Visine göz damlasının etken maddesi Tetrahidrozolin hidroklorür maddesi olmaktadır. Visine göz damlası göz içinde yer alan damarların daralmasını sağlayarak etkisini göstermektedir. Visine göz damlası yüzeysel olan bir çok göz rahatsızlığının tedavisinde kullanılan bir ilaç olmaktadır. Mevsimsel alerji, yüzme, toz, duman ve rüzgâra bağlı olarak gelişen tahrişlerin giderilmesinde ve kaşıntı, yaşarma, ağrı gibi durumların tedavisinde en sık tercih edilen ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Visine göz damlası hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Visine prospektüsü incelene bilmektedir. Visine göz damlası ne işe yarar gibi sorulara verilebilecek en net yanıt bu şekilde olmaktadır.

visine goz damlasi nedir ne Ise yarar
visine goz damlasi nedir ne Ise yarar

Visine Göz Damlası Yan Etkileri

İlaçlar kimyasal maddelerden üretildiği için insan vücudu bazı durumlarda ilaçlara karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilmektedir. Hemen hemen her ilacın yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Fakat her ilacın oluşturabileceği yan etkiler farklıdır. Çünkü her ilacın içerisinde yer alan kimyasal maddeler farklı olmaktadır. Visine göz damlası yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Gözlerde ağrı, yanma ve kaşıntı Visine göz damlasının çok nadir olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu yan etkiler haricinde Visine göz damlasının yan etkileri bulunmamaktadır.

Visine Göz Damlası Muadili

Muadil ilaçlar reçete edilen ilacın eşdeğeri olmaktadır. Muadil ilaçların etken maddeleri ve etkileri aynı isimleri ve yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçlar kullanılmadan önce doktora danışılması önerilmektedir. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç olmadığında tercih edilmektedir. Neredeyse her ilacın muadili bulunabilmektedir. Visine göz damlası muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır.

 • EYE-VISOL % 0.05 5 ml damla
 • OPHTA OFT %0.05 5 ml damla
Benzer Gönderiler  Siyez Unu Faydaları

Visine Göz Damlası Fiyat

İlaç fiyatlarını belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden en büyüğü ise ilacın reçetesiz bir şekilde alınabiliyor olmasıdır.İlaçların reçeteli alımlarında ilaç fiyatlarının üzerine muayene ücreti eklendiği için ilaç fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Visine göz damlası reçetesiz bir şekilde alınabilen ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Visine göz damlası fiyatı 5,97 TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Visine Göz Damlası Prospektüs

İlaç kutularının içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına verilen isim prospektüs olmaktadır. Her ilacın içerisinde prospektüs yer almalıdır. İlaçlar hakkında en doğru bilgiyi alabileceğiniz kaynaklardan birisi ilacın prosektüsü olmaktadır. Visine göz damlası prospektüsü içerisinde ilacın yan etkileri, kullanma talimatı, etken maddesi gibi ilaç hakkındaki tüm bilgiler yer alabilmektedir.

Visine Göz Damlası Kaynak

Visine göz damlası dış etmenlere bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanıldığı için göze zarar veren meslek dalları Visine göz damlasını sıklıkla tercih edebilmektedirler. Bu meslek dallarına örnek olarak kaynakçılık mesleğini yapan kişiler verilebilmektedir. Visine göz damlası kaynak işlemi sonrasında oluşan kızarıkların ve ağrının geçmesine yardımcı olan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu neden ile bir çok meslek grubu tarafından tercih edilebilmektedir.

Visine Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaçların bazı durumlarda kullanılması olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu neden ile her hangi bir ilaç kullanılmadan önce ilaç hakkında mutlaka bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Visine Göz damlası hakkında bilinmesi gereken genel maddeler şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız önerilmektedir.
 • 72 saatten daha uzun süre kullanılması önerilmemektedir. İlacın uzun süreli kullanımı göz damarlarına zarar verebilmektedir. İlacın kullanımı sırasında her hangi bir olumlu gelişme olmaz ise doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 • Göz tansiyonunuz var ise ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 • Tedavi sırasında göz bebekleriniz de geçici büyüme gerçekleşti ise doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 • Gözde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik ve bulanıklık, görme kaybı, baş ağrısı, ışığa bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından her hangi bir tanesi gerçekleştiği takdirde acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Yumuşak kontakt lensler ile kullanımından kaçınılmalıdır. Lense zarar verebilmektedir.
 • 6 yaşından küçük çocuklarda doktor kontrolü ile kullanılması gerekmektedir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir.
Benzer Gönderiler  İmex Sivilce Kremi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Visine Göz Damlası Kullananlar

Visine göz damlası dış etmenlere bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların tedavisinde en çok tercih edilen ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Bu neden ile ilaç hakkında yapılan yorumlar genellikle olumlu yönde olmaktadır. İlacın reçetesiz bir şekilde alınabiliyor olması ilacın en çok tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları