Biberiye yağı, Akdeniz bitkisi olarak da bilinmektedir. Öyle ki birden fazla alanda da oldukça büyük katkısı olmaktadır. Biberiye bitkisinden elde edilen bu yağ ile saç bakım ürünlerinde daha doğrusu akla gelebilecek her alanda kullanımı da önerilmektedir.

biberiye yagi nedir faydalari nelerdir
biberiye yagi nedir faydalari nelerdir

Biberiye Latince rosmarinus officinalis şeklinde de bilinmektedir. Biberiye bitkisinden elde edilen yağ, çay ya da yemeklerde kullanımı derken insanlar üzerinde şifa kaynağı şeklinde de alınmaktadır. Hatta bununla sınırlı kalmadan biberiye Akdeniz mutfağında çekilmiş olacak şekilde de kullanılmaktadır. Bu noktada biberiye yağı faydalarını sıralamak gerekirsek şöyle bir yol izlememiz oldukça mümkündür;

 • Sindirim sisteminde oldukça büyük kolaylıklara da yer vermektedir. Öyle ki midede yer alan hazımsızlık, şişkin olma durumu gibi alanlarda da tercih edilmektedir.
 • Karaciğer üzerinde yapılan detaylı araştırmalarla beraber oldukça düzenleyici bir etkiye de sahip olmaktadır.
 • Dezenfektan olarak da bilinmesinin ardından çalkalanarak ağız içerisinde kullanılmaktadır. Bununla beraber diş eti rahatsızlıklarında ya da iltihaplanma gibi durumlarda doğal geçirici bir etkiye de sahip olmaktadır. Ancak bu noktada diş sağlığı ya da herhangi bir durumda devam etmesi halinde uzman doktorunuza da başvurmanız gerekmektedir.
 • Saç bakım ürünlerinde doğal bir şekilde kullanılan ürünlerden biri olmaktadır. Düzenli kullanılması halinde saçlara da onarım yaparken aynı zamanda uzamasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda saç diplerine düzenli ve hafif bir şekilde uygulanması halinde de saç köklerini de güçlendirmektedir. Bununla beraber saç dökülmesi ya da benzeri durumlarında büyük oranda önüne geçer.
 • Biberiye yağı faydaları arasında yer alan rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği sayesinde en çok kullanılanlar arasında yer almaktadır.
 • İçerisinde yer alan birleşenler sayesinde Alzheimer gibi rahatsızlıklarda oluşan riski en az bir seviyeye de indirmektedir.
 • Doğal cilt bakımı ürünlerinde de kullanılmasının ardından oldukça yumuşak bir yüze sahip olabilirsiniz. Düzenli kullanılması halinde yüz çevresinde oluşan herhangi bir sivilce ya da akne gibi görüntülerin geçmesinde de etkili olmaktadır.
 • İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.
 • Biberiye yağı faydaları arasında yer alan ağrı kesici noktası sayesinde egzama, eklem ağrıları gibi çeşitlerde büyük etki sağlamaktadır.
 • Hoş kokusu ile beraber ortamda yer alan kötü kokun giderilmesinde de etkili olmaktadır.
 • Bununla beraber vücut üzerinde oluşan herhangi bir çatlağın giderilmesinde de etkili olmaktadır.
 • El ve ayak gibi bölgelerde mantar oluşumlarında doğal çözüm yolu olarak da kullanılmaktadır.
Benzer Gönderiler  Tarçınlı Suyun Faydaları

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiye yağı içerisinde yer alan bileşenleri sayesinde en çok tüketilenler arasında yer almaktadır. Öyle ki nane ailesi üyesinden olmasıyla beraber oldukça kolay bir yapıma da sahip olmaktadır. Özellikle evde yapmak isteyen kişilerin tercihi olması ile beraber öncelik olarak biberiye bitkisini bulmanız gerekir.

Daha sonrasında biberiye bitkisinde yer alan yaprakları güzel bir şekilde ayıklamalı 1 su bardağı kadar olacak şekilde aynı işleme devam edilmektedir. Ayıklama işleminden sonra 2 su bardağı Ayçiçek yağı ile karıştırılmalı ve küçük bir tencerede sıcak su ile kaynatılması gerekmektedir.

5 ya da 6 saat boyunca kendi halinde pişmeye bırakılması gerekir. Daha sonra kokusundan hazır olunduğu anlaşılmasının ardından ocağın altını kapatmanız da gerekmektedir. Soğuması için bir kenarda bekledikten sonra süzerek uygun bir alana boşaltılmaktadır. Biberiye yağı evde yapımı bu noktada en çok tercih edilenler arasında olmayı da başarmıştır.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağı kullanımı oldukça popüler bir yere sahip olmaktadır. Ancak bu noktada herhangi bir kronik rahatsızlığınızın olması ile beraber ya da düzenli ilaç tedavisi görmeniz halinde doktorunuza başvurmanız gerekir.

Biberiye yağı kullanım alanları farklı şekilde de sunulabilmektedir. Bu noktada sağlanan desteklerin yanı sıra yüze kullanım aşamasında pamuk ile kullanmanız da önerilmektedir. Ayrıca en merak edilen sorulardan biri olan biberiye yağı içilir mi? Konusunda da bir bardak suya birkaç damla damlatmanız da yeterli olacaktır. Bununla beraber saç şampuan ya da bakım kremlerinde ise birkaç damla eklemeniz gerekir. Biberiye yağı içerisinde yer alan bileşenlerin yanı sıra saç, cilt, vücut gibi bakımlarda da fazlasıyla tercih edilmektedir. Evde kolay yapımı ile beraber uzun ömürlü kullanımlarda da eşlik etmeye devam etmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 109 Average: 4.2]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları