Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur?

Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur?
Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur
1

Bahar ayları birçok insan için enerji kaynağıdır ve güzel bir mevsimdir. Ancak bazı kişiler baharın tadını bahar alerjisi nedeniyle çıkaramamaktadır ve bahar alerjisi olan kişilerde bahar işkence gibi gelmektedir. Peki bahar alerjisi hangi aylarda olur?

İçindekiler Tablosu

Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur?

Bahar alerjisi, bahar aylarında daha sık bulunan polen ve toz parçacıklarının nefes alma yoluyla buruna alınması ile gerçekleşir. Alınan polenler yine nefes alma yoluyla burunda, bronşlarda ya da gözlerde birikmektedir.

Bahar alerjisi Şubat İle Haziran ayları arasında görülebilmektedir.

Bahar Alerjisi Belirtileri

 Bahar alerjisi ile birlikte burun akıntısı, genizde gözlerde ve burunda kaşıntı belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Bunlarla birlikte bahar alerjisi belirtileri arasında yüzde şişme meydana gelmesi, koku ve tat duyularında azalma da vardır. Belirtileri yönü ile bahar alerjisi ve nezle birbirine fazlasıyla benzemektedir. Bu yüzdendir ki bazı hastalar bahar alerjisini nezle olarak düşünüp buna inanabilmektedir. Ancak hasta kendini kontrol etmeli ve bahar alerjisi durumunda bir hekime başvurmalıdır.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar alerjisi ile nezle belirtileri bakımından benze de bahar alerjisi nezle gibi mikrobik bir hastalık değildir. Bu nedenle nezle kısa sürede geçebilir fakat bahar alerjisi geçmemektedir. Bahar alerjisini nezleden ayırmanın bir başka yolu ise bahar nezlesinin diğer belirtilerine bakmaktır. Bunlar uzun süreli hapşırmalar, burunda çok fazla akıntı ve burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve yaşarmadır. Bahar alerjisinin bu belirtiler uzun zaman devam etmektedir. Bahar alerjisi şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Alerjinin şiddetinde kişinin solunum yolları genel sağlığı, yaşadığı ortam ve alerjen miktarı önemli faktörlerdir.

BENZER YAZILAR  2021 Yılında Saç Ekimi Fiyatları Nasıl Değişti?

Bahar Enerjisi İçin hangi Doktora Gidilir?

Bütün bunların dışında hastanın bahar alerjisi durumunda doktora gitmesi de çok önemlidir. Bunun sebebi bahar alerjisinin birtakım belirtilerinden meydana gelebilecek daha büyük sağlık problemleri ile karşılaşmamaktır. Bahar alerjisi solunum yolları ile ilgili olan diğer hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Bunun için bahar alerjisine yakalanan bir kişi vakit kaybetmeden dahiliye bölümüne gitmelidir.

Bahar Alerjisi Korunma Yolları

Bahar alerjisinden korunmak için bir takım önlemler almak da mümkündür. Bahar alerjisi hangi aylarda olur bilinmeli ve bu aylarda daha fazla dikkat edilmelidir.

 • Alınacak önlemlerden bazıları polen zamanı dışarıya belli saatlerde çıkmamak ve açık havada spor yapmamak
 • Kişinin üzerine biriken polen tozlarından arınması için her akşam duş almak
 • Sokaktan gelindiğinde hemen kıyafet değiştirmek
 •  Arabada giderken camları açmamak
 •  Polen zamanı pencereleri kapalı tutmak
 •  Filtreli klima kullanmak
 •  Ve son olarak tatil için sahil kenarı ya da yüksek rakımlı dağlar tercih edilmelidir.

 Bahar alerjisi ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Yukarıda da söylediğimiz gibi doktora gidilmeyen durumlarda bahar alerjisi ilerleyebilir ve daha kötü hastalıkları beraberinde getirebilir.

BENZER YAZILAR  Alın Bölgesine Saç Ekimi Nasıl Yapılır?  Aşamaları Nelerdir?

Bahar Alerjisi Ne İyi gelir?

Bahar alerjisine ne iyi gelir diye soranlar aşağıdaki maddeleri deneyebilirler.

 • Tuzlu su ile gargara
 • Tuzlu su ile burnu temizleme
 • Yeşil çay
 • Elma sirkesi
 • Sarımsak ve soğan
 • Çörek otu

Bu yöntemler kalıcı çözüm sağlamayacaktır ve bu hastalıktan kurtulmanız için doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde her yıl bahar alerjisi yüzünden aynı sağlık sorunları ile karşılaşacaksınız. Bahar alerjisi hangi aylarda olur sorusundan daha önemli bir soru var ise, o da tedavisinin nasıl olduğudur.

Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi için en önemli çözüm alerjenlerden kurtulmaktır. Ancak tabii ki tedaviye başlamadan önce gerekli deri testlerinin ve kan testlerinin yapılması gerekir. Testler bahar alerjisi tedavisinde doğru teşhis koymak için büyük bir öneme sahiptir. Testler sonucunda doktorun kararıyla tedaviye başlanır.

En etkili tedavi için belirtildiği gibi alerjenlerin ortadan kaldırılması amacıyla genellikle alerji immuno terapisi olarak adlandırılan aşı tedavisi uygulanır. Bu tedavi alerjiyi ortadan kaldıracaktır. Bahar alerjisi tedavisi için bir diğer yöntemde alerjinin bulunduğu organa ilaç vermektir. Ancak bu tedavi ile alerji ortadan kalkmaz. İlaç ile bahar alerjisi tedavisi yalnızca bahar alerjisinin belirtilerini ortadan kaldırmaya ve hastanın rahatlamasına yardımcı olan bir tedavidir.

BENZER YAZILAR  Ceviz Suyu Faydaları Nelerdir? 12 Bilimsel Sonuç

Ek olarak belirtmek gerekir ki bahar alerji astım ve astım gibi bazı solunum yolu hastalıklarını da tetikleyici bir özelliğe sahiptir. Bahar alerjisi ile karşılaşmamak için birtakım önlemler alınabilir. Ancak bazı önlemler alınsa da yine de bahar alerjisiyle karşılaşmak mümkündür. Bahar alerjisi hangi ayda olur bilinmeli ve önlemler buna göre alınmalıdır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir