Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?
kemik erimesi
0

Kemik erimesi diğer bir adıyla osteoporosis, tam kelime anlamıyla gözenekli kemik anlamına gelen, kemiğin kalitesinin ve yoğunluğunun azalması durumunda ortaya çıkan sağlık sorunudur. Kemiklerdeki gözeneklerin artması daha kırılgan hale gelmelerine neden olur ve bu durum kırık riskini arttırmaktadır. Kemik erimesi bir anda meydana gelmez. Aşamalı ve sessiz gelişen bir şekilde ortaya çıkar. Çoğunlukla ilk kırığa kadar fark edilir bir semptom sergilemez. Peki, kemik erimesi belirtileri nelerdir? Kemik erimesine ne iyi gelir? Yazımızın içeriğinden kemik erimesi ve kemik erimesine iyi gelen besinler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

kemik erimesi
kemik erimesi neden olur? kemik erimesine ne i̇yi gelir? 4

İçindekiler Tablosu

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi halk arasında sıklıkla anılan bir rahatsızlıktır. Peki, kemik erimesi nedir? Osteoporoz, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bir sağlık sorunudur. Kemik mikro mimarisindeki bozulma sonucunda kemik kütlesinin azalması ile birlikte kemik kırılganlığındaki artışa neden olur.

Sağlıklı bir kemiğin mikroskop altındaki görünümü petek şeklindedir. Osteoporoz yani kemik erimesi meydana geldiğinde petek içerisinde boşluklar ve delikler oluşmaya başlar. Sürekli değişim halinde bulunan kemik dokuları, en yoğun haline 20’li yaşlarda ulaşır. Ancak 20’li yaşların son bulması ile birlikte kemiklerin yoğunlukları azalmaya başlar. Bu durum kemiklerin içlerindeki boşluğun artması sonucu çatlamaya ve kırılmaya açık hale gelmesine neden olur.

BENZER YAZILAR  Karınca Yağı Faydaları

Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi çoğunlukla ilerleyen yaşla beraber kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Kemik erimesi belirtileri esasında bir kırık ya da çatlak oluşmadan kendisini genellikle belli etmez. Sinsice ilerleyen bir hastalık olan osteoporoz, kişinin yaşamını olumsuz etkileyen özelliklere sahiptir. Dolayısıyla kemik erimesine iyi gelen yiyecekler tüketmek ve özellikle sigaradan uzak bir yaşam sürerek, düzenli egzersiz yapmak, kişinin kemik erimesi ile karşılaşma oranını azaltan unsurladır.  Genel olarak osteoporoz belirtileri:

 • İlerleyen yaşlarda meydana gelen çatlama ya da kırık,
 • Omurgada şekil bozukluğu,
 • Sırt bölgesinde yoğun ağrı şeklinde sıralanabilir.
kemik erimesi 4
kemik erimesi 4

Kemik Sağlığı İçin Gerekli Olan Vitaminler Hangileri?

Kemikler yaşam boyu gelişim ve değişim içerisindedir. İlerleyen yaşlarda kemik yapısında meydana gelebilecek bozulmaları engellemek için kemik erimesine iyi gelen vitaminler ve besinleri tüketmek, sonradan karşılaşılabilecek rahatsızlıkların önüne geçer. Uzmanların ortak görüşüne göre kemik sağlığı için gerekli vitaminler, D, C ve K vitaminleridir. Bunun yanı sıra kalsiyum ve fosfor da kemik sağlığı açısından son derece önemli bir etkiye sahiptir.

BENZER YAZILAR  Funderyl Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Kemik Erimesine İyi Gelen Besin Önerileri

Kemik erimesine hangi bitki iyi gelir? Osteoporoz hakkında en çok merak edilen konuların başında çoğunlukla kemik yapısında meydana gelen rahatsızlığı giderici bitkisel ve doğal ürünlerin hangileri olduğu gelmektedir. ‘Kemik sağlığı için neler yemeliyiz?’ sorusunun yanıtını sizlere 10 maddede verdik.

 1. Kayısı; İçerisinde yüksek oranda magnezyum ve kalsiyum barındırır.
 2. Soğan; Kemik erimesini önleyen bu yiyecek aynı zamanda enfeksiyonlarla da mücadele etmektedir.
 3. Süt; Kalsiyum, B2-A-E-D vitaminleri, protein, folik asit, fosfor ve demir kaynağı olan süt, kemik ve diş sağlığı için önemli bir besindir.
 4. Brokoli; Demir ve mineral eksikliğini gideren brokoli, zengin bir vitamin deposudur. Bol miktarda kalsiyum içermesi bakımından kemik erimesine birebirdir.
 5. Marul; Sütten bile daha fazla kalsiyuma sahip olan marul,, kemik erimesine karşı etkilidir.
 6. Üzüm Çekirdeği Özütü; Kemik erimesine neden olan proteolitik enzimler üzerinde azaltıcı etkiye sahiptir.
 7. Nar Özütü; Üzüm çekirdeği gibi etki gösteren nar özütü içerisinde flavonoit bileşenler barındırır.
 8. Kuru Erik; Bor elementi ve fenolik bileşenler tarafından zengindir. Özellikle bor elementi kemik sağlığını koruyan bir etkiye sahiptir.
 9. Narenciye Meyveler; Portakal gibi meyveler C vitamini ve flavonoit yapısındaki bileşenler nedeniyle kemik sağlığı açısından yararlıdır.
 10. Elma; Kemik erimesini azaltıcı etkiye sahip bir meyvedir.
BENZER YAZILAR  Noonan Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
kemik erimesi
kemik erimesi neden olur? kemik erimesine ne i̇yi gelir? 5

Kemik Erimesi Tamamen İyileşir Mi?

Kemik erimesi önlenebilen ve tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Kemik erimesi bitkisel ürünler tüketilerek, azaltılabildiği gibi küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı osteoporoz rahatsızlığının önüne geçer.

Kemik erimesi başlangıç döneminde fark edilebilir belirtiler göstermez. Bu yüzden pek çok kişi tarafından geç fark edilir. Rahatsızlık fark edildiğinde kemik yapısında oluşan hasar, az miktarda geri döndürülebilir. Dolayısıyla özellikle 45 yaş üstünün düzenli doktor kontrolü ile kemik yoğunluğunu ölçtürmesi önerilir.

Kaynak: nof / mayoclinic

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir