Duphalac Şurup Nedir?

Duphalac Şurup Nedir?
Duphalac Şurup Nedir?
1

Kabızlık sorunu çekenlerin en çok araştırdığı konulardan birisi de, Duphalac Şurup Nedir? olmaktadır. Özellikle kronik kabızlık çeken hastalara, doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaç olan Duphalac şurup, kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken ilaçlardandır.

Duphalac şurup, içinde yer alan etken maddelerin yardımı ile bağırsaklara suyu çekmekte ve gaitanın yumuşamasını sağlayarak, bağırsaklardan geçişini kolaylaştırmaktadır. Laksatif ilaç grubunda yer alan Duphalac şurup, ağız yoluyla alınmakta olup, sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Duphalac Şurup Kullanım Alanları Nelerdir?

Duphalac Şurup, kabızlığa en iyi gelen ilaçlardan birisi olup, aynı zamanda bağırsakların normal olan çalışma ritminin yeniden kazanılmasına da yardımcı olmaktadır. Duphalac Şurup, sindirim sisteminin ve metobolizmanın iyi çalışmasında etkili olmaktadır. Duphalac Şurup, kalın bağırsağın iyi çalışmasını sağlayarak, ciddi bağırsak hastalıklarının oluşmasını önlemektedir. Buna bağlı olarak Duphalac Şurup kullanım alanları şunlar olmaktadır;

 • Kronik olan kabızlığa sahip olan hastaların tedavilerinde
 • Hemoroid, kolon ya da anüs ameliyatlarından sonra gaitanın yani dışkının yumuşaması için
 • Karaciğer komasında ya da öncesinde hastaların bağırsaklarının düzenli çalışması için
 • Kalın bağırsakların iyi çalışması için gerekli olan tedavilerde
BENZER YAZILAR  Ruşur Taşı Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

Gyno Ferro Sanol Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Duphalac Şurup Etken Maddeleri Nelerdir?

En iyi kabızlığı tedavi eden ilaçlardan birisi olan Duphalac şurup etken maddesi Laktüloz olmaktadır. Duphalac şurup içeriğinde yer alan diğer yardımcı etken maddeler ise fruktoz, laktoz, galaktoz ve epilaktozdur.

duphalac-surup-nedir-
duphalac şurup nedir?

Duphalac Şurup Kullanım Şekli Nasıldır?

Duphalac şurup, kesinlikle doktorun verdiği dozlarda kullanılması gereken bir ilaçtır. Buna bağlı olarak Duphalac şurup kullanım şekli ağız yoluyla olmaktadır. Doğrudan içilebilen bir ilaç olan Duphalac şurup, içilmesi zor olan durumlarda seyretilerekte alınabilmektedir. Duphalac şurup genel olarak günde bir defa sabahları alınmaktadır. Duphalac şurup tedavilerinde hastaların mutlaka gün içerisinde, en az 2 litre su içmesi gerekmektedir.

Duphalac şurubun etkisini göstermesi ise hastaların bünyelerine de bağlı olarak en çok üç sürmektedir. Çocuklar Duphalac şurubu ancak doktor kontrolünde olmak şartı ile kullanabilmektedir. Yaşlıların ise Duphalac şurup kullanmasında, herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hamile olan kadınlar ve emziren annelerde rahatlıkla Duphalac şurup kullanabilmektedir.

Herhangi bir ilaçla zararlı bir etkileşimi bulunmayan Duphalac şurubu, karaciğer ya da böbrek rahatsızlığı olan hastaların çok dikkatli ve doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir. Duphalac şurup her türlü yiyecekle ve içecekle birlikte alınabilmektedir. Duphalac şurup ile olan tedavilerde araç ya da makine kullanmanın herhangi bir mahsuru bulunmamaktadır.

BENZER YAZILAR  A Vitamininin Bilinçsizce Tüketilmesi Karaciğeri Hasta Eder Mi?

Duphalac şurup süt, su ya da meyve suyu ile karıştırılarak içilebilmektedir. Duphalac şurubu doğru olan dozda içebilmek için mutlaka kutunun içerisinde yer alan 30 ml’lik ölçek kabının kullanılması lazımdır. Duphalac şurup bir günde en fazla 45 ml kadar alınabilmektedir.

Duphalac Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Duphalac şurup, her hastada olduğu gibi ve hastaların genel sağlık durumlarına da bağlı olarak bazı yan etkilere sebep olabilmektedir. Buna göre Duphalac şurup yan etkileri şunlar olmaktadır;

 • Karın ağrısı
 • İshal
 • İshale bağlı olarak gelişen elektrolit dengesizlikleri
 • Gaza bağlı olarak ortaya çıkan şişkinlik
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Nefes darlığı
 • Yüzde, dilde ya da boğazda oluşan şişlikler
 • Kurdeşen

Bu yan etkilerin şiddetli olarak görülmesi durumunda hastaların Duphalac şurup almayı bırakarak, doktorlarını bu durumdan haberdar etmesi ve en yakın sağlık merkezine başvurması gerekmektedir.

Duphalac Şurup Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Duphalac şurup kullanırken hastaların bazı noktalara önemle dikkat etmesi gerekli olup, bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şeker hastalarının ilacı kullanmadan önce bu durumu doktorlarına bildirmesi gerekmektedir.
 • Kolonoskopi yaptıracak olan hastaların Duphalac şurup kullanmaması lazımdır.
 • İlacın içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerjisi olanların Duphalac şurup kullanmaması gerekmektedir.
 • Duphalac şurup içerken doğrudan yutulması ve ağız içerisinde bekletilmemesi lazımdır.
 • Sindirim sisteminde tıkanıklık olan hastaların Duphalac şurup kullanmaması lazımdır.
BENZER YAZILAR  Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Duphalac şurup Nasıl Muhafaza Edilir?

Duphalac şurup oda sıcaklığında ve en fazla 25 derecede muhafaza edilmelidir. Duphalac şurup açılmamak şartı ile en fazla 36 ay kullanılabilmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçların kesinlikle içilmemesi lazımdır. Duphalac şurubun çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanması lazımdır.

Yazı Kaynakları
Prospektüs
Duphalac Syrup - Uses, Side Effects, and More
What is Duphalac (lactulose)?
Lactulose for constipation
Duphalac Oral Solution

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir