden biri olması sayesinde kollarını güçlendirmek isteyenler için etkili bir harekettir. Ağırlık tercihlerinin kaldırabileceğinizden fazla olması ve hareketin doğru şekilde yapılmaması halinde incinme ve sakatlanmalar meydana gelebilir. Öte yandan kas gelişimi kasa hasar vererek gerçekleştiği için onarımı hızlandıracak protein ağırlıklı beslenme alışkanlıklarının da edinilmesi dumbell curl hareketi faydaları ile daha iyi bir gelişim sağlamak için önemlidir.

BENZER YAZILAR  Kas Geliştirmek İçin En İyi 10 Triseps Egzersizi

Ayrıca Bakınız: Deadlift Hareketi Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları

Yorum yapın