Sağlıklı Bağırsak Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı Bağırsak Nasıl Anlaşılır?
Sağlıklı Bağırsak Nasıl Anlaşılır
1

Sıhhatli bağırsağı fark etmek yaşamsal aktiviteleri daha kaliteli hale getirebilmeyi sağlayacaktır. Bu süreçte kişinin metabolik faaliyetleri rahat ve düzenli çalışıyorsa aslında sağlıklı bir bağırsağa sahip olduğu da anlaşılmalıdır. 1 ay boyunca hormonal sistemlerde gözle görülen aşırı bir değişim yoksa düzenli bir süreç devam ediyorsa bu fonksiyonellik tıbbi olarak sağlıklı bir bağırsağa sahip olduğunu gösterir.

Sağlıklı bağırsak kendine şu etkilerle farkettirir:

 • Rutin içerisinde yenen yiyecekler rahat bir şekilde sindirilebilir
 • Sindirimde problemleri yaşanmaz.
 • Karın bölgesinde şişkinlik oluşmaz.
 • Gaz sancıları meydana gelmez.
 • Karın bölgesindeki ağrı ve acı oluşumu yoktur.
 • Kişi kendisini yorgun, halsiz hissetmez.

İçindekiler Tablosu

Sağlıklı Bağırsak Nedir?

Sağlıklı bağırsak tanım olarak fonksiyonel ve kaliteli bir şekilde yiyeceklerin sindirilmesinde belirli bir dengeyi koruyabilmesidir. Sağlıklı bir bağırsak düzeni ve dengeli sindirimi beraberinde getirir. Sindirim sistemindeki enzimlerin rahat çalışıyor olması kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu yönde etkilemektedir.

Sağlıklı Bağırsak Nasıl Olmalıdır?

Kuvvetli bağırsak için işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Kötü etkilenmesi istenmiyorsa içerisinde trans yağların bulunmadığı yiyecekler tüketilmeye çalışılmalıdır. Pek çok ürün süslü ve gösterişli gösterilebilmek için doğal olmayan aromalar ve tatlandırıcılar ile yapılmaktadır. Aperatif olarak değerlendirilebilecek anlık açlığı bastırmaya yarayacak içeriğindeki oluşumların bilinmediği paket ve hazır ürünlerden uzak durulmalıdır. Her zaman için sağlıklı bir bağırsak lif oranı artırılmış yiyecekler ile kuvvetlendirilebilir. İçerisinde lif oranı yüksek yulaflı gıdalar, yulaf lapası tüketilebilecek gıdalar arasındadır. Sağlıklı bir bağırsak;

 • Her yenen öğün ardından tuvalet ihtiyacını giderebilir
 • Mide ekşimesi, yanması, gaz sancıları ve karın ağrısı durumu yaşanmaz.
 • Yiyeceklere karşı hassasiyet yoktur.
 • Kırılgan bir bağırsak yapısı bulunmaz.
BENZER YAZILAR  Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bağırsakları sağlıklı hale getirebilmek için doğru yağ seçimi yapılmalıdır. İçerisinde Omega-3 barındıran asitlerin bulunduğu yağların kullanımı önemlidir. Her yemek yenmemeli, seçici olunmalıdır. Yenen öğünler yeterince çiğnenmeli, spor hayattan eksik edilmemelidir. Bunun yanı sıra kötü alışkanlıklardan uzak durabilmek ve gündelik hayatta bol su içmek sağlıklı bir bağırsak elde edebilmenin püf noktalarındandır.

Sağlıksız Bağırsakta Nelerle Karşılaşılır?

sağlıklı bağırsak
sağlıklı bağırsak

Bağırsağın kötü durumda olması yaşam kalitesini ve standardını aşağıya düşüren bir nedendir. Sağlıksız bir bağırsak kişiyi depresif agresif hissettirebilir. Bu yönüyle düşünüldüğünde bağırsakların kişinin fizyolojik ve psikolojik durumu üzerinde de bir etkisi olduğu fark edilecektir. Sağlıksız bir bağırsakta şu durumlar yaşanabilir:

 • Kişi sürekli olarak karın ve mide bölgesinde şişkinlik ve gaz oluşumu hissedecektir.
 • Sıklıkla yaşanan kabızlık durumu veya ishal durumu sindirim problemleri ile beraber oluşum gösterir.
 • Çeşitli gıdalara karşı hassasiyetlik meydana gelir.
 • Gündelik hayatta sürekli olarak durumlara karşı depresiflik, anksiyete bozukluğu ve kaygı problemi oluşacaktır.
 • Ruh halindeki bu ani değişimler kişinin yaşamış olduğun hayattan zevk almasına engel olurken belirli düzeyde bir tatminsizliği beraberinde getirir.
 • Yüksek derecede şeker hastalığının başlangıcı diyabet oluşumu baş gösterir.
 • Bağışıklık sistemi çöker. Bu da enfeksiyonlara karşı yakalanma riskini arttırır.
 • Cilt problemleri ve ciltte hassasiyetler meydana gelir.
 • Kişinin zihinsel faaliyetlerini yürütebilmesi zorlaşır. Bununla beraber dikkat eksikliği baş gösterir.
 • Hafıza problemleri unutkanlığı beraberinde getirir.
BENZER YAZILAR  Yasemin Faydaları ve Zararları

Sağlıklı bağırsak her ne kadar kişiyi mutlu eden ve gündelik aktivitelerini daha heyecanlı bir ritimli yapmasını sağlayan bir süreç sunsa da bunun tam tersi gündelik hayatı da olumsuz şekilde etkileyecektir.

Bağırsak Nasıl Sağlıklı Hale Getirilir?

Sağlıklı ve kuvvetli bağırsak için aşamalı bir şekilde süreç normal hale getirilebilecek bir seviyeye yükseltilmelidir. Önemli olan burada bütün organların eksiksiz ve tam bir denge içerisinde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun başlangıcı bağırsakları doğru ve kontrollü bir şekilde yönetebilmekten geçer. Beden sağlığı için önemli olan bağırsak sağlığı 4 farklı aşamada sistematik bir şekilde kuvvetlendirilebilmektedir.

Başlangıç aşamasında; kişinin hassasiyet barındırdığı yiyeceklerden uzak durması gerekecektir. Sindirimine zarar verdiğini düşündüğü yiyecekler bulunuyorsa küçük ve kısa aralıklı perhizler ile başlanabilir. Yaklaşık 15 günlük bu süreçte kişinin midesine ve tüm vücut dengesine zarar verdiği düşündüğü yiyeceklerden tamamen uzaklaşması gerekir.

Bu süreç tamamlandığında iyi gelebilecek olan yiyecekler ne olabilir? bu düşünülmelidir. Kağıda listelenebilir. Buna uygun bir diyet programı uygulanır.

Üçüncü aşamaya geçiş yapıldığında artık vücudun yararlı bakterileri ihtiyacı vardır. Bu da ancak sağlıklı ve yüksek oranda probiyotik içeren bir takviye almak ile mümkündür. Probiyotik barındıran ürünler eczaneden elde edilebilecek probiyotik ilaçları ya da içerisinde bol miktarda probiyotik bulunacak yoğurt ve kefir gibi ürünler tüketilebilir.

BENZER YAZILAR  Largopen Nedir? Ne İşe Yarar?

Son aşamaya gelindiğinde ise artık bozulmuş bu bağırsak sisteminin tamamen iyileşmesi sürecine geçiş yapıldığı bilinmelidir. Bu süreçte ek vitamin ve mineraller ile takviye alarak bağırsakların dengesi yüksek ve kaliteli bir seviyeye ulaştırılır.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsağa faydası bulunan ürünler sindirim sisteminin kuvvetlenmesine ve kan şekerinin belirli bir dengeye erişmesine katkı sağlamaktadırlar.

Sağlıklı bağırsak için tüketilmesi gereken ürünler şunlardır:

 • Muhakkak ki probiyotik içeren besinler hayat içerisinde alışkanlık haline getirilmelidir. Bunlara iyi bakteri adı veriler. Özellikle lahanada, yoğurtta ve kefir içerisinde bulunur.
 • Lifli gıdalar tüketilmelidir. İçerisinde bol lif oranının bulunduğu bağırsak hareketlerini hızlandıran ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler tüketilmeye çalışılmalıdır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler bu anlamda lif oranı bakımından yüksek ürünler arasındadır.
 • Tahıllı gıdalar beslenme programında yer bulmalıdır.
 • Bağırsak bölgesinde bulunan enzimleri destekleyecek, fayda sağlayacak yağlar kullanılmaya başlanmalıdır.
 • Bağırsakların dengesini bozacak palm yağı ve benzeri zararlı yağlardan oluşturulmuş yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Daha çok düşük karbonhidrata sahip olan yiyecekler hayata dahil edilmeli
 • Kaliteli bir tereyağı tüketmeye çalışılmalıdır.
 • Şeker ve şekerli ürünlerden tamamen uzaklaştırılmalıdır.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir