Güneş Yanığı Sırt Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Sırt Kaşıntısı Nasıl Geçer?
0

Güneş yanığı sırt kaşıntısı bazı doğal yöntemler ile geçebilir. Yaz vakti güneş karşısında en sık görülen durum ciltte oluşan yanıklardır. Cildin pek çok noktasında oluşan güneş yanıkları sırtta da eksini gösterir. Sırtta oluşan yanık kaşıntıyı beraberinde getirir. Güneş yanığı sonrası sırt kaşıntısı şu yöntemlerle geçer:

  • Yoğurt, güneş yanığı için en sık başvurulan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Cildi soğutup rahatlatan yoğurt güneş yanıklarına karşı etkili bir tedavi yöntemidir. Sırt kaşıntısını geçirmek için kaşıntının yoğun olarak hissedildiği bölgeye uygulamak gerekir. Kullanılan yoğurdun buzdolabından çıkarılmış olması etkiyi arttırır.
  • Zeytinyağı, güneş yanığı sonrası oluşan sırt kaşıntısını gidermek için en etkili yöntemler arasında yer alır. Bunun temel nedeni güneş yanığının tende oluşturduğu kuruluğu gidermesidir. Ciltte oluşan kuruluk sırt bölgesinde kaşıntıyı beraberinde getirir. Sırtta kaşıntı hissedilen bölgeye zeytinyağı sürdürdükten sonra üzerine bir havlu ile kapatıp beklemek etkili bir çözüm sağlar.
  • Siyah çay poşeti, güneş yanığına uygulanan doğal çözümlerden biridir. Bunun için sallama siyah çay poşetinin demlendikten sonra buzdolabında soğutulması gerekir. Daha sonra sırt bölgesine uygulanıp bir süre bekletilmesi kaşıntıyı giderir.
  • Aloe vera, pek çok yanık tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Kaşıntının olduğu sırt bölgesine uygulandığı zaman cildi nemlendirici özelliği ile emilim sağlar. Uygulandıktan sonra bölgenin soğuk su ile yıkanması gerekir.
  • Elma sirkesi, cildin pH değerini düzenleyerek rahatlama sağlar. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirke ilave edip karıştırdıktan sonra kaşıntının olduğu bölgeye uygulamak rahatlık verir.
  • Yulaf ezmesi, cildi rahatlatan bir içeriğe sahiptir. Yarım bardak yulafı bir su bardağı sıcak su ile iyice karıştırarak pürenin yapımı tamamlanır. Oluşturulan püre soğumaya bırakılır. İyice soğuduktan sonra kaşıntının olduğu sırt bölgesine yulaf püresi uygulanır. Birkaç dakika sonra soğuk su ile durulanır.
BENZER YAZILAR  Esnek Kızlık Zarı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

İçindekiler Tablosu

Güneş Yanığında Sırt Kaşıntısı Süresi Nedir?

gunes-yaniginda-sirt-kasintisi-suresi-nedir
güneş yanığı sırt kaşıntısı nasıl geçer? 2

Sırt kaşıntısının süresi güneş yanıkları durumunda 48 saati bulur. Bu süre içinde kişinin sırt bölgesinde oluşan yoğun kaşıntı hissi epey rahatsızlık verir. Bu nedenle güneş yanığı ile oluşan sırt kaşıntısına doğal yöntemlerle müdahale etmek gerekir.

Güneş Yanığı Neden Sırt Kaşıntısı Yaşatır?

Güneş yanığında kaşıntının yaşanması histamin adı verilen maddenin salgılanması ile gerçekleşir. Bu nedenle güneş yağını sonrası yaşanan kaşıntılar için anti histamin özelliği bulunan bazı ilaçlar da önerilir. Güneş yanığı sırtta kaşıntıya neden olursa daha çok doğal yöntemler tercih edilir.

Ayrıca Bakınız: D Vitamini Eksikliği Kemiklerde Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir