Ökse Otu Faydaları – Nasıl Kullanılır?

Ökse Otu Faydaları – Nasıl Kullanılır?
ökse otu faydaları
1

Ökse otu, ökseotugiller familyasından gelen yarı parazitik bir bitkidir. Parazitik olmasının nedeni ağaçların üzerinde yaşamasıdır. Bu ot, çatallaşarak birçok dala ayrılır ve bu dallarla sarmaşık gibi uzanır. Kökü sarımsı ve yumuşak olan ökse otunun yaprakları hafif ince ve uzundur. Ökse otu faydaları insanlarca merak edilir ve bu konuda ciddi araştırmalarda yapılmıştır.

Ökse otunun küçük ve göze çarpmayan çiçekleri dalların ucunda 3-5 adet bulunur. Sonbaharda veya ilkbaharda küçük, beyaz renkli ve yapışkan meyveler veren ökse otunun meyve kısımları zehirlidir fakat yaprakları ve sap kısımları zehirli değildir.

Ökse otunun içerisinde, tanen, viskotoksinler, lektinler, isador, flavonoidler, fenolik asitler, terpenoidler, steroller, fenilpropanoidler ve alkaloidler bulunur.

İçindekiler Tablosu

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Ökse otu şifalı özelliklerinden ötürü yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bir bitkidir. Ökse otu kullanımı farklı şekillerde gerçekleşir.

Ökse otu çayı:

• 1 fincan suyu kaynatınız ve kaynadıktan sonra altını kapayınız.

• 1 tatlı kaşığı ökse otunu kaynamış suya atınız.

• Karışımı bir köşede 8 ila 10 dakika kadar demleyiniz.

• Ilındıktan sonra içebilirsiniz.

Ökse otu infüzyonu:

• Ökse otu genellikle infüzyon olarak tavsiye edilir. Bunun nedeni infüzyon yönteminde yararlı maddeler büyük oranda ortaya çıkarken, hücreler için zararlı olan viskotoksinlerin ortaya çıkmamış olmasıdır.

BENZER YAZILAR  2021 Yılında Saç Ekimi Fiyatları Nasıl Değişti?

• İnfüzyonu hazırlamak için kapağı kapanabilen bir kavanoza 1 çorba kaşığı kurutulmuş ökse otunu koyunuz.

• 1 su bardağı su kaynattıktan sonra ökse otlarının üzerine koyunuz ve kavanozun kapağını sıkıca kapatınız.

• İnfüzyonunuzu yarım saat ila 1 saat arasında bekletebilirsiniz.

• Arzu ederseniz ot oranına göre su miktarını da arttırıp daha fazla infüzyon hazırlayabilirsiniz.

Harici Kullanımı:

• Ökse otu infüzyonunu geleneksel olarak harici olarak da egzama, varislere ve ülserlere uygulayabilirsiniz.

• Ayrıca ökse otunun infüzyonunu küvet suyuna katıp duş alabilirsiniz.

Ökse Otu Faydaları

Geleneksel olarak kullanımı:

Ökse otu faydaları bakımından değerlendirildiğinde oldukça popülerdir. Bu ot, sinir sistemine olan faydalarıyla bilinir ve geleneksel olarak aşağıdaki rahatsızlıklar için ve amaçlarla kullanılmıştır:

 • sinirlilik, anksiyete, epilepsi, histeri ve nevralji gibi sinir sistemi bozuklukları
 • idrar yolları hastalıkları
 • kalp hastalıkları
 • damar sertliği
 • metabolizmayı güçlendirmek
 • varis ve bacaklardaki yaralar
 • kanser
 • artrit gibi romatizmal hastalıklar
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • sinirleri gevşetmek ve uykuya geçişi kolaylaştırmak

Ökse Otunun Bilimsel Araştırmalara Dayanan Faydaları:

Sinir sistemi

Ökse otu, geleneksel olarak sinir sistemi ve nörolojik bozukluklar için kullanılmış bu bitkidir. Bu bitkinin ekstraktlarının, farelerde ve sıçanlarda antiepileptik, antipsikotik, anksiyolitik, antidepresan, ağrı kesici faydaları ile merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olduğunu gösteren ve geleneksel olarak kullanımını destekleyen pek çok çalışma vardır.

BENZER YAZILAR  Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Bu çalışmalara dayanarak ökse otunun, epilepsi, stres, kaygı bozuklukları ve depresyon üzerinde etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Hatta psikoz yaşanan psikolojik bozukluklarda dahi etkili olması mümkün olabilir.

Ökse otunun yatıştırıcı özelliklerini destekleyen çalışmalara dayanarak uykuya geçişi kolaylaştırabileceğini ve gece çayı olarak kullanılabileceğini de söyleyebiliriz.

Tansiyon

2009 yılında yapılan bir araştırmada ökse otunun ekstraktlarının yüksek tansiyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırma neticesinde çeşitli ökse otu ekstraktlarının kan basıncını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Bu nedenle ökse otunun yüksek tansiyon probleminde de yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Ökse otu son zamanlarda kanser araştırmalarının konusu olmuştur.

Kanser ve bağışıklık sistemi

Ökse otunun tümör önleyici veya tümör küçültücü özelliklerini destekleyen birçok çalışma vardır. Ancak ökse otunun kansere karşı etkili olmadığını gösteren birkaç çalışma da vardır. Bu nedenle klinik olarak ökse otu kanser tedavisinde tek başına yeterli olmayabilir ve ancak yardımcı tedavi olarak değerlendirilebilir.

Ökse otunun kanser üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalarda, ökse otunun bağışıklı sistemini uyardığı ve harekete geçirdiği de gözlenmiştir. Bu nedenle ökse otunun genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Sonuç olarak bu konuda da ökse otunun faydaları gözlemlenmiştir.

BENZER YAZILAR  Duphaston Ne İçin Kullanılır? 9 Kullanım Alanı 👩‍⚕️

Bununla beraber ökse otunun kanser üzerindeki etkileri çoğunlukla test tüplerinde incelenmiştir. Daha kesin bir şey söyleyebilmek ve doğru dozun ayarlanabilmesi için insanlar üzerinde daha geniş çaplı çalışmaların yürütülmesi gerekir.

Diyabet

Diyabet, hem fiziksel hem de ekonomik olan kişiye yük olan ve kalp damar hastalıkları riskini arttıran bir rahatsızlıktır. Ökse otunun diyabete yönelik etkileri sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalarla incelenmiştir. Araştırmada sıçanlara günde 100 mg/kg ökse otu ekstreleri verilmiştir.

Araştırmanın sonunda, sıçanların açlık kan şekeri değerleri kaydedilmiştir. Neticede ökse otu eksterelerinin insülin salgısını arttırdığı ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü görülmüştür. Araştırma umut vadetmekle beraber sıçanlar üzerinde uygulandığı için ökse otunun insanlar üzerindeki etkilerini anlamak ve doğru dozu belirlemek açısından yeterli değildir.

Kalp sağlığı

Ökse otunun diyabet ve tansiyon üzerinde etkili olduğunu belirtmiştik. Aynı zamanda ökse otu faydaları kalp sağlığı konusunda da etkilidir. Esasen hem yüksek tansiyon hem de diyabet kalp damar sağlığını bozan ve kalp hastalıkları için risk faktörü olan durumlardır. Hem tansiyonun hem de diyabetin kontrol altına alınması kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Tansiyon ve kan şekeri üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle ökse otunun kalp sağlığını desteklediğini de söyleyebiliriz.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Benzer faydalı bitkiler hakkında yazılar bekliyoruz.Teşekkúrler.Kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir