Rennie Çiğneme Tableti Ne İşe Yarar?

Rennie Çiğneme Tableti Ne İşe Yarar?
Rennie
0

Rennie çiğneme tableti ne işe yarar genel olarak midedeki asidi nötralize etmektedir. İçeriğinde etken madde olarak bulunan Magnezyum karbonat, mide ile oniki parmağı bağırsağı ülserlerine bağlı mide ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık, yanma, bulantı, gaz, mide veya göğüsün alt kısımlarından boyna doğru yayılan yanma ve ağrı hissi ile beraber mide yanması, asit salgısına bağlı şekilde tedavilerde kullanılır.

İçindekiler Tablosu

Rennie Çiğneme Tableti Nasıl Kullanılır

Rennie çiğneme tableti nasıl kullanılır konusunda doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Tedavi sürecinde doktorunuzun direktiflerine uymanız gerekiyor. Rennie çiğneme tableti emerek veya çiğneyerek alınmaktadır ve tercihen yemeklerden 1 saat sonrasında veya yatmadan hemen öncesinde alınması gerekmektedir. Günde 11 tableti geçmemek şartı ile yanma ve ağrı durumlarında 1 veya 2 tablet alınabilmektedir.

Rennie tablet günde kaç tane içilir konusunda doktor önerisi ile beraber Rennie, doktor tarafından farklı bir şekilde önerilebilir. Bu kullanıma bağlı olarak sabah, öğle, akşam yemeklerinden 1 saat kadar sonrasında 1 veya 2 tablet ve ayrıca yanma veya ağrı sırasında 1 veya 2 tablet şeklinde kullanılabilmektedir.

rennie çiğneme tableti ne i̇şe yarar
Rennie Çiğneme Tableti Ne İşe Yarar

Rennie Çiğneme Tableti Bilinmesi Gerekenler

Rennie çiğneme tableti kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz bulunuyorsa bu ilacın kullanılması önerilmez. Rennie, mide ile oniki parmak bağırsağı ülserine bağlı mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, mide veya göğüsün alt kısımlarından boyna doğru yayılan yanma ve ağrı hissi durumlarında kullanılmaktadır. Rennie çiğneme tableti bilinmesi gerekenler konusunda,

  • Eğer ağır derecede bir böbrek yetmezliği sorunu varsa veya bağırsaklarda tıkanıklık, paritiroid hormon yetersizliği, sarkoidoz, dolaşımdaki kanda bulunan kalsiyum seviyesinin anormal derecede yüksek olması durumunda doktorunuzu bilgilendirmeniz ve doktor önerisi ile Rennie kullanılması gerekiyor.
  • Apandisit rahatsızlığınız varsa Rennie kullanmadan öncesinde doktorunuzun bilgilendirmeniz gerekiyor.
  • Tercihen yemeklerden 1 saat sonrasında veya yatmadan hemen önce almanız gerekiyor, günde 11 tablet geçmemek şartı ile yanma ve ağrı durumlarında 1 veya 2 tablet alınabilmektedir.
  • Rennie ilacını almadan öncesinde veya aldıktan sonraki 1 ile 2 saat süre içerisinde başka bir ilaç kullanmamanız gerekiyor.
  • Rennie tabletini, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaması gerekiyor ve hamilelik, emzirme dönemlerinde doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekiyor.
BENZER YAZILAR  Maydanoz Suyu Faydaları? Ayrıntılı Maydanoz Kürü Tarifi

İlginizi Çekebilir: Nexium Mide İlacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Rennie Zararları

Her ilaçta olduğu gibi Rennie zararları veya yan etkileri de bulunmaktadır. Olası yan etkileri bakıldığı zaman karın ağrısı, nefes almada güçlük çekmek, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik durumu olabilmektedir. Bu durumda doktora görünmeniz gerekmektedir ve ilacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemektedir.

Rennie çiğneme tableti kullananlar ciddi yan etkileri konusunda mide rahatsızlıkları, ishal, süt alkali sendromuna bağlı olarak tat alamama, iştahsızlık, kronik yorgunluk, kireçlenme, baş ağrısı, yemeklerden sonra ağırlık hissi ve uyuşukluğu görebilmektedirler. Bu sebeple bu tarz bir etkiler görüldüğünde acil tıbbi yardım gerekmektedir.

rennie çiğneme tableti ne i̇şe yarar?
Rennie Çiğneme Tableti Ne İşe Yarar?

Rennie Çiğneme Tableti Fiyat

Rennie çiğneme tableti fiyat 2022 fiyatı ile ortalama 20 ile 30 TL aralığında değişmektedir. Bu fiyatlar eczaneye göre değişmektedir ve her sene güncel olarak fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. 1995 senesinden beri birçok kişi tarafından kullanılan Rennie, özellikle reflü hastalığına iyi gelmektedir. Etken maddesi ile beraber mutlaka doktor önerisi ile kullanılması gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Biyopsi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Hızlı ve güçlü bir şekilde etki eden Rennie, hızlı bir nötralizasyon sağlar. Rennie aç karnına içilir mi konusunda içilir ama aç karnına alınan Rennie dakikalar içerisinde etkisini göstermektedir. Yine de doktor kontrolünde önerilen dozda almanız gerekmektedir.

Yazı Kaynakları
Prospektüs

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir