Limon kabuğunun faydaları ile birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Limon gibi mucizevi bir narenciye söz konusuysa kabuğunun faydaları olması şaşırtıcı mı? Elbette değil!

Limonun en çok posası ve suyu kullanılmaktadır ve bu durumda kabukları genellikle tüketim ya da başka bir şey için çoğu zaman değerlendirilmez. Ancak bu kesinlikle yanlıştır.

Limon kabuğu üzerine yapılan araştırmalar sağlık için çok faydalı özellikler taşıdığını gözler önüne sermiştir. Limon kabuğunun yapısında bulunan biyoaktif bileşikler vücut için altın değerindedirler. İşte limon kabuğunun faydaları ve limon kabuğundaki 11 mucize özellik

Limon kabuğunun faydaları (1)
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Diz Ağrısı İçin Birebirdir

Limon kabuğu enfeksiyon önleyici ve eklemleri iyileştirici etkisiyle diz ağrılarına iyi gelir. Diz ağrıları birçok kişinin şikâyetçi olduğu can sıkı bir durumdur. Diz ağrısı için limon kabuğu kürü ile tedavinizi güvenle yapabilir, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Diz ağrısı çekiyorsanız limon kabuğu kürü için;

 • Zeytinyağı (Sızma olması etki bakımından tercih edilir.)
 • 2 adet limon (büyük boyutlarda)
 • Kapağı sıkıca kapanabilen bir kavanoz ya da kapaklı bir kap
 • Okaliptüs yaprağı (4 ya da 5 adet)
 • Temiz bir gazlı bez

gibi malzemelere ihtiyacınız vardır. Limon kabuğu kürü ise şu şekilde yapılır:

 • Limon kabukları kavanoza/kaba yerleştirilir.
 • Kabukların üstüne çıkacak kadar da zeytinyağı dökülür.
 • Okaliptüs yaprakları eklenir.
 • Kavanoz ya da kabın ağzı sıkıca kapatılır.
 • Bu karışım iki hafta boyunca ağzı açılmadan bekletilir.
 • İki haftalık bekleme sürecinin sonunda hazırlanan karışım gazlı bezin üzerine dökülerek dize ya da ağrılı eklemlere sarılır.
 • Gece yatarken uygulanması tavsiye edilir.
Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Besin Değeri Çok Yüksektir

Limon kabuğu faydaları düşük kalorili bir besin olmasına rağmen yüksek miktarda lif, C vitamini ve D vitamini barındırması ile ilgilidir. Aynı zamanda bir miktar mineral de limon kabuğunun yapısında bulunur.

Çok az bir miktarı bile çok besleyici olan limon kabuğu, 6 gramlık bir porsiyonunda;

 • 3 gram kadar kalori
 • 1 gram karbonhidrat
 • 1 gramlık lif
 • Ve vücudun günlük alması gereken miktarın %9’u kadar C vitamini

bulunmaktadır. Limon kabuğunda protein ve yağ bulunmaz. Dolayısıyla bir limonun çeyreğinin kabuğu bile tüketilirse günlük alınması gereken C vitamininin %9’u karşılanmış olur. Ayrıca lifli yapısı sayesinde limon kabuğu tok tutma özelliğine de sahiptir. Diyetinizin bir parçası olarak limon kabuğu tüketirseniz bu, kilo vermenize yardımcı olabilir.  Günlük Değerin (DV)% 9’u

Ayrıca çok az miktarlarda da olsa kalsiyum, potasyum ve magnezyum limon kabuğunda bulunan diğer yararlı bileşenlerdir.

Aromatik tadıyla damakları şenlendirebilen bu yararlı besinin saymakla bitmeyen daha birçok özelliği bulunur.

Benzer Gönderiler  Sarımsak Yutmak Faydalı mı?
Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Antibakteriyeldir

Limon kabuğu, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen mikroorganizmaların oluşumunu engelleyici bir etkiye sahiptir. Bu yönüyle de antibakteriyeldir. Diş ve diş eti enfeksiyonlarına neden olan streptococcus mutans adı verilen son derece zararlı bakterilerin düşmanıdır. Diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilen bu tür bakterilerin oluşumunu engeller.

Limon kabuğunun antibakteriyel yapısıyla ilgili yürütülen klinik bir araştırmaya göre limon kabuğundaki bakteri öldürücü bileşenler keşfedilmiştir. Ayrıca limon kabuğu ekstrelerinin ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen bakterilere karşı kullanıldığı bir araştırmada da yine limon kabuğunun mucizevi özellikleri ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada da limon kabuğunun, ağız içi bakterilerin oluşumuna karşı etkili bir önlem olduğu keşfedilmiştir.  

Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Antioksidandır

Limon kabuğu, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını ve korunmasını sağlayan C vitamini içerir. C vitamini etkili bir antioksidandır. Bu da limon kabuğu ile hastalıklara yakalanma riskinin azaltılabileceği anlamına gelir.

Vücutta bulunan antioksidanlar, serbest radikaller olarak tanımlanan hastalık verici maddelere karşı koruma sağlar. Serbest radikallerle savaşır ve vücuttaki hücrelerin hasar görmesi de büyük ölçüde önlenmiş olur.

Ayrıca limon kabuğu tüketimi, yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarına ve tip-2 diyabet hastalığına yakalanma riskinin azaltılmasında baş rol oynar.

Yapılan bir klinik araştırmaya göre de limon kabuğunun hücre oksidasyonuna engel olarak vücut sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Oksidasyon, hücrelerin yapısını bozarak doku hasarına ve dolayısıyla yaşlanmaya neden olur. Limon kabuğunun yaşlanmayı önleyici etkisi de bu sayede keşfedilmiştir.

Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Antimikrobiyaldir

Limon kabuğunun mikroplardan ve enfeksiyonlardan koruma özelliği de bulunmaktadır. Enfeksiyon oluşumunu engelleyici yapısıyla iltihaplı hastalıklara karşı önemli bir tedbirdir.

Limon kabuğu hakkında mikropları öldürücü özelliklere ilişkin araştırma yürüten bir grup uzman, önemli sonuçlar elde etmiştir. Antibiyotiklere karşı bile ciddi direnç gösteren bakterilerin oluşumuna limon kabuğuyla engel olunabildiği keşfedilmiştir. Bu sayede limon kabuğunun bakteri ve mikrop öldürücü özelliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Ayrıca cilt enfeksiyonları ile ilgili yapılan bir başka araştırmada da limon kabuğunun cilde iyi geldiği keşfedilmiştir. Cilt enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu ortaya çıkan limon kabuğunun mantarlarla savaştığı böylece resmî olarak da belgelenmiştir.

Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Bağışıklık Sistemini İyileştirir

Limon kabuğu içeriğinde bulunan flavonoid ve C vitamini ile sağlık için çok önemli olan bağışıklık sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Yapılan 15 günlük bir klinik çalışmada limon kabuğunu beslenme düzeninde bulunduran bir grup katılımcının bağışıklık sisteminden ciddi iyileşmeler gözlenmiştir. Ayrıca limon kabuğu soğuk algınlığına yakalanma riskini ve hastalık şiddetini azaltmada da önemli ölçüde etkilidir. Soğuk algınlığı ve grip riski, düzenli limon kabuğu tüketimi ile yetişkinlerde %8 oranında, çocuklarda ise %14 oranında azaltılabilmektedir.

Bütün bunların dışında limon kabuğunun yapısında yer alan C vitamini, bazı zararlı bileşiklerin sindirilerek vücuda katılmasını da önler. Bu da bağışıklık sistemine limon kabuğunun bir başka iyileştirici etkisidir.

Limon Kabuğu Kalp Sağlığına İyi Gelir

Limon kabuğunun yapısına katılan C vitamini, flavonoidler, pektin gibi bileşenler kandaki kolesterol düzeyini düşürür. Bu sayede kalp sağlığına olumsuz etkiler yapabilecek risk faktörlerini azaltmada etkili olur.

Benzer Gönderiler  Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Obezite sınırında yer alan 60 katılımcının yer aldığı bir çalışma göstermiştir ki, limon kabuğu kullanımları kötü huylu kolesterolün ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu da hayati organların zarar görmesine neden olabilecek risk faktörlerinin azaltılmasıyla mümkündür. Limon kabuğu da yapısındaki bileşenlerle tam olarak bunu yapar. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol, kalp sağlığının bozulmasına neden olabilen ciddi hastalıklardır. Bu hastalıklar kalp krizi, felç, damar sertliği, damar tıkanıklığı gibi ölümcül durumlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla düzenli olarak limon kabuğu tüketmek bu tür olumsuz durumlara karşı önlem almanıza yardımcı olur.

Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Kanseri Önler

Limon kabuğu kanser riskini azaltır ve kanserli hücrelerle savaşma yetisine sahiptir. Flavonoid limon kabuğunun yapısında bulunan bir bileşendir. Bu bileşen çeşitli kanser hücrelerinin oluşumuna engel olmada etkilidir. Ayrıca limon kabuğu içeriğinde bulunan C vitamini, mutasyon sonucu aşırı büyüme eğiliminde olan kanser hücreleriyle savaşan beyaz kan hücrelerinin (akyuvar) artırılmasına yardımcı olur. Yapılan bir klinik araştırmaya göre özellikle mide kanserini önleyici bir etkisi vardır. Bu yönleriyle de limon kabuğu bir kanser savaşçısıdır.

Limon Kabuğu Safra Kesesi Taşlarını Yok Eder

Yapılan bazı klinik araştırmalar doğrultusunda limon kabuğu ve safra kesesi arasında iyileştirici bir bağlantı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalarda elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, limon kabuğunun yapısındaki bileşenler safra kesesinde oluşan taşların yok edilmesinde etkildir.

200 kişilik bir katılımcının yer aldığı bir araştırmada, safra kesesinde taş olan hastalara limon kabuğu özüyle tedavi uygulanmıştır. Hastaların büyük bir bölümünde safra kesesi taşlarının %48’inin yok olduğu gözlemlenmiştir. Öyle ki, limon kabuğu ile tedavi, safra kesesi hastalıklarında alternatif bir yöntem olarak düşünülmektedir.

Limon kabuğunun faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğu Karaciğerin Yağlanmasına Engel Olur

Vücudumuz için hayati önem teşkil eden bir organ olan karaciğerde yağlanma birçok olumsuz durumu tetikleyebilir. Karaciğer kaynaklı hastalıklara yakalanma riskinin yanı sıra, diğer organlarda çeşitli sorunlara neden olabilir. Limon kabuğu karaciğerin yağlanmasını önler. Yapısında bulunan pektin, kolesterol düzeyini düşürerek vücutta bölgesel yağlanmaya engel olur. Bu açıdan limon kabuğu trigliserit ve karaciğer yağı düzeylerini düşürmede etkilidir.

Limon Kabuğu Damar Sağlığını İyileştirir

Limon kabuğu yapısındaki birçok yararlı bileşen sayesinde vücutta olumlu etkiler yapar. Bunlardan biri de bizler için hayati önem taşıyan damarları iyileştirici etkisidir. Limon kabuğu, içeriğinde bulunan flavonoidler ve C vitamini sayesinde damar sağlığını bozabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Damar sağlığını koruyucu etkisiyle de kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltır.

Limon Kabuğu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Limon kabuğu çayı, hazırlaması oldukça basit bir içecek olup, üstelik de sağlığa çok faydalıdır. Limondaki C vitamininin vücuda etkisi tartışma götürmediği gibi, onun katkısıyla hazırlanacak bir çay da insanlar için avantajlı olacaktır. Günümüzde sağlık önemli bir meseledir ve bu anlamda, vitaminleri düzenli şekilde almak da gerekli hale gelmiştir.

Bu anlamda, günlük tüketiminizde salatalarda, çorbalarda, daha birçok besinde kullandığınız limonun suyuyla birlikte, kabuklarını da değerlendireceğiniz bir fırsat ortaya çıkmıştır. Bilhassa, kış ayları nezle ve grip açısından dikkatli olmanız gereken zamanlardır. O noktada, C vitamini deposu olan limon kabuğunu çay şeklinde de değerlendirip, içmeniz mümkündür. Limon kabuğu, bilhassa zayıflama arzusunda olan hanımlar için tercih edilen bir içecek şeklinde bilindiği gibi, toksikleri de vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır.

Benzer Gönderiler  Yağ Oranı Hesaplama

Limon kabuğu çayı nasıl hazırlanır diye sorulduğunda, yapılışının hayli pratik olduğunu belirtebiliriz. Aşağıda malzemelerini ve yapılışını ilettiğimiz çayınızı afiyetle içebilmeniz için yapmanız gerekenler şunlardır:

Limon kabuğu çayı
Limon kabuğu çayı

Limon Kabuğu Çayı

Malzemeler:

2 adet limon kabuğu

1 litre su

2 yemek kaşığı limon suyu

4 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

1 litre suyun içine 2 limon kabuğunu atın. Bunları kaynatın. Su kaynadığında, içine 2 yemek kaşığı limon suyunu da ekleyip, karışımı karıştırın. Onu da 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ardından, 4 yemek kaşığı balı da ekleyin. 5 dakika kadar kaynatın. Altını kapatıp, ocaktan alın ve karışımı şişeye boşaltıp, güneş görmeyen bir yerde bekletin.

Tüketimi:

Limon kabuğu çayını günde en fazla 2 fincan içmeniz tavsiye edilmektedir. İhtiyacınıza göre, şişeden doldurup, afiyetle tüketebilirsiniz. Limon kabuğu çayını düzenli olarak tükettiğinizde, bağışıklık sisteminizin eskisinden daha güçlü olacağını, nezle, grip gibi hastalıklar karşısında dimdik duracağınızı ve midenizdeki sindirim problemlerinin giderildiğini fark edeceksiniz.

Haşlanmış Limon Kürü Nasıl Yapılır?

Limon, C vitamini açısından büyük bir depo olsa da, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin dışında, başka özelliklere de sahiptir. O noktada, haşlanmış limon kürünü bilhassa zayıflamak isteyen ve formunu korumaya özen gösteren hanımların da kullandıklarını belirtebiliriz.

Haşlanmış limon kürü, limondan yapıldığı için, vitamin yönünden güçlüdür ve sizin de güçlü kalmanıza yardımcı olur. Bu kür, diş ve dişetlerinizi koruduğu gibi, midenizdeki asit etkisini de yok edecektir. Bununla birlikte, haşlanmış limon kürü sık sık ve dozunda kullanıldığında, cildinizi de gererek, kırışıklıkların azalmasına yol açacaktır.

Bütün bu sağlıklı sebeplerle birlikte, haşlanmış limon kürü aslen zayıflamak ve vücudu şekle sokmak adına kullanılır. Kimi hanımlar limonun bu kuvvetli yönünü bildikleri için, mevcut kürü sürekli uygulamaya devam etmişlerdir. Haşlanmış limon kürü nasıl yapılır diye sorulduğunda, aşağıdaki tarifi vermemiz mümkün olacaktır:

haşlanmış limon kürü
haşlanmış limon kürü

Haşlanmış Limon Kürü

Malzemeler:

 1. 5 adet orta boy limon
 2. 2 litre su
 3. 1 adet sarımsak
 4. Taze zencefil

Yapılışı:

5 adet limonu güzelce yıkayıp, ovalayın. Ardından, bu limonların suyunu sıkıp, bir kenarda bırakın. Elinizdeki kabukları tencereye atın ve 2 litre suda kaynatmaya başlayın. Su kaynamaya başlayınca, ezdiğiniz 1 adet sarımsağı içine koyun. Onunla birlikte, yarım işaret parmağı büyüklüğündeki zencefili de tencereye atın. 10 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Ardından, kaynattığınız karışımı ocaktan alın. Biraz bekletip, şişelere doldurun.

Bu karışımın içine arzunuz doğrultusunda, limon suyu ve bal da karıştırmanız mümkündür. Limon suyundan bir yemek kaşığı, baldan da bir yemek kaşığı karıştırmanız tavsiye edilir.

Tüketimi:

Haşlanmış limon kürünü hangi maksatla kullandığınız önemli olmakla birlikte, standart tüketimi günde 2 fincandır. Bu fincanlardan birini sabah aç karnına ve gece yatarken tüketmeniz önerilir. Fakat, formunuzu korumak adına tüketiyorsanız, 1 fincan da öğle yemeğinden önce içmeniz mümkündür.

Kaynak: stylecraze / mindbodygreen / lifehack

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 225 Average: 4.2]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

Etiketler:

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları