Online Terapi Nedir?


0

Online Terapi Etkileri Nelerdir?

Online terapi türüne olan talep son zamanlarda daha çok artmıştır. Covid-19 dönemi sonrası ilgiyle araştırılan bu terim kişilere evden tedavi olanağı sağlar. Zamandan ve maddi yönden tasarruf etmenizi sağlayan online terapide, internet erişiminin olduğu her yerde tedavi mümkündür. Uzaktan sürdürülen bu tedavinin yüz yüze tedaviden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Aksine günlük yaşamın yoğunluğu göz önünde bulundurulursa online terapi daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Psikolojik destek ihtiyacı duyan ancak günün koşuşturmasından fırsat bulamayan kişiler terapist ile görüşme sağlayarak günün uygun saatinde seanslara başlayabilir. Bu yöntem ile terapist ve danışan cihaz üzerinden sesli veya görüntülü iletişim kurabilir. Online terapi sayesinde periyodik olarak görüşme gerçekleştirilebilir. Konumlar ayrı olsa bile elektronik olanaklar iletişimi kolaylaştırır.

Online tedavi sırasında danışan ve terapist devamlı ve aktif ilişki ile iletişim kurar. Bu tedavi sürecinde belirli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler ise şu şekildedir:

  • Görüntülü sohbet ortamı kullanılarak canlı bir şekilde terapi gerçekleştirilir.
  • Ayrı zamanlarda mesaj veya e-posta gibi yöntemlerle seans uygulanır.
  • Hem videolu görüşme hem de mesaj eşliğinde seanslar devam eder. Terapinin uygulanacağı yöntem önceden belirlenecektir.
BENZER YAZILAR  Dolgit Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Bireyin kendini mutsuz hissetmesi veya psikolojik sorunlar yaşaması oldukça doğal bir durumdur. Bu gibi durumlarda mutlaka çeşitli tedaviler uygulanmalı ve kişinin kendini iyi hissetmesi sağlanmalıdır. Psikolojik destek ile rahatsızlıkların ve önemli problemlerin önüne geçilebilmektedir. Psikoterapi de bir çeşit tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile ruhsal ve duygusal bozukluklar kısa sürede tedavi edilecektir. Psikoterapi süreci yüz yüze tamamlanabileceği gibi online yöntemlerle de ilerleyebilir.

Online terapi yönteminin yüz yüze terapiden büyük ve ayırt edici bir farkı yoktur. Hatta önemli birçok avantaja sahiptir. Online terapi yüz yüze destek alma imkânı bulunmayan bireyler açısından tedavi uygulanmasını daha çok kolaylaştırmaktadır.

Online terapinin en büyük etkisi esnek ve erişilebilir olmasıdır. Kırsal veya yüz yüze tedaviye ulaşamayacak uzaklıkta olan kişiler için sağlık hizmetlerini kullanılabilir hale getirmektedir. Bu nedenle yüz yüze terapi imkânı olmayan veya çeşitli sorunlar yaşayan kişiler için erişilebilirlik oranı çok yüksektir.

Online Terapi Etkilerini Ne Zaman Göstermeye Başlar?

online-terapi-1

Online terapi süreci başlanması için terapist ve danışan görüşme günleri belirlemelidir. Daha sonra ilk seansın başlangıcından itibaren fiziksel terapilerde olduğu gibi konuşma aşaması başlar. Bu terapi yönteminin etkileri yüz yüze yöntem ile aynıdır. Böylece tedavinin katkıları ve duygusal durumda görünen pozitif değişiklik de aynı olacaktır. Tedavi sürecinin başlamasından sonra kısa sürede iyileşme belirtileri kendini gösterecektir.

BENZER YAZILAR  Cilt Kararması İçin Bitkisel Çözüm: 6 Bitkisel Tarif

Online terapi uygulanan hastanın duygusal ve ruhsal sorunları belirli bir süre içerisinde tedavi edilir. Bu tedavi süreci sonucunda hasta sorunları ile başa çıkmayı hatta sorunları çözüme kavuşturmayı öğrenir. Herhangi bir zorluk veya problem karşısında olayları yönetebilme gücüne sahip olur. Online terapi süreci kişinin rahatsızlık boyutuna göre uzayıp kısalabilir. Her seans ortalama 30 ile 60 dakika arasında sürer. Görüşme süresini belirlemeniz de mümkün olmaktadır. Danışan, terapi öncesi görüşme süresini belirlemek için terapisti ile görüşebilir. Böylece uzmanlar danışanların belirlediği tedavi sürecine göre bir program hazırlar. Tedavi süreci bu plan ve programlara göre değişebilir. Ancak çoğunlukla en az 2 hafta en çok 2 yıl süren iyileşme süreci görülmektedir. Bu süreç kişinin tedaviye uyum sağlamasıyla mutlaka kısalacaktır. Online terapi sonucu danışan ile danışman bağlarının uyum içerisinde olması problemin giderilmesi bakımından en büyük etkendir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir