Pedifen şurubun etken maddesi İbuprofen maddesi olmaktadır. Bu maddeler Pedifen şurup muadili ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir. İlacın etken maddesine yönelik detaylı bilgiyi ilacın prospektüsünden edinebilirsiniz.  Pedifen şurup vücutta ağrı ve iltihaba sebebiyet veren maddelerin virüslerin giderilmesinde ve ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Pedifen şurubun yaygın olarak kullanıldığı hastalıklar şu şekilde yer almaktadır.

pedifen Surup nedir ne Ise yarar
pedifen Surup nedir ne Ise yarar

Pedifen şurubun sıklıkla kullanıldığı hastalık ve rahatsızlıklar bu şekilde yer almaktadır. Pedifen şurup ne işe yarar sorusunun yanıtı bu şekilde yer almaktadır.

Pedifen Şurup Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların kimyasal maddelerden oluşmasıdır. İnsan vücudu bazı durumlarda ilaçların içerisinde yer alan kimyasal maddelere karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilmektedir. bu neden ile ilaçların oluşturabileceği yan etkiler hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Her ilacın farklı yan etkileri olabilmektedir. Bunun nedi ise ilaçların içerisinde yer alan etken maddelerin farklılık göstermesidir. Pedifen şurubun yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Pedifen şurubun alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri arasında bulunmaktadır. İlacın içerisinde yer alan maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
  • Baş dönmesi,  mide ekşimesi, ishal, gaz, asabilik, ciltte kaşıntı veya döküntü gibi yan etkiler ilacın nadir olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
Benzer Gönderiler  Suljel Krem Nedir? Ne işe Yarar?

Pedifen Şurup Kaç Yaş İçin Uygundur? Kaç Aylık Bebeklere Verilebilmektedir.

Bazı ilaçların içerisinde yer alan ana maddeler çocuk yada bebek vücutları için uygun olmamaktadır. Bu neden ile bebek ve çocuk yaş grubundaki kişilere her ilacın verilmesi uygun olmamaktadır. Bu neden ile ebeveynlerin akıllarında Pedifen kaç yaş için gibi sorular oluşabilmektedir. Bu sorunun yanıtı ise 6 aylık ve 12 yaş aralığındaki çocukların kullanabileceği yönünde olmaktadır.

Pedifen Şurup Muadili

İlaçların muadilleri bulunabilmektedir. Muadil ilaç etken maddesi aynı ya da etkileri benzerlik gösteren fakat ismi farklı olan ilaçlara verilen genel isim olmaktadır. Muadil ilaçların fiyatları ve yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Muadil ilaçların kullanımı zararlı olmamasına rağmen doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilacı kullanmanız önerilmektedir. Her ilacın muadili olabilmektedir. Pedifen şurup muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır.

  • DOLVEN pediyatrik 120 ml şurup
  • IBUFEN 100 mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup

Pedifen Prospektüs

Her hangi bir ilaç hakkında bilgi alabilmek için bir çok kaynak bulunabilmektedir. Bu kaynaklardan bir tanesi de ilaç kutusu içerisinde yer alan prospektüs kağıdı olmaktadır. Prospektüs kağıdı ilaçların içerisinde mutlaka yer almalıdır. Pedifen prospektüs içerisinde yer alan bilgiler genel olarak şu şekilde olabilmektedir.

  • Yan etkileri
  • Hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği
  • İlacın etken maddeleri

Gibi ilaç hakkındaki tüm detaylı bilgi ilacın prospektüsü üzerinden öğrenilebilmektedir.

Pedifen Şurup Uyku Yapar Mı?

İlaçların olumlu ve olumsuz etkileri bulunabilmektedir. Bu etkilerden bir tanesi de uyku problemi olmaktadır. Pedifen şurup uyku yapar mı sorusu ilacı kullanan kişilerin en sık sormuş olduğu sorular arasında yer alabilmektedir. İlacın aşırı ve yanlış kullanımı yan etki olarak uyku getirebilmektedir. Bu neden ile ilacı doktorunuzun reçete etmiş olduğu dozajda ve zaman aralıklarında kullanmanız önerilmektedir.

Benzer Gönderiler  Dexday Nasıl Kullanılır?

Pedifen Şurup Alerji Yapar Mı?

İlaçların yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Pedifen şurup alerji yapar mı? Sorunun yanıtı her ilacın yen etkileri farklılık gösterebileceği gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Pedifen şurubun alerjik reaksiyon göstermesi de ilacı kullanan kişinin ilacın etken maddelerine karşı alerjisi olup olmadığına göre farklılık gösterebilmektedir. İlacı kullanan kişinin ilacın etken maddeleri karşı alerjisi var ise ilacın alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkiler gözlemlenebilmektedir.

Pedifen Şurup Fiyat

İlaç fiyatları bir çok nedene bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Fakat ilaç fiyatlarına en büyük etki eden madde ilacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde alınabilmesi olmaktadır. Bunun nedeni ise ilacın reçeteli bir şekilde alındığında muayene ücreti ödenebilmesi olmaktadır. Bu neden ile ilaç fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat Pedifen şurup fiyatı 10,44 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat çeşitli etmenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 4.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları