Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir? İnanılmaz 6 Fayda

kirmizi pancarin faydalari

Kırmızı pancarın faydaları, vücudumuzun hemen her yerinde görülebilir. Halk arasında bağışıklık güçlendirici olarak bilinen kırmızı pancar, içerisinde barındırdığı yüksek antioksidan ile hastalıklara karşı bir kalkan niteliği taşıyor. Elbette ki bunlar sadece bilinen özellikleri. Peki, bilinmeyenleri? Bu yazımızda kırmızı pancarın yararları hakkında tüm detaylara değineceğiz. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

kirmizi pancarin faydalari 6
Kırmızı pancarın faydaları

Kırmızı Pancarın Faydaları

 1. Bağışıklık güçlendirir
 2. Kilo vermeye yardımcı olur
 3. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir
 4. Kanser tedavisine iyi gelir
 5. Kansızlığı öneyici etkisi vardır
 6. Kan basıncını dengeler

1.Bağışıklık Güçlendirir

Kırmızı pancar, içerisinde ciddi oranda C vitamini taşır. Bu nedenle de vücudu, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı güçlendirir. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan fosfat, magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi önemli öğeleri de barındırır. Bu öğelerle birlikte güçlü bir antioksidan olma özelliğini taşır.

2.Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kırmızı pancarın faydaları sindirim sisteminde de açıkça görülür. İçerisinde barındırdığı antioksidan ve lifli maddeler ile sindirimi düzenleme özelliği vardır. Bir miktar pancar yediğinizde uzun süre tok kalırsınız, bu sebeple vücuda yeni besin girişleri bir süre ertelenir.

Son yapılan bilimsel çalışmalarda ise pancarın ödem atıcı özelliği keşfedilmiştir. Uygun miktarda tüketildiğinde ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.

3.Kalp Ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir

İyi olan kolesterolü yükseltme özelliği ile sıkça kullanılan pancar, kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. İçerisinde barındırdığı ve kırmızı rengi veren ‘’Betalain’’ sayesinde serbest radikallere karşı bağışıklık kazanılmaktadır.

kirmizi pancarin faydalari 3 2
Kırmızı pancarın faydaları

4.Kanser Tedavisine İyi Gelir

Kırmızı pancar faydaları, genel olarak bağışıklık üzerinde görülmektedir. Bu durum da vücudun hastalıklara ve kötü yapılara karşı daha kuvvetli olacağı anlamına gelmektedir.

İçerisinde barındırdığı güçlü antioksidan ve pigmentler ile kanser ile savaşmaktadır. İdeal miktarda düzenli olarak tüketiminde kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği bilinmektedir.

5.Kansızlığı Önleyici Etkisi Vardır

Demir eksikliği ve kansızlık problemi çeken insanlar da kırmızı pancarın faydaları arasından üzerlerine düşeni alacaktır. Pancar suyunun alyuvar düzeyinde olumlu bir etki yarattığı ve bu etkinin de kan yapımına katkı sağladığı bilinmektedir.

Pancar suyunun faydaları, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde tesit edecektir. Bunun için sıkça sorulan sorular bölümünden gerekli okumaları yapıp bilinçlenebilirsiniz.

6.Kan Basıncını Dengeler

Kan basıncının artması veya azalması kişinin günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Kırmızı pancar, içerisinde barındırdığı nitrik oksit ile birlikte damarlarda gevşemeye sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da kan dolaşımında ciddi iyileşme görülmektedir.

kirmizi pancarin faydalari 2 1
Kırmızı pancarın faydaları

Birbirinden Güzel Kırmızı Pancar Tarifleri

Kırmızı pancar, tek başına lezzet vermeyen bir sebzedir. Bu nedenle çeşitli kırmızı pancar tarifleri ile birlikte tüketimini zevkli hale getirip faydalarını görebilirsiniz. Türk toplumunun damak tadına uygun 2 adet tarif vardır;

 • Tarif 1: Kırmızı pancar turşusu tarifi
 • Tarif 2: Yoğurtlu pancar salatası

Tarif 1: Kırmızı Pancar Turşusu Tarifi

 • İlk olarak pancarların kabuğunu soyun ve su ile güzelce temizleyin.
 • İki parmak ölçüsünde su kaynatın ve bu suyun içerisinde haşlamaya bırakın.
 • Haşlandıktan sonra her pancarı, 4 dilime ayırın.
 • Dilimlenen parçaları cam kavanoza koyun ve üzerine sarımsak, tuz, pancarın haşlama suyu ve şeker ekleyin. Bu eklemeleri normal turşuya eklediğiniz miktar kadar yapın.
 • Daha sonra ağzını sıkıca kapatın ve 2 hafta bekleyin.  Hepsi bu kadar, afiyet olsun.

Tarif 2: Yoğurtlu Pancar Salatası

 • Kırmızı pancarın kabuklarını iyice temizleyin ve orta derecede bir ateşte haşlayın.
 • Haşlanma işleminden sonra kabukları soyun ve rendeleyin.
 • Son olarak yoğurt, zeytinyağı, tuz ve sarımsak ile rendelediğiniz pancarı karıştırın.
 • Tüm işlem bu kadar, afiyet olsun.

SIKÇA SORULAN SORULAR

kirmizi pancarin faydalari 4 1
Kırmızı pancarın faydaları

Kırmızı Pancar Hangi Bölgelerimizde Var?

En fazla üretildiği alanlar Marmara ve Ege bölgeleridir. Az da olsa Akdeniz bölgesinde görülür. Ülkemizdeki üretimi ile alakalı sayısal veriler bulunmamaktadır.

Kırmızı Pancar Nasıl Yenir?

Kırmızı pancarın tüketimi için ilk olarak kabuklarını temizlemeniz gerekir. Daha sonra orta bir ateşte haşlayıp kabuklarını soyun. Kabuklarını soyduktan sonra tuz, zeytinyağı, sarımsak ve yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kırmızı Pancar Kabız Yapar Mı?

Kırmızı pancar, yeterli miktarda tüketildiğinde sindirimin sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Hazımsızlık, şişkin gibi problemleri önlerken ‘’Kabızlık’’ yapmaz. Aksine kabızlığa da iyi gelir.

Kırmızı Pancar Karaciğere İyi Gelir Mi?

İçerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde; karaciğer hastalıklarına karşı bir kalkan görevi görür.

Ne Kadar Tüketilmeli?

Her besinin ideal miktarda tüketilmesi sağlık vericidir. Pancarı, haftada 2 gün, bir veya yarım adet şeklinde tüketim yapabilirsiniz.

Kırmızı Pancarın İçerisinde Hangi Vitaminler Var?

A, B, C vitaminlerini içerir. Bunun yanı sıra fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi minerallere de sahiptir.

Çiğ Yenir Mi?

Çiğ olarak tüketilebilir ancak tadı istediğiniz gibi olmayabilir.

Kaynak: wikipedia / medicalnewstoday

BENZER YAZILAR  Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap