Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

matcha-cayi-yan-etkileri

Matcha çayı faydaları ile bilinen ve normal çaylar gibi demleme gerektirmeyen çaydır.  Gyokuro bitkisi çayı olduğu için toz halinde bulunmaktadır. Sıcak su ile karıştırıldığı zaman kullanıma hazır hale çabucak gelmektedir. Geleneksel Japon çaylarına benzerlik gösteren Matcha Çayı yeşil çay yapraklarının hepsinin içeceğe dönüştürülmesinden dolayı besleyicilerden daha çok yararlanılmaktadır.

Zen inancının çayı olan gyruko bitkisinin yaprakları su ile ıslatılarak bambu ile dövülerek püre haline daha sonra da toz haline getirilerek elde edilmektedir. Matcha çayını hazırlarken köpürmesi için oldukça dikkat edilir.

Matcha çayı fayları ve zararları bu çayın tüketimi ile de alakalıdır. Aşırıya kaçılması durumunda aşağıda vereceğimiz Matcha çayı yan etkileri daha fazla görülebilmektedir. Kullanım sıklığı belirtildiği aralıklar ile olmalıdır. Ayrıca alerjik reaksiyon göstermesi halinde bu çayın tüketimi acil bir şekilde kesilmelidir.

Matcha Çayı Faydaları

Matcha çayı faydaları arasında en çok bilineni zayıflatıcı etkisinin bulunmasıdır. Yeşil çay türü olduğu için tozların içinde kateşin bulunmaktadır. Amerika’da yapılan araştırma sonucunda kateşin vücut kitle endeksi, vücut ağırlığı ve bel çevresinde bulunan kiloları azaltıcı etkisi görülmektedir. Kateşini yüksek ölçüde kullanan kişilerin az miktarda Kateşin tüketen insanlara göre iki kat fazla zayıfladıkları görülmüştür. Metobolizma hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

BENZER YAZILAR  Gül Sirkesi Faydaları

Matcha çayının içinde bulunan klorofil nedeniyle yeşildir ve bunun sayesinde içinde birçok vitamini bulundurmaktadır. A, B, C ve E vitamini içinde bulundurmaktadır. Bunun yanında içerisinde bulundurduğu antioksidan bulundurması nedeniyle detoks diyeti yapanlar içinde faydalı olmaktadır. Kansere karşı koruyucu özelliğide bulunmaktadır.

Matcha Çayı Yan Etkileri

Matcha çayının yan etkileri arasında;

  • Reflü
  • Kalp çarpıntısı
  • Alerjik reaksiyon
  • Cilt döküntüleri
  • Demir eksikliği
  • Kabızlık

Görülebilmektedir. Kalp hastası olan kişilerinde bu çayı tüketmemesi gereklidir. Bünyesi hassas olanlarda daha çok zararı bulunduğu bilinmektedir. Hamile ve emziren annelerin de doktorlarına sorarak kullanmaları önerilmektedir. Normal şartlarda Matcha çayını günde 2 veya 3 fincan kullanmalıdırlar.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Basit olarak Matcha çayı tozları kayar suya atılarak karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Matcha çayı hazırlarken çayı iyice toz haline getirmek önemlidir. Evde kolayca hazırlanabilmektedir. Çay hazırlanırken dikkat edilmesi gerekilen başka bir konu ise suyun sıcaklığıdır. Matcha çayı hazırlanırken suyun içinde fazla bekletmek çayın tadını ve kokusunu etkilemektedir. Bununla birlikte Matcha çayı tozu diğer günlük ürünler ile tüketilmesinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

BENZER YAZILAR  Kwellada Losyon Kullanımı ve Ne İşe Yarar?

Matcha Çayı Yağları Nasıl Yakmaktadır?

Yeşil çay içmek sağlık açısından ve zayıflama açısından oldukça etkili olsa da bunun yanında egzersiz yapmak daha da çok faydalı olmaktadır. Yapılan araştırmaya göre hem yeşil çay tüketen hem de egzersiz yapan kişilerin egzersiz yapmayanlara göre %17 daha fazla yağ yakmaktadır.

Matcha Çayı Kullananlar

Matcha çayı kullananlar ne yorumda bulunmuş diye araştıran insan sayısı oldukça fazladır. Kullanmaya başlamadan önce tedirgin olan ve arkadaşlarının sayesinde kullanmaya başlamakta olan birçok insan bulunmaktadır. İnternette çıkan birden fazla ürün olması ve ürünlerin çoğunun işe yaramamasından dolayı çekingen davranan kişilerin Matcha çayını kullandıktan sonra fikirleri değişmektedir. Diğer ürünler sadece form tutmaya veya sadece zayıflamaya yaradığı için kişiler Matcha çayını tercih ederken hem form tutma hem de zayıflatıcı etkisi olduğu için tercih etmektedir.

Matcha çayını kullanan başka kişiler ise içerisinde bulunan kafein oranının yoğun oluşu ve metabolizmayı hızlandırdığı için tercih etmektedir. Sindirim problemi olan kişiler sindirim sistemleri düzgün çalışmadığı için kilo almaktadır. Bunun için de Matcha çayını tercih etmektedir. Matcha çayı içerisinde kafein ve sindirimi kolaylaştıran yeşil çay özünü bulundurmasından dolayı da aynı zamanda sindirimde kolaylık sağlamaktadır. İştah kesici özelliğini de içinde barındıran Matcha çayı kişilerin öğünlerini de düzene sokarak kilo vermelerine yardımcı olmaktadır. Matcha çayını kullan kişiler birkaç hafta sonra etkisini görmeye başlamaktadır.

BENZER YAZILAR  Kudret Narının Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalara göre Matcha çayının kolesterolü düşürücü etkisinin olması ve bunun yanında kalp sağlığı içinde yararları olduğu için Matcha çayı tercih edilmektedir. Ayrıca içinde bulunan maddelerin beyinde alfa dalgalarını etkilediği için yaratıcılığı arttırdığı da dile getirmektedirler.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
7 Proven Ways Matcha Tea Improves Your Health
health benefits of matcha tea
Matcha 101 – What It Is and How to Use It
Matcha
All About Matcha
10 Benefits Of Matcha That Will Make You Want To Drink It Every Day
about our matcha
7 Things You Should Know About Matcha
What is Matcha
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap