Benzoxin Nedir? Ne İşe Yarar?

Benzoxin Nedir? Ne İşe Yarar?
Benzoxin Nedir? Ne İşe Yarar?
1

Sivilce problemi yaşayan pek çok kişinin en çok araştırdığı konulardan birisi, Benzoxin nedir? Ne işe yarar? olmaktadır. Benzoxin, doktor tavsiyesi ile ciltlerinde sivilce ya da akne gibi rahatsızlıkları olan hastalara sıklıkla reçete edilmektedir. En iyi sivilce ilaçlarından birisi olan Benzoxin krem olarak, doktor reçetesi ile sadece eczanelerde satılmaktadır.

Ciltte oluşan enfeksiyonların ve tedavisinde kullanılan Benzoxin krem, aynı zamanda içeriğinde yer alan etken maddeler sayesinde cildi hafif soyucu özelliği de bulunmakta olup, bu sayede cildin ölü hücrelerden temizlenerek yenilenmesini de sağlamaktadır. Bu nedenle ciltte oluşan sivilcelerin, aknelerin, siyah noktaların ve ciltte biriken kirlerin kısa sürede temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

benzoxin-nedir-ne-ise-yarar-
benzoxin nedir? ne i̇şe yarar?

İçindekiler Tablosu

Benzoxin Kullanım Alanları Nelerdir?

En iyi cilt hastalıkları ve sivilce ilaçlarından birisi olan Benzoxin krem, tedavi sürecinde kullanıldıktan hemen sonra etkisini göstermektedir. Benzoxin kremin mutlaka doktor tavsiyesiyle ve doktorların önerdiği şekilde kullanılması, tedavilerden etkili bir sonuç alınabilmesi için gerekli olmaktadır. Buna bağlı olarak Benzoxin kullanım alanları şunlar olmaktadır;

 • Ciltteki aşırı yağlanmaların giderilmesinde
 • Ciltte oluşan sivilcelerin ve aknelerin tedavisinde
 • Ciltte oluşan bakterilerin yok edilmesinde
 • Ciltteki siyah ve beyaz noktaların tedavi edilmesinde
BENZER YAZILAR  Lifta 5 Mg Ne İşe Yarar?

İmex Sivilce Kremi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Benzoxin Etken Maddeleri Nelerdir?

Kısa sürede sivilce tedavisi sağlayan ve cilt problemlerinin iyileştirilmesini sağlayan Benzoxin etken maddeleri benzoll peroksit ve klindamisin olmaktadır. Benzoxin krem içeriğinde yardımcı madde olarak ise poloksamer 188, saf su, sodyum hidroksit, sodyum lauril sülfat, gliserin, simetikon, disodyum ve karbomer 974P yer almaktadır. Benzoxin krem sadece eczanelerde 50 mg’lık tüpler halinde satılmaktadır.

Benzoxin Kullanım Şekli Nasıldır?

Doktorlar tarafından hastalara en çok tavsiye edilen cilt tedavi kremlerinden birisi olan Benzoxin krem kullanım şekli dâhilinde, kesinlikle doktorun verdiği dozlarda kullanılması lazımdır. Buna bağlı olarak günde bir kez, ılık su ile iyicene temizlenmiş olan cilde ince bir tabaka halinde nazik bir şekilde masaj yaparak, uygulanması gerekmektedir.

Cilt yüzeyinde Benzoxin kullanılmasından sonra bazen oluşan kuruluk durumlarını gidermek için ise 1 saat sonra nemlendirici krem cilde tatbik edilebilmektedir. Benzoxin kremin kullanım süresi ise doktorun önerdiği şekilde olmaktadır. Benzoxin kremi ile tedavi sonuçlarının iyi olması için ise ilacın her gün aksatılmadan ve düzenli bir şekilde kullanması şarttır.

BENZER YAZILAR  Bebek Uyutma Yöntemleri

Benzoxin Yan Etkileri Nelerdir?

Benzoxin krem kullanımlarında, her ilaçta olabildiği gibi ve hastaların bünyelerine de bağlı olarak bazı yan etkilere rastlanabilmektedir. Buna bağlı olarak Benzoxin yan etkileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Şiddetli şekilde görülen ishal
 • Uzun süreli karın ağrıları
 • Yüzde ve ağızda oluşan şişlikler
 • Nefes darlığı
 • Ciltte aşırı soyulmalar olması
 • Tatbik edilen bölgelerde şiddetli yanma
 • Ciltte kaşıntıların oluşması
 • Ciltte kaşıntılı döküntüler
 • Ciltte aşırı kaşıntıların oluşması

Bu yan etkiler görüldüğü takdirde, ilaç kullanımının hemen kesilerek, en yakın hastanenin acil kısmına başvurmak gerekmektedir. Aynı zamanda bu durumdan doktorun da haberdar edilmesi lazımdır.

benzoxin-nedir
benzoxin nedir? ne i̇şe yarar?

Benzoxin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Benzoxin krem kullanımında, istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için hastaların bazı noktalara çok dikkat etmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Benzoxin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

 • Ciltte olan egzamalı durumlarda, Benzoxin kremin kullanılmaması gerekmektedir.
 • Açık yara olan ciltte ve güneş yanıkları olan bölgelerde Benzoxin kullanımı sakıncalı olmaktadır.
 • Tedavi sonrasında ki süreçte, ilaç alımı durdurulduğu halde yaşanan şiddetli ishal vakalarının hemen doktora bildirilmesi lazımdır.
 • Benzoxin krem sürüldükten sonra güneş ışığına çıkılmaması gerekmektedir.
 • Hamile olan kadınların Benzoxin krem kullanmaması, kullanması gerekli olan durumlarda ise mutlaka doktor kontrolünde ilacı kullanması gerekmektedir.
 • Emziren anneler, Benzoxin krem kullanamamaktadır.
 • Tedavi sürecinde cilt soyulması ya da kızarıklar artış gösterdiği zaman doktorun tavsiyesi ile ilaca ara verilmektedir.
 • Benzoxin krem giysilerde ve saçlarda renklerin ağarmasına neden olduğundan dolayı, kullanım sırasında bu bölgelere temasının önlenmesi gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Decavit Ne İşe Yarar?

Benzoxin Hangi İlaçlarla Beraber Kullanılmamaktadır?

Benzoxin krem tedavi sürecinde, bazı ilaçları kullanan hastaların bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce hastaların, eğer varsa kullandığı diğer ilaçlar hakkında doktora bilgi vermesi büyük önem taşımaktadır. Buna göre sülfonamid, tazaroten ve tretinoin etken maddelerine sahip olan ilaçlarla birlikte Benzoxin krem kullanılması sakıncalı olmaktadır.

Yazı Kaynakları
Prospektüs
How to use Benzoyl Peroxide Gel
What is benzoyl peroxide?
Benzoyl Peroxide Topical
Benzoyl Peroxide
What is clindamycin?
Why is Clindamycin medication prescribed?
How to use Clindamycin Hcl
Clindamycin Mechanism of Action
The most common side effects of Clindam (clindamycin) include:

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir