Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?
kalidren 50 mg nedir ne ise yarar
1

Kalidren 50 mg ilacı insan vücudunda iltihaba, ateşe ve ağrıya sebebiyet verebilecek rahatsızlıkların giderilmesinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kemik hastalıklarından kaynaklanabilecek romatizmal hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. İltihaplanmalardan kaynaklanabilecek ağrı ve ateşin önlenmesinde kullanılan en etkili ilaçlardan birisi olmaktadır.  Kalidren 50 mg ilacının etken maddesi Diklofenak maddesi olmaktadır. Bununla birlikte daha birçok hastalığın ve oluşabilecek komplikasyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalidren 50 mg kullanılan hastalıklardan bazıları şu şekilde yer almaktadır.

kalidren 50 mg nedir ne ise yarar
kalidren 50 mg nedir? ne i̇şe yarar? 2
 • Baş ve diş ağrılarının giderilmesinde,
 • Diş çekim inden sonra oluşabilecek iltihapların önlenmesinde,
 • Cerrahi operasyonlar sonrasında gelişebilecek ağrıların ve iltihaplanmaların oluşturdu ağrıların giderilmesinde,
 • Adet sancılarından kaynaklanan ağrıların dindirilmesi gibi ağrı ya da iltihaplanma gözlemlenen rahatsızlıkların yaygın olarak kullanılmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Kalidren 50 mg Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Bunun sebebi ise ilacın olumsuz yönde oluşturacağı etkilerin gözlemlenebilmesi olmaktadır. İlaçların yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bu durumun sebebi ise her ilacın içerisindeki etken maddelerin farklılık göstermesi olmaktadır. İlaçların insanlar üzerinde gösterebileceği yan etkileri öğrenebilmek için prospektüs kağıdı kullanılabilmektedir. Kalidren 50 mg yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Vücutta ödem oluşumu,
 • Kiloda artışı
 • Işığa hassasiyet gibi durumlar Kalidren 50 mg ilacının hafifi yan etkileri olmaktadır.
 • Görme de bozukluklar, kusma, kulaklarda çınlama, dengede yaşanabilecek problemler Kalidren 50 mg ilacının olası yan etkileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Benexol B12 Ne Zaman Kullanılır?

Bu yan etkilerinden her hangi bir tanesinin gözlemlenmesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle yan etkilerden her hangi bir tanesi gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımının kesilmesi ve acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.

Kalidren 50 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Maddeler

İlaçların kullanım şekilleri çok önemli bir faktör olmaktadır her hangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktora danışılması gerekmektedir. Bu durumun sebebi ise ilaçların her tedavi yönteminde kullanılmaması olmaktadır. Kalidren 50 mg ilacının şu hususlarda kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Kalidren ilacının içerisinde yer etken maddelere alerjiniz var ise ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.  İlaç kullanıldıktan sonra gelişebilecek alerjik reaksiyonların önlenmesi için acil bir şekilde doktora gidilmelidir.
 • Duedenum ülseri, kalp, karaciğer, böbrek, mide ya da bağırsaklarınızda her hangi bir problem gözlenmiş ise ilacın kullanımı kesinlikle uygun olmamaktadır.
 • kalp krizi ve felç veya pıhtılaşma-kanama bozukluğu, geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması ile kalp yetmezliği, konjestif kalp yetersizliği, hipertansiyon, diyabet, nefes darlığı, burunda polip,  karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı gibi rahatsızlıklardan her hangi bir tanesine sahipseniz yada atlatmış iseniz doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Croxilex Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Bu gibi ve benzeri durumlarda Kalidren ilacının kullanımı olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu durumların haricinde detaylı bir bilgi sahibi olabilmek için uzman doktorunuza yada ilacın içerisinde yer alan prospektüs belgesini kontrol edebilirsiniz.

Kalidren 50 mg Muadili

Muadil ilaçların etken maddeleri benzer özelikler gösterebilmektedir. Bu nedenle aynı tedavi yönteminde muadil ilaçlar kullanılabilmektedir. Birçok ilacın muadili olabilmektedir. Kalidren 50 mg muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır. 

 • CATAFLAM 50 mg 20 draje
 • DICLOFLAM 50 mg 20 draje
 • DIFENAK 100 mg 10 tablet
 • DOLOREX 50 mg 20 draje

Kalidren 50 Mg Fiyat 2021

Kalidren 50 mg 2021 fiyatı 9,35 TL olmaktadır. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde bir çok etken bulunabilmektedir. Örnek olarak ilacın reçeteli yada reçetesiz bir şekilde alınabilmesi söylenebilmektedir. Fakat ilaç fiyatlarını belirleyen en büyük etken Sağlık Bakanlığı olmaktadır.

Kalidren 50 Mg Hamilelik

Hamilelik döneminde ilaçların kullanılması anneye ya da çocuğa zarar verebilmektedir bunun sebebi ise ilaçların kimyasal maddeler içermesi olmaktadır. Hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde her hangi bir kullanılmadan önce mutlaka uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Kalidren 50 mg ilacının hamilelik ya da emzirme döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bunun nedeni ise ilacın içerisinde yer alan etken maddelerin anneye ve bebeğe zarar verebilmesi olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları

Kalidren 50 Mg Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan Prospektüs kâğıdı ilaç kullanılmadan önce mutlaka okunmalı ve ilaç hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İlacın kullanımından sonra vücudunuzda oluşabilecek yan etkiler hakkında prospektüs kağıdı yardımı ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Kalidren 50 mg prospektüs içerisinde ilaç hakkındaki tüm bilgi yer almaktadır.  İlaç hakkında doktorunuzdan ve eczacınızdan da kolay bir şekilde bilgi alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Muzaffer Alsancak 12 ay önce

  Teşekkürler bebeğim. Alış miktarını göremedim. Mutlu ol….

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir