Dolven hap genellikle soğuk algınlığı ve ağrı kesici ateş düşürücü özeliği bilinen bir ilaç olmaktadır. Kullanım amacı doğrultusunda gribal enfeksiyonun oluşturabileceği semptomların giderilmesinde ve güçlü bir ağrı kesici olarak da reçete edilebilmektedir. İltihap önleyici özelliği sayesinde cerrahi operasyonlardan ya da diş operasyonlarından sonra işlem gören bölgenin iltihaplanmasının önlenmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Her bir Dolvet tablet içerisinde 400 ya da 600 mg İbuprofen olmaktadır. İbuprofen maddesi Dolven ilacının ana atken maddesi olmaktadır. Dolven hap nedir? Gibi sorulara verilebilecek genel yanıt bu şekilde yer almaktadır.

dolven hapnedir

Dolven Hap Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin oluşmasının nedeni ilacın hasta üzerinde oluşturabileceği olumlu ya da olumsuz reaksiyonların gözlemlenebilmesi olmaktadır. Birçok ilacın yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Fakat bunun sebebi insanların ilaçların içerisinde yer alan etken maddelere karşı reaksiyon göstermeleri olmaktadır. İlaçların yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Dolven yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • Döküntü veya kaşıntı gibi cildin yüzeyinde rahatsızlıklar gözlemlenebilmektedir.
  • Ödem, Halsizlik ve İştahsızlık durumları reaksiyon gösterebilmektedir
  • Karın ağrısı, mide ağrısı ve mide bulanması gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Gibi yan etkiler Dolven ilacının sık gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu yan etkilerden her hangi bir tanesi gözlemlenir ise acil bir şekilde ilacın kullanımının kesilmesi doktora başvurulması gerekmektedir. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka prospektüsü incelenmelidir.

Dolven Muadili

İlaçların muadilleri olmaktadır. Muadil ilaçlar aynı hastalıkların tedavilerinde kullanılan farklı ilaçlar olmaktadır. Bir hastalığın tedavisinde 2 farklı ilaç kullanılabiliyor ise muadil ilaçlar olmaktadır birçok ilacın muadili bulunabilmektedir. Dolven muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

  • ADVIL LIQUIGEL 200 mg 20 kapsül
  • ARTRIL 400 mg 20 film tablet
  • BRUFEN 400 mg 20 draje
Benzer Gönderiler  Flagyl 500 Nedir, Ne İşe Yarar?

Dolven Fiyat 2021

İlaç fiyatlarını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden bir tanesi de ilacın reçeteli bir şekilde alınıp alınamaması olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde ilaç fiyatını belirleyen en büyük etken Sağlık Bakanlığı olmaktadır. Dolven 2021 fiyatı 21,66 TL olmaktadır. Belirlenen bu fiyat ilacın reçeteli ya da reçetesiz alımına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Dolven Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

İlaçların bazı durumlarda kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumlarda kullanılan ilaçlar tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka ilaç hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kullanacağınız ilaç hakkında detaylı bilgiyi ilacın prospektüsünden ve doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Dolven ilacı kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken maddeler şu şekilde yer almaktadır.

  • İlacın içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerjiniz var ise ilacın kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
  • Dolven kullanırken aynı işlevi yerine getiren farklı bir ilaç kullanmamanız gerekmektedir. İlacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilmektedir.
  • İlaç doktorunuzun önermiş olduğu dozajın üzerinde kullanılmamalıdır. Yüksek dozajda kullanımı tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.
  • Mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı rahatsızlıklarınız var ise ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlaç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için prospektüs kağıdı mutlaka incelenmelidir.

Dolven Hamilelikte Kullanımı

Anne adayları hamilelik dönemlerinde ilaç kullanmadan önce Dolven hamileler kullanabilir mi? Gibi soruları sıklıkla sormaktadır. Bu durumun nedeni ise hamilelik döneminde kullanılan ilaçların hem anne adayına hem de bebeğe zarar verebilmesi olmaktadır. İlaçların içerisinde yer alan kimyasal maddeler gebelik döneminde yer alan anne adayına ve bebeğe zarar verebilmektedir. Hamilelik durumunda her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Hamilelik döneminde Dolven Kullanımı önerilmemektedir.

Benzer Gönderiler  Parmak Boyası Nasıl Kullanılır? Çocuğun Beyin Gelişimi ve Sağlığı İçin

Dolven Kullananlar

Doktorlar kadar ilaçları kullanan insanların da görüşleri ve düşünceli önemli olmaktadır. Bir çok hasta ilaç hakkında olumlu yorumlarda bulunmuş olmaktadır. Bunun nedeni ise ilacın kullanıldığı hastalıklarda en etkili ilaçlar arasında yer alması olmaktadır. İlaç en az yan etki semptomları gözlemlenen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Dolven Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına prospektüs ismi verilmektedir. Prospektüs kâğıdının üzerinde ilaç hakkında ki bilinmesi gerek tüm bilgiler yer almaktadır. Dolven prospektüsü içerisinde yan etkileri, nasıl kullanılması gerektiği, ilacın etken maddeleri gibi bilgiler yer alabilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 4 Average: 3.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları