Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir, Nasıl İçilmeli?

Elma sirkesi içmek pek çok hastalığa iyi gelir ve doğru bir tüketim miktarı ile dengeli yaşama katkı sağlayabilir. Özellikle bakteri ve enfeksiyon oluşumunu engellemesi bakımından da ayrıca faydalıdır diyebiliriz. Bunların dışında kalan diğer elma sirkesinin faydaları maddelerini ise ayrıca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Metabolizma üzerinde hızlandırıcı bir etkisi vardır.
  • Yağ yakımını destekler ve kilo vermek için yardımcıdır.
  • Diyet ve sağlıklı yaşam dostudur.
  • Bağışıklık sistemini destekler, hastalıklara karşı kalkan oluşturur.
  • Yüksek kolesterolden şikayetçi olan hastalar için düşürücü etkiye sahiptir.
  • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
  • Düzenli bir kullanım miktarı ve aralığı ile bazı mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.
  • Antioksidan etkiler göstererek, vücudu temizler.
  • Bağırsak hareketlerini düzenler.
  • Diş eti sorunlarını azaltır.

Elma Sirkesi Nasıl İçilmeli?

elma-sirkesi-nasil-icilmeliPin

Elma sirkesi tüketimi genellikle seyreltilerek veya karışım içerisinde kullanıldığında daha faydalıdır. Örneğin; elma sirkesi çayı bu alternatif karışımlardan bir tanesidir ve özellikle dengeli bir tüketim miktarı akabinde olumlu etkilere kapı aralar. Elma sirkesi çayı ise tarçın, karanfil ve bal gibi diğer besinlerle desteklenerek, tatlandırılabilir.

BENZER YAZILAR  Exoderil Sprey Ne İşe Yarar? Kullanımı

Öte yandan 1 bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi döktükten sonra bu karışım da içilebilir. Fakat direkt sirke içmek ne yazık ki olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir ve elma sirkesinin faydaları kişi üzerinde gözlemlenemez. Örneğin; yoğun mide ağrıları veya çeşitli hastalık ve sendromlar da bunlardan biridir.

Aç Karnına Elma Sirkesi İçmek Ne İşe Yarar?

Aç karnına elma sirkesi içmek özellikle zayıflamak için diyet yapan kişilerin sıklıkla tercih ettikleri bir yöntemdir. Ancak ne yazık ki yanlış duyumlar sonrasında bu durumun tam tersi yaşanabilir veya kişide mide rahatsızlıkları oluşabilir. Çünkü her ne kadar elma sirkesi zayıflamaya yardımcı olsa da dengeli ve seyreltilerek tüketimi tercih edilmelidir.

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Elma sirkesinin iyi geldiği hastalıklar arasında öncelikli olarak kalp hastalıkları gelir. Öte yandan bir başka deyişle elma sirkesinin faydaları arasında da gösterilebilecek bir başka etken ise kan şekeri üzerindeki dengeleyici özelliğidir.

Ayrıca Bakınız: Dişlerin Sararması Hangi Mineral Eksikliğinden Kaynaklanır?

Yorum yapın

1