Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker hastalığı belirtileri

Şeker hastalığı belirtileri öncesinde bu rahatsızlık hakkında bilgileri paylaşalım. Şeker hastalığı tıbbi literatürde diyabet olarak geçen rahatsızlıktır. Bu hastalık özellikle son yıllarda eskiye oranda daha çok insanda teşhis edilmeye başlamıştır. Görülme oranlarının artmasında etkili olan şeyler ise gen yapısının bozulmasından artık beslenmede doğal içeriklerin bulunamamasına kadar değişim gösterebilmektedir. Hastalığın geçmişe göre daha çok görülmesi üzerine yapılan araştırmaların sayısını da artırmıştır. Bu sayede diyabet için alternatif tedavi yöntemlerinin geliştirildiğinden bahsedilmektedir. Fakat sayılacak olan tedavi yöntemlerinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Uzmanlar, hangi tedavi yönteminin uygulanabileceğini ancak gerçekleştirilecek olan muayene neticesinde öngörebilmektedir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı belirtileri hastalarda 3 belirti şeklinde kendini gösterir. Bu belirtilerin başında olağandan daha fazla yemek yemek gelir. Doymama hissi vardır ve idrara sık çıkma da bu temel belirtiler arasındadır. Aynı zamanda ağızda kuruluk yada tatlılıkta bu belirtiler arasında gösterebililir. Aynı zamanda aşağıdaki belitilerde şeker hastalığı belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Gözlerde bulanıklık
  • Yaralar daha geç iyileşir
  • Halsizlik hissi
  • Ayaklarda uyuşmalar meydana geldiği gibi, aynı zamanda karıncalanma da görülür.
  • Kilo kaybı
  • Ciltte kaşıntılar oluşur ve kuruluklarda görülebilir.
  • Aseton kokusuna benzer bir kokunun ağızda oluşması
BENZER YAZILAR  Meme Küçültme Ameliyatı

Şeker Hastalığı Tedavi Edilir Mi?

Şeker hastalığı ile alakalı olarak yapılan araştırmalar tedavi konusunda alternatif yöntemlerin gündeme gelmesi sonucun getirmiştir. Hastalar tedavi opsiyonlarının geniş olması yüzünden şeker hastalığı tedavi edilir mi konusundaki endişe oranlarını azaltmışlardır. Fakat konu hakkında bilinmesi gereken bir durum bulunmaktadır. Öncelikle rahatsızlığın tedavisi demek her durumda ortadan tamamen kaldırılması anlamına gelmemektedir. Şeker hastası olduğu kesinleşen kişilerin bu hastalıkla yaşamayı, özellikle uzmanlar tarafından belirlenecek olan beslenme ve egzersiz düzenine mümkün olduğu kadar ayak uydurmayı öğrenmeleri istenmektedir. Aksinin olduğu durumlarda kandaki şeker miktarını kontrol altına almak pek mümkün olmayacaktır. Bu da otomatik olarak şeker hastalığı yüzünden sağlığın daha çok bozulmasına, aşırı kilo alımına ve günlük yaşamın olumsuz biçimde etkilenmesine neden olacaktır.

Şeker Hastalığı Tedavi ile Geçer Mi?

Diyabet tedavisi konusunda farklı uygulamalar yapılmaktadır. Uygulamaların alternatifler içermesi de rahatsızlığında tam olarak ortadan kaldırılması ya da kontrol altında tutulması gibi neticelere götürmektedir. Bir alt başlıkta da bahsedilecek olan cerrahi işlemler pek çok hastanın artık diyabet ilaçları kullanmak zorunda kalmadan günlük yaşamlarını idame ettirmelerini sağlamaktadır. Fakat cerrahi işlemlerin her birey açısından uygun olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu neden yüzünden cerrahi operasyona uygun olmayan hastalar için medikal beslenme ve diyet önerileri verilmektedir. Aynı şekilde şeker hastalığı tedavisinde kan şekerini kontrol altına almak için insülin takviyeleri de yapılabilmektedir. Tedavi kapsamında iki şekilde de uzmanların önerilerine uyulması bireylerin hayatlarını olumlu şekilde etkilemektedir.

BENZER YAZILAR  Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? En İyi 4 Yöntem

Şeker Hastalığı Tedavi Yöntemi

Şeker hastalığı herkeste aynı seviyede ya da tipte olmamaktadır. Halk arasında genellikle tip iki teşhis edilmesine karşın tip bir şeker hastalığına sahip olan kişiler de bulunmaktadır. Rahatsızlığının türü ise tedavi yöntemlerinin değişim göstermesine yol açmaktadır. Fakat en kesin şeker hastalığı tedavi yöntemi ameliyat olarak gösterilmektedir. Son yıllarda meydana gelen tıbbi gelişmeler neticesinde operasyonlarda şeker üretim seviyeleri normale döndürülebilmektedir. Fakat operasyonların yapılabilmesi için hastaların halen işler bir hormon üretim seviyesinde olmaları gerekmektedir. Yani insülin üretimi tamamen durmuş olan kişiler operasyon için uygun değillerdir. Bu tür hastalarda ise ilaçlı ve insülin takviyeli tedavi yöntemlerinin tercih edildiği görülmektedir.

Şeker Hastalığı Tedavisi Bitkisel

Şeker hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri de konunun en çok araştırılan başlıkları arasındadır. Fakat unutulmamalıdır ki bitkisel tedaviler hiçbir durumda asıl tedavinin yerini tutmamaktadır. Bitkisel yöntemlerle tedavi ancak uzmanlara danışılmasından sonra bir destek olarak kullanılabilmektedir. Aksinin olduğu durumlarda ise rahatsızlığın boyutunun arttığı gözlemlenmektedir. Yine de yapılan araştırmalar diyabet bitkisel tedavisinde zerdeçal gibi bitkilerin işe yaradığını ortaya koymaktadır. Zencefil, siyah körü ya da tarçın gibi bitkiler de tüketimi ile birlikte tip iki diyabeti olanlar için iyi neticeler vermektedir. Son olarak bitkisel tedavilerle ana tedavi desteği yapmak isteyenlerin tüketim miktarlarını artırmamaları önemlidir. Aksinin olduğu durumlarda istenmeyen sonuçların ortaya çıkma riski artmaktadır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap