Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Soğuk Su İçmek

Hamilelikte soğuk su içmek zararlı mıdır? Sorusu yaz aylarında hamile kadınlar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Yaz aylarındaki sıcak havalardan kaynaklı olarak anneler, soğuk su tüketmek istemektedir; ama hasta olma korkusu ve gebelik sürecini olumsuz yönden etkiler mi korkusundan dolayı temkinli yaklaşmaktadır. Hamilelikte soğuk su içmek bebeğe zarar verir diye bir şey söz konusu değildir. Aksine gebelik süresince soğuk su tüketilebilir.

Hamilelikte Soğuk Su İçmek

Hamilelikte soğuk su içmenin herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bilindiği üzere bu dönemde anne adaylarının sık sık su tüketmesi tavsiye edilir. Soğuk suyun ise, erken doğuma neden olabileceği veya bebeğin üşümesini sağlayacağı gibi toplumda bir gerçeğe dayanmayan bilgiler mevcuttur. Oysaki soğuk suyun tüketilmesi halinde,  soğuk su mideye ineseye kadar vücut ısısı ile birlikte soğukluğunu kaybedecektir. Bu yüzden de herhangi bir sakıncası yoktur. Elbette sürekli soğuk su tüketmek her insana olduğu gibi, anne adayınında hastalığına neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus aşırıya kaçınılmamasıdır.

BENZER YAZILAR  Ceviz Yağı Ne İşe Yarar?
hamilelikte soguk su icmek 2
Hamilelikte Soğuk Su İçmek

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gebelik döneminde su tüketiminin sıklıkla olması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Günde en az 10 bardak yani 2 litre su tüketimi tavsiye edilmekle birlikte, bebek içinde bol su tüketiminin faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Peki hamilelikte su içmenin faydaları nelerdir?

  • Hazımsızlık sorununun yaşanmamasını sağlar.
  • Vücudun ısısındaki dengenin sağlanmasında önemlidir.
  • Sinir hücrelerinin en sağlıklı şekilde çalışmasına olanak tanır.
  • Tüketilen gıdaların sindirilmesini kolaylaştırır.
  • Zararlı madde veya benzeri toksinlerin dışarı atılmasında önemli bir rol oynar.
  • Beyin hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasına fırsat tanır.

Su tüketmek görüldüğü üzere birçok fayda sağlar; ama musluk suyundan su içmemeye de özen gösterilmelidir. Nitekim içilse bile arıtılmalıdır. Aksi takdirde zararlı olacaktır ve bağırsaklarda enfeksiyon oluşumuna kadar birçok olumsuz etkiyi gösterebilecektir. Bunlara rağmen musluk suyu tercih edilecek ise, suyun kaynatılarak içilmesi tavsiye edilir. Anne adayları için en sağlıklısı hazır sular ve arıtılmış sulardır.

Hamilelikte anne adaylarında en sık görülen rahatsızlıklardan olan su toplaması ve ayak şişmesi içinde su tüketimi tavsiye edilir. Eğer hamileliğin başından su tüketimine başlanır ise, bu sorunların görülme ihtimali de oldukça azalacaktır. Ayakların şişme sorununu ortadan kaldırmak içinde, ayakların su içerisinde bekletilmesi tavsiye edilir. Suyun bu aşamada ılık olması önemlidir ve bu işlemlerden sonra çıplak ayakla çimen üzerinde yürüyüş yapılması tavsiye edilir. Bu yöntemler en sağlıklı yöntemlerdir ve herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte Soğuk Su İçmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde içilen soğuk suyun bebeğin düşmesini, yer değiştirdiğini, bebekte gaz yaptığını iddiaa eden ve bu hurafelere inanan birçok insan bulunmaktadır. Soğuk su tüketimi anneyi hasta eder ise bebeği de etkileyebilir (dolaylı yoldan da olsa). Bazı insanların bağışıklık sisteminin düşük olduğu herkesçe bilinir ve anne adayının bağışıklığı düşük ise, fazla soğuk su tüketimi anneyi hasta edeceği için, dikkatli olunması gereklidir.

Hamilelikte Soğuk Suyla Duş Alınır mı?

Hamilelikte soğuk su zararlıdır veya faydalıdır diye net bir açıklama uzmanlar tarafından yapılmamıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bağışıklık sistemi güçsüz olan kadınların, soğuk su ile duş alması halinde, hasta olma ihtimalleride yüksek olacaktır. Zira, gebelik döneminde anne adaylarının bağışıklığı düşmektedir. Bu yüzden de soğuk su yerine ılık suda duş almak en sağlıklısı olacaktır.

Hamilelikte Dondurma Yenilir mi?

Hamilelikte soğuk su tüketimi gibi, dondurma tüketimi de zararlı değildir. Hamilelikte dondurma yemek aşırıya kaçılmadığı sürece normaldir ve bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bu husus ise, dondurmanın sütünün mikrop barındırmamasıdır.

Soğuk kola veya maden suyu da yine aynı şekilde tüketilebilir. Bunların tüketiminde de belli bir miktarın aşılmadığından emin olunması gerekiyor. Hamilelikte D vitaminin yararları ve zararları gibi soğuk su tüketimi hakkında da anne adayları internet üzerinden araştırmalarını detaylı bir şekilde yaparlar. Bu konuda her insanın dediği dikkate alınmalı ve toplumda bilinen birçok gerçeğin aslını yansıtmadığı unutulmamalıdır. Bu aşamada bir doktor ile görüşmek her açıdan en sağlıklı olanı olacaktır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap