Deloday Şurup Ne İşe Yarar?

Deloday Şurup Ne İşe Yarar?
Deloday Şurup
+ - 0

Deloday şurup alerjik etmenler nedeniyle ortaya çıkan akıntı, kaşınma ve hapşırma için kullanılır. Etkisini göstermesi için doktorunuzun tavsiye ettiği gibi kullanılması önemlidir. Peki Deloday şurup nedir? Nasıl kullanılır?

Deloday Şurup İçeriği ve Muadilleri

Deloday şurubun etken maddesi desloratadin adı verilen maddedir. Her 1 mL içerisinde 0,5 mg desloratadin bulunur. Ayrıca %70’lik sorbitok çözeltisi, sodyum benzoat, propilen glikol gibi yardımcı maddeler de mevcuttur. Şurubu tatlandırmak içinse tutti furutti aroması ve şekerden faydalanmıştır.

Deloday şurubun sık kullanılan muadilleri arasında Alores, Axivol, Deslodin, Dicomex şurupları yer alır. Şurup tüketmeyi sevmeyenler içinse Eslotin, Desnorm gibi tablet formları mevcuttur. Muadillerinde etken madde olarak kullanılan desloratadin sabit olmakla birlikte farklı yardımcı maddeler bulunabilir.

Deloday Şurup Ne İşe Yarar?

Deloday antihistaminik grubunda yer alan bir ilaçtır. Bağışıklık sistemi tarafından salgılanan histamin maddeler normal şartlarda vücudu tehditlere karşı korur. Ancak kimi zaman gereğinden fazla tepki verir ve aslında vücuda zarar vermeyecek maddelere karşı da histamin salgılar. Bu salgı ile birlikte mide asidi her zamankinden fazla salgılanır, kan damarların genişleme ve kan akışında hızlanma gözlenir.

BENZER YAZILAR  Kivinin Faydaları

Histamin salgısının artmasıyla ortaya çıkan bazı belirtilerle kendisini gösterebilir.

 • Solunum yollarında tıkanıklık yaşanabilir, gıcık şeklinde öksürük ortaya çıkabilir.
 • Nefes alıp verirken zorlanabilirsiniz.
 • Yeterince uyumuş olsanız dahi gün içerisinde kendinizi yorgun ve uykusuz hissedebilirsiniz.
 • Cildinizde kızarıklıklar oluşabilir, kuruluk ve soyulmalar görülebilir.
 • Gözleriniz yanabilir, kızarıp sulanabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma yaşanabilir.
 • Uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.

Deloday şurup, histamin nedeniyle oluşan yan etkilerin azaltılması ve ortadan kaldırılması için kullanılan reçete edilebilen bir ilaçtır. Ancak reçetesiz olarak da eczaneden alınması mümkündür.

DOKTORUNUZ ÖNERMEDEN İLAÇ KULLANMAYIN!

deloday-surup-1
deloday şurup ne i̇şe yarar? 2

Deloday Şurup Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Deloday şurup genellikle alerjik rinit için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca ciltte kızartma, kurdeşen, saman nezlesi, ev akarı gibi alerjik reaksiyonlara karşı da kullanılabilir. Ürtiker çeşitlerinde ise farklı ilaçlarla kombine olarak reçete edilebilir.

Deloday Şurup Nasıl Kullanılır?

Deloday şurubun emiliminde mide asidinin bir etkisi yoktur. Bu nedenle aç ya da tok kullanabilirsiniz. Tüketim miktarı ise; doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı takdirde yaşa uygun şekilde olmalıdır.

 • 11 aydan küçük bebekler için günlük 1 mg
 • 5 yaşa kadar çocuklar için günlük 1,25 mg
 • 11 yaşa kadar çocuklar için günlük 2,5 mg
 • 12 yaş ve üzeri kişiler için ise günlük 10 mg (2 kerede) kullanımı uygundur.
BENZER YAZILAR  Siprogut Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Deloday ne kadar süre kullanılır?” sorusunun cevabı ise kullanım amacına göre değişmekte olup doktorunuz tedavi süresini belirlemelidir. Kısa süreli alerjik reaksiyonlar için genellikle tedavi süresi de kısa planlanmalıdır. Ancak uzun süredir haftada minimum 4 gün alerjik belirtiler gösteriyorsanız ya da ürtikeriniz varsa tedavi süresi uzayabilir.

Deloday Şurubu Kimler Kullanabilir?

Ebeveynler sık sık “Deloday şurubu bebekler kullanabilir mi?” sorusunu sormakta ve şurup reçete edildiğinde tedirgin olabilmektedir. Ancak Deloday şurup 6 aydan itibaren kullanılabilecek bir ilaçtır. Bebekler, çocuklar ve yaşlılar tarafından kullanımı uygundur.

Deloday şurup prospektüsünde böbrek hastaları tarafından kullanılırken dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca hamilelerin ve emziren annelerin de kullanılması önerilmemektedir.

Eğer ilacı kullanırken hamile olduğunuzu öğrenirseniz şurubu hemen bırakmanızda ve doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Deloday Şurup Yan Etkileri

Deloday şurup içeriği hafif antihistaminik ilaçlardan birisidir. Bu nedenle içeriğindeki maddelerden birisine alerjiniz olmadığı takdirde görülen yan etkileri azdır.

 • Deloday şurup yaygın görülen yan etkileri: Halsizlik ve yorgunluk
 • Deloday şurup yaygın olmayan yan etkileri: Baş ağrısı ve zaman zaman kendini gösteren ağız kuruluğu
 • Deloday şurup seyrek yan etkileri: Her 10.000 kişiden yalnızca birisinde görülen yan etkiler arasında ise; çarpıntı, ishal, mide bulantısı, karaciğer fonksiyonlarında anormallik gibi semptomlar mevcuttur.
BENZER YAZILAR  Vasoxen Nedir? Ne İşe Yarar?

Deloday Şurup Uyutur mu?

Deloday şurup prospektüsüne bakıldığında çok seyrek yan etkiler arasında uyku ya da uykusuz yapabileceği belirtilmektedir. Ancak Deloday şurup kullananların yorumları incelendiğinde ilacı kullandıktan sonra yoğun uyku hali yaşayanlar dikkat çekmektedir. Ayrıca uyku yapması, antihistaminik ilaçların genellikle görülen etkileri arasında yer alır.

Deloday Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Deloday şurubu açtıktan sonra da son kullanım tarihine kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak 25 derecenin altında saklamaya ve kapağının tamamen kapalı olmasına özen gösterebilirsiniz. Deloday şurup buzdolabında saklanmamalıdır.

Yazı Kaynakları
What special precautions should I follow?
How to use Desloratadine
Desloratadine
What is desloratadine?
Desloratadine (Oral Route)
Desloratadine ratiopharm

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap