Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz

Kekreyemiş tozu

Kekreyemiş tozu zayıflatır mı? Kırmızı yaban mersini olarak da adlandırılan kekreyemiş meyvesinden elde edilen kekreyemiş tozu kilo verdirme özelliği ile ön plana çıkar. Ancak yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra, sağlık için daha birçok faydasıyla ünlüdür. Ayrıca kalp sağlığını iyileştirici etkisiyle de günümüzde oldukça popüler hâle gelmiş bir meyvedir.

Kekreyemiş Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kekreyemiş tozu nedir? Ne işe yarar? Ağırlıklı olarak Kuzey Avrupa’nın İskandinav bölgesine özgü bir meyve olan kekreyemiş, oldukça küçük çalılar üzerinde yetişir. Yapılan klinik araştırmalar doğrultusunda gerek metabolizma hızlandırıcı gerekse de kalp sağlığını iyileştirici etkisiyle tıbbi literatürde süper meyve olarak anılmaktadır. yetişen bukızılcıklara benzer tada sahip ancak pek de ekşi olmayan küçük kırmızı meyvelerdir.

Kilo vermek isteyen ve birçok yöntem deneyerek sonuç alamamış kişiler tarafından sorulan o popüler soru: “Kekreyemiş tozu zayıflatır mı?” Bakalım nasıl zayıflatıyormuş…

kekreyemiş tozu
Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz 4

Kekreyemiş Tozu Nasıl Zayıflatır?

Kekreyemiş tozu düşük kalorili besin içeriği ve lifli yapısıyla zayıflatır. Bu yüzden günlük düzenli tüketimi sırasında yaşattığı tokluk hissi ile zayıflamaya büyük ölçüde yardımcı olur.

100 gramlık bir porsiyonunda sadece 54 kalori vardır. Bununla birlikte düşük kalorili bir besin olmasının yanında lifli yapısıyla da vücudun tok tutulmasını sağlar.

Vücut yağı bakımından obezite düzeyinde olan katılımcıların yer aldığı üç aylık bir klinik araştırma oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya koymuştur. Üç aylık bir zaman dilimi boyunca katılımcıların bir kısmından günlük porsiyonlarının %20’sini kekreyemiş meyvesinden oluşturmaları istenmiştir. Bir kısmı ise her zamanki beslenme düzenlerine devam edeceklerdir. Üç aylık süre sonunda kekreyemiş meyvesini tüketen grubun vücut yağlılık oranlarında önemli ölçüde düşüş gözlenmiştir. Bu da kekreyemiş meyvesinin yağ yakıcı özelliğine ilişkin önemli bilgiler sağlamıştır.

Ayrıca kekreyemiş meyvesinin kilo verdirici etkilerinin bağırsak hareketliliğini iyileştirici gücünden de kaynaklanması muhtemeldir. Bu da yine tıbbi literatürde kekreyemiş meyvesi ve tozu ile ilgili varılan bir başka kanıdır. Çünkü sindirim sistemine olumlu etkileri yönünden besinlerin sindiriminde oynadığı rol de önemli bir detaydır.

Direkt kekreyemiş tozu ile ilgili yapılan bir başka klinik çalışma ise bağırsaklarda yararlı bakterilerin artmasında önemli bir rolü olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bağırsak tarafından sindiriminde zorlanılan besin artıklarını iyi bir şekilde değerlendirir. Dolayısıyla vücutta yağ oluşturucu etki yapma özelliğinde olan bazı besinlerin sindiriminde bağırsağa yardımcı olması kekreyemiş tozunun kilo verdirdiğini kanıtlamıştır.

Bütün bu araştırmaların dışında yapılan bir başka klinik çalışma ise yağların sindirimi ile ilgilidir. Yağların vücutta sindirimini sağlayan bazı enzimlerin salgılanmasına engel olur. Bu da yağların sindirilmeden vücuttan atılabileceği anlamına gelmektedir. Yağlar sindirilmezse vücuda katılmaz ve kilo almaya da neden olmaz. Bu yanıyla da kilo verdirme özelliğini taşır.

kekreyemiş tozu
Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz 5

Kekreyemiş tozu 1 ayda kaç kilo verdirir?

Kekreyemiş tozu düzenli kullanımlarda 1 ayda kişiden kişiye değişen miktarlarda kilo verdirir. Bunun nedeni her insanın vücudunun metabolizmasındaki çalışma etkinliğinin farklı olmasıdır. Metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği ile kekreyemiş tozu sayesinde kilo verenlerin sayısı günden güne artmaktadır. Düzenli bir beslenme pratiği, düzenli egzersizler ve düzenli kullanımı ile 1 ay içinde 10 kilo vermek bile mümkündür. Bu, metabolizma çalışma hızlarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak şu bir gerçektir ki vücuttan ciddi miktarda yağ kaybettirebilir. Bu da obezite sınırında olan ya da hâlihazırda obeziteyle mücadele edenlerin güvenle kullanabilecekleri anlamına gelir.

kekreyemiş tozu
Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz 6

Kekreyemiş Tozu Nasıl Kullanılır?

Kekreyemiş tozu her bitkisel ürün diyetinin gerektirdiği gibi açken tüketilmesi önerilen bir besindir. Her gün düzenli olarak aç karna iki kez tüketildiğinde zayıflamak isteyenlere önemli etkiler gösterecektir. Ayrıca bağırsak hareketliliğini ve sindirim sisteminin çalışmasını destekleyici özelliğiyle de besinlerin yakılmasına yardımcı da olacaktır.

Kekreyemiş tozu ister süt ister su ile karıştırılarak günde iki kez tüketilebilir. Aç karna günde iki kez alımlarda kilo verdirici özelliğini bir iki hafta içinde görmek mümkündür. Süt ve suyun yanı sıra yoğurda karıştırılarak da tüketilmesi yağ yakmanız için etkili bir yoldur. Ancak hamilelere ve kronik böbrek yetmezliği olanlara tüketimi önerilmez. Bu yüzden kronik herhangi bir hastalığınız varsa ya da böyle bir hastalıktan şüpheleniyorsanız bir doktora danışmadan kullanmaya başlamak riskli olabilir. Bu yüzden güvenli bir şekilde tüketmek için herhangi bir kronik rahatsızlığınız olmadığından emin olun.

Kaynak: wikipedia

BENZER YAZILAR  Reyhan Şerbetinin Faydaları
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap