Böbrek Kanseri Tedavisi


0

Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinde başlayan kanserdir. Böbrek kanseri tedavisi için uygulanan farklı yöntemler vardır ve hasta için en doğru olan yöntem doktor tarafından belirlenir. Tedavi belirlemede böbrek kanserinin evresi ve hastanın genel sağlığı gibi faktörler önemlidir.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri hastalarının büyük çoğunluğunda erken evrelerde bir belirti görülmez.  İlerleyen zamanlarda hastalık sebebiyle oluşan şikayetler şunlar olabilir:

  • idrarda kan görülmesi
  • bel çevresinde ağrı hissedilmesi
  • karında bir yumru olduğu hissi
  • uzun süren yorgunluk hali
  • ani ve sebepsiz kilo kaybedilmesi
  • sebepsiz yüksek vücut sıcaklığı

Bu belirtileri yaşayan herkesde kanser olduğu söylenemez. Ancak böbrek kanserinin bu semptomlara sebep olduğu bilinmektedir.

bobrek kanseri
böbrek kanseri tedavisi 3

Böbrek Kanseri Tedavi Seçenekleri

Böbrek kanseri teşhisi konan hastalar için farklı tedavi seçenekleri vardır.

Metastaz yapmamış veya yakındaki lenf düğümlerinin ötesine yayılmamış böbrek kanseri hastaları için birincil tedavi böbrek kanseri ameliyatı ile tümörün alınmasıdır. 

Hastalık böbreğin ötesine yayılmışsa, hastalar genellikle farklı immünoterapi ilaçlarının bir kombinasyonu veya bir immünoterapi tedavisi alır. Radyasyon tedavisi semptomların kontrolüne yardımcı olmak ve hatta metastazların büyümesini yavaşlatmak için kullanılabilir.

BENZER YAZILAR  Mixflor Sıvı Bitki Besini Nasıl Kullanılır?

Aktif İzlem

Böbrek kanseri tedavisi, yaşlı hastalar ve başka sağlık sorunu olanlar için önemli bir fiziksel yük ve risk olabilir. Bu hastalar, özellikle tümör küçükse, aktif izlem için iyi adaylar olabilir. 

Aktif izlem yöntemi ile hastalar kan ve idrar testlerinin yanı sıra görüntüleme incelemeleri ile de izlenir. Tedavi ancak kanser ilerlediğinde ve yayıldığında veya hastanın genel sağlığı iyileştiğinde başlar.

Ameliyat

Böbrek kanseri böbrek ve yakın çevresi ile sınırlı ise genellikle ameliyat ile tümör çıkarılır. Bazı durumlarda böbreğin tamamının çıkarılması gerekebilir.

Böbrek kanseri ameliyatları gelişen teknoloji sayesinde minimal invaziv olarak yapılır. Yani sadece birkaç küçük kesi sayesinde yapılırlar. Minimal invaziv cerrahi laparoskopi (kamera ve cerrahi aletler ile) veya robotik cerrahi ile yapılabilir.

Minimal invaziv cerrahinin, geleneksel açık prosedürlere göre daha az ağrı, daha kısa hastanede kalış süreleri ve daha hızlı iyileşme süreleri ile sonuçlandığı bilinmektedir. 

Böbrek kanseri tedavisinde iki ana ameliyat türü bulunur:

  • Parsiyel Nefrektomi (Böbrek Koruyucu Cerrahi)

Kanserli böbreğin sadece kanserli olan kısmı, etrafındaki sağlıklı doku marjı ile birlikte çıkarılır. 

BENZER YAZILAR  Tarçın Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

Parsiyel nefrektomi; uygun tümör konumu, tedavi sonucunu etkileyebilecek sağlık sorunları ve böbreklerin durumuna göre seçilir. Parsiyel nefrektomi, 4 santimetre veya daha küçük boyuttaki böbrek kanseri için en iyisidir, ancak mümkün olduğunda daha büyük tümörler için yapılabilir.

  • Radikal Nefrektomi

Radikal nefrektomide böbreğin tamamı çevreleyen yağlı doku ile birlikte çıkarılır. Bazen böbrek üstü bezi ve yakındaki lenf düğümleri de çıkarılır. Radikal nefrektomi tipik olarak daha ilerlemiş evredeki kanser için tercih edilir.

bobrek kanseri 2
bobrek kanseri

Hedefe Yönelik Tedaviler

Birçok ilaç doğrudan kanser hücrelerini öldürürken, hedefe yönelik tedavi kanserin büyümesini veya yayılmasını durdurur veya yavaşlatır.

Böbrek kanseri hücrelerinin hayatta kalması, çoğalması ve yayılması için spesifik moleküllere (genellikle proteinlere) ihtiyaç vardır. Hedefe yönelik tedaviler, bu moleküllere veya onları oluşturan kansere neden olan genlere müdahale etmek veya onları hedeflemek için tasarlanmıştır. 

Böbrek kanseri için bu tedaviler genellikle hastalığı vücuttaki diğer organlara sıçrayan (metastaz) hastalar için kullanılır. 

Böbrek kanseri için hedefe yönelik tedavilerin çoğu anjiyogenez inhibitörleridir. Anjiyogenez, tümörlerin kendi kan damarı ağlarını oluşturarak kanserin gelişmesini ve büyümesini sağlayan süreçtir. Anjiyogenez inhibitörleri bu süreci bozar.

BENZER YAZILAR  Dişlerin Sararması Hangi Mineral Eksikliğinden Kaynaklanır?

İmmünoterapi

İmmünoterapi tedavisi kanser hücrelerini doğrudan öldürmez. Bunun yerine, bu ilaçlar, hastanın bağışıklık sisteminin kanseri ortadan kaldırma yeteneğini geliştirme amacı güder.

Böbrek kanseri için immünoterapi ilaçları T hücreleri adı verilen kanserle savaşan bağışıklık hücrelerinin hastalığa karşı daha uzun süreli bir yanıt oluşturmasına yardımcı olur.

İmmünoterapi yalnızca ileri evredeki böbrek kanseri olan hastalar için kullanılırlar. 

Radyasyon Tedavisi

Böbrek tümörleri standart radyasyona karşı çok duyarlı değildir, ancak sağlıklı böbrek hücreleri öyledir. Bu nedenle, standart radyasyon tedavisi birincil evredeki böbrek kanserinin tedavisinde kısıtlı bir role sahiptir.

Nadiren radyasyon onkologları, böbrek tümörünü tedavi etmek için odaklanmış ışınlar kullanır. 

Böbrek dışına metastaz yapmış böbrek kanserinde metastazların büyümesini durdurmak, ağrıyı hafifletmek ve diğer semptomları en aza indirmek için standart radyasyon kullanılabilir.

Anjiyogenez inhibitörleri

Anjiyogenez, yeni kan damarları oluşturma sürecidir. Bazı kanserli hücreler, tümöre kan akışını artıran ve tümörün büyümesini sağlayan yeni kan damarları oluşturmada çok etkilidir.

Tümörün büyüme sürecini bozmak için anjiyogenez inhibitörleri adı verilen ilaçlar kullanılır.

Prof. Dr. Murat BİNBAY

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir