Son zamanlarda sıkça merak edilen konular arasında yer alan Omega 3 ne işe yarar sorusu merak edilmektedir. Omega 3 bir yağ asididir. Özellikle beslenmeye uygun ve vücut için çok değerli olan doymamış bir yağ asididir. Yağ asidi olarak adlandırılır ve insan sağlığı için büyük bir talep olarak kabul edilir. İnsan vücudu, diğer yağlar gibi doğrudan omega-3 yağ asitleri üretemez. Bu nedenle omega 3 yağ asitlerini besinlerden ve takviyelerden almalısınız.

omega 3 ne Ise yarar
omega 3 ne Ise yarar

Omega 3 Çeşitleri Nelerdir

Son günlerde sorulan Omega 3 çeşitleri nelerdir sorusu merak edilmektedir. Yağ asidi ailesine ait birkaç tür yağ asidi vardır. Özellikle Omega-3 yağ asidi ailesinden üç yağ asidi çok önemlidir. Bunlar;

1-Eikosapentaenoik asit (EPA): EPA, 20 karbondan oluşan bir Omega-3 yağ asididir. Bu Omega 3 çeşidi en çok yağlı balıklarda, deniz ürünlerinde ve balık yağında bulunur. EPA adı verilen yağ asidi, insan vücudu için bazı temel işlevlere sahiptir. EPA, özellikle zihinsel durum olmak üzere depresyon ve stres için iyidir.

2-Docosahexaenoic acid (DHA): DHA, 22 karbondan oluşan bir omega 3 yağ asididir. Diğer yağ asitleri gibi yağlı balıklarda ve çeşitli deniz ürünlerinde de bulunabilir. DHA’nın insan vücudu için en önemli işlevi, hücre zarlarında ve beyin sinir hücrelerinde çeşitli hizmetler sağlamaktır. Hamilelik sırasında DHA çok önemlidir. DHA almak anne sütünün ve sinir sisteminin gelişimi için çok önemlidir.

3-linolenik asit (ALA): ALA, 18 karbondan oluşan bir omega-3 yağ asididir. Özellikle yağ içeriği yüksek bitkilerde. Bu bitkiler genellikle keten tohumu, chia tohumu ve ceviz olarak adlandırılır. Vücutta çok aktif ALA omega 3 türü bulunmaz. Çeşitli gıdalardan elde edilen ALA Omega-3 çeşitleri genellikle insan vücudu için enerji olarak kullanılır.

Benzer Gönderiler  Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm

Omega 3 Faydaları

Omega 3 faydaları şu şekilde bilinmektedir. Omega-3 yağ asitlerinin insan vücudu ve bina sağlığı için çok önemli faydaları vardır. Bu faydalar aşağıdaki gibidir:

 -Omega-3 asit, kandaki trigliserit içeriğini önemli ölçüde azaltabilir.

 -Omega 3 yağ asitleri insanları kanserden koruyabilir. Özellikle kadınlarda daha sık görülen meme kanseri için koruyucu etkisi vardır.

-Yağlı karaciğeri koruyucu etkisi vardır. Bir kişi yağlı karaciğerden muzdaripse, bu sorunu büyük ölçüde azaltacaktır.

-Omega 3 yağ asitleri, otoimmün hastalıkların semptomlarını azaltabilir. Ağrı kesici özelliği vardır.

 -Depresyon ve strese iyi gelir. Akıl hastalığını hafifletebilir.

-Gençlerde, özellikle çocuklarda astımı önleyebilir.

-Hamilelik ve emzirme döneminde alınan Omega 3 yağ asitleri bebeklerin gelişimini hızlandırabilir.

-Dikkat eksikliği için iyi gelmektedir.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur

Omega 3 hangi besinler bulunur sorusu şu şekilde bilinmektedir. Omega 3, birçok gıdada bulunan bir yağ asididir. Bu besinleri yiyerek dengeli bir omega-3 takviyesi yapmak mümkündür. Omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler;

 Lahana

Avokado,

Soya fasulyesi

Ispanak,

Chia tohumları,

Et ve süt ürünleri,

Kolza yağı içeren deniz ürünlerinde bulunmaktadır.

Omega 3 Hangi Hastalıklardan Korur

Omega 3 hangi hastalıklardan korur sorunun cevabı şu şekil bilinmektedir. İnsan vücudunda yeterli miktarda omega 3 yağ asitleri alımı insanları birçok hastalıktan koruyabilir. Özellikle hem sinirsel hem de yapısal etkileri olumlu etkilere dönüştürür. Omega-3 yağ asitlerinin önleyebileceği hastalıklar şu şekildedir:

 -Görme sorunlarını ortadan kaldırır.

 -Alzheimer hastalığına iyi gelir.

 -Otizm ve diğer nörolojik hastalıkların oluşumunu engelleyebilir.

 -Yaşa bağlı amnezi ve bunamayı önleyin.

 -Hüsran ve stresin neden olduğu durumu ortadan kaldırır.

 -İnsanları bipolar bozukluk ve şizofreniden koruma sağlayın.

 – DEHB ve davranış problemlerinin etkisini azaltın. Daha sonraki yaşlarda da bu hastalıklara karşı koruma sağlar.

Omega 3 Asidi Zararları Var Mı?

Son dönemlerde sıkça sorulan sorular arasın giren Omega 3 asidi zararları var mı? sorusu merak edilmektedir. Genel olarak, Omega 3 yağ asitleri sağlıklı bir vücut için gereklidir. Ancak araştırma sonuçlarına göre özellikle kan sulandırıcı kullanan kişiler için aşırı omega 3 yağ asitlerinin kullanılması önerilmemektedir. Özellikle takviye ile birlikte omega 3 yağ asitleri almak zararlıdır. Çünkü kan sulandırıcılarla birlikte aşırı omega 3 yağ asitleri alımı beyin kanamasına ve kısmi felce neden olabilir. Genel olarak omega 3 yağ asitlerinin doğal alımı çok önemlidir. Bu yağ asitleri dengeli bir şekilde alındığı sürece insanlara fayda sağlayabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 3 Average: 2.7]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları