Yüzdeki Sivilce Nasıl Geçer? 10 Etkili Yöntem

Yüzdeki Sivilce Nasıl Geçer? 10 Etkili Yöntem
sivilcelerden kurtulma yolları
0

Sivilceler kadın veya erkek birçok kişinin hayatının en azından bir döneminde karşılaştığı bir cilt sorunudur. Sivilcenin çıkması bile rahatsız ediciyken iyileşirken ortaya çıkan lekeler daha da sıkıntılı olabilir. Bu yazıda adım adım bu yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer ve engellenir anlatacağız.

İçindekiler Tablosu

1. Sivilce lekelerinin nedenini öğrenmek

Sivilce, cilt gözeneklerinin tıkanması ile ortaya çıkan iltihaplardır. Bu tıkanmalar yağ ve kir birikimi nedeniyle oluşur. Gözenek tıkandığında içeride bakteriler sıkışabilir ve bu bakteriler iltihaba ve dolayısıyla sivilceye neden olur. Sivilceler iyileşirken melanin üretilir. Melanin cilde rengini veren pigmenttir. Bu pigment normalden fazla üretildiğinde sivilceden sonra ortaya çıkan lekeler oluşur. Sivilceler ne kadar inatçı ve uzun süre kalırsa iyileşirken o kadar çok melanin oluşumuna neden olabilir.

2. Salisilik asit kullanmak

Sivilcelerden kurtulma yolları arasında salisilik asit kullanmak etkili bir yöntemdir. Salisilik asit sivilce lekeleri için en çok kullanılan maddelerden biridir. Beta hidroksi asit grubunda olan bu madde sivilce oluşumunu engeller ve bu uygulama sayesinde kırmızı sivilce lekeleri ve sivilceli bölgedeki kızarıklıklar azalır.

Salisilik asit sivilcelerden kaynaklı kızarıklıkları azaltarak sivilce lekelerinin oluşumunu da önler.

Salisilik asit sivilce lekeleri oluştuktan sonra değil sivilce döneminde kullanılırsa önleyici etki gösterir.

BENZER YAZILAR  Topuk Çatlakları İçin Etkili Bakım Önerileri

3. Laktik asit

Laktik asit de salisilik asit gibi hidroksi asit grubundadır. Ancak laktik asidin girdiği grup alfa hidroksi asittir. Sivilce oluşumunu engelleyen laktik asit sivilce lekelerini de azaltabilir.

Laktik asit içeren peeling ürünleri kullanabilirsiniz. Laktik asit ölü cilt hücrelerini temizler ve cildi pürüzsüzleştirir.

Laktik asit cildin rengini açarak leke görünümünü azaltabilir. Yüzdeki sivilce nasıl geçer? Diyenler bu yöntemi deneyebilirler.

4. C vitamini

C vitamini kolajen yapımını arttırıcı etkiler gösterir. Cilde güç ve pürüzsüzlük kazandıran kolajen sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır ve böylece leke ve iz oluşumunu azaltır.

  • C vitamini kolajen yapımını arttırdığı için sivilceler iyileşirken leke ve iz oluşumunu azaltır.
  • C vitamini ayrıca cildin rengini açarak sivilce lekelerini azaltır ve cilt tonunu eşitler.

5. Aloe vera

Aloe vera hiperpigmentasyona neden olan melanin seviyelerini azaltır. Sivilceler iyileşirken, cilde rengini veren melanin pigmenti birikmesinden dolayı cilt renginden daha koyu sivilce lekeleri oluşur.

Aloe veranın içerisinde bulunan aloesin isimli madde melanin üretimini azaltır. Bu şekilde sivilce lekelerinin oluşmasını ve oluştuktan sonraki belirginliğini azaltabilir. Sivilce lekelerinden kurtulmak için bu yöntem gözde bir yöntemdir.

BENZER YAZILAR  Klamoks Antibiyotik Ne İşe Yarar?

6.Retinoidler

Retinoidler topikal olarak sivilcelere uygulanan kremlerde bulunur. Bu maddeler A vitamininden elde edilirler. Retinoid sürdükten sonra cildiniz güneş ışınlarına daha hassas hale gelir. Bu nedenle retinoid sürdükten sonra güneşe çıkmamaya özen gösterin. Sivilceler nasıl geçer diyenler için güzel bir yöntemdir.

Cilde sürülebilen retinoidler iltihabı durdurur ve sivilce lekelerinin rengini açar. Bu şekilde lekelerin belirginliği azalır.

7. E vitamini

E vitamini sivilce tedavisinde kullanılan iltihaba karşı etkili antioksidanlardan biridir. İltihabı durdurucu özelliği vardır ve hücre yenilenmesini tetikler. E vitamini ayrıca güneş yanığına karşı da cildi korur.

E vitamini anti-enflamatuvardır ve sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır. Hücre yenilenmesini tetikleyerek lekelerin ve izlerin görünümünü azaltabilir. Evde sivilceler nasıl geçer diyenler E vitamini desteği alabilir.

8. Kimyasal peeling

Kimyasal peeling ile cildiniz kimyasal maddelerle soyulur. Soyulduktan sonra cilt yenilenerek sağlıklı doku ortaya çıkar. Kimyasal peelingler pahalı olabilir ve işinin uzmanı dermatologlar tarafından uygulanmalıdır.

Hasar görmüş cilt tabakasını soymak ve cildi yenilemek prensibi üzerine kurulu kimyasal peelingler için farklı solüsyonlar kullanılabilir. Bu solüsyonlar arasında TCA, piruvik asit ve Jenner solüsyonu gibi çeşitli solüsyonlar bulunur.

9. Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon ile, bir cihaz yardımıyla küçük kristaller püskürtülerek cildinizdeki epidermis tabakası soyulur ve cilt ölü hücrelerden arındırılır.

BENZER YAZILAR  Fındığın faydaları nelerdir? Fındığın İnanılmaz 5 Faydası

Mikrodermabrazyonda cilt bir cihaz yardımıyla ölü hücrelerden arındırılarak yenilenir. Bu tedavi yüzdeki kırmızı sivilce lekeleri ve güneş lekeleri, sivilce izleri ve cilt çatlaklarında kullanılabilir.

 10. Lazer tedavisi

Yüzdeki sivilce nasıl geçer için bu yöntem fazlası ile tercih edilmektedir. Lazer tedavisinde, lazer ile cildinize enerji dalgaları gönderilir ve sorunlu cilt bölgeleri kontrollü bir şekilde atılır. Bu bölgeler atılarak yerine taze ve sağlıklı cilt tabakaları oluşması amaçlanır.

Lazer tedavisinde ciltteki hasarlı hücreler ortadan kaldırılarak yeni ve genç cilt hücrelerinin oluşması amaçlanır. Bazen bu tedavi lazer peelingi olarak adlandırılır.

Uyarılar

  • Cilt lekelerini tedavi etmeye çalışırken bilmediğiniz ürünleri kullanmayın.
  • Bazı ürünler çok kuvvetlidirler ve cildinize zarar verebilirler.
  • Bazı cilt temizleme ürünleri sizi güneşe daha hassas hale getirir. Bu durumda güneş kremi kullanmalı ve güneşe daha az çıkmalısınız. Bu konuda doktorunuza danışın.
  • Kimyasal peeling doktor tarafından uygulanmalıdır.
  • Kendi kendinize kimyasal peeling yapmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Cildiniz yanabilir ve daha derin lekeler oluşabilir. Doktorunuza danışmadan böyle uygulamalar yapmayın.
  • Evde sivilceler nasıl geçer 1 günde gibi yöntemleri dikkate almamalı ve her yazıyı ciddiye almamalısınız.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir