Siirt Fıstığının Faydaları

siirt fistiginin faydalari

Türkiye’nin her şehri her detayı ayrı bir güzelliği içinde barındırmasının ardından yöresel lezzetleriyle kendine büyülemedi başarmıştır. Öyle ki bu alanda yapılan çeşitli çalışmaların yanı sıra Siirt fıstığı en popüler lezzetlerden olmayı başarmıştır.

siirt fistiginin faydalari
siirt fistiginin faydalari

İçerisinde yer alan faydaları ile beraber insan vücudu üzerinde olumlu etkilere de sahip olmaktadır. Aynı zamanda sadece o alanda değil Türkiye’nin her noktasında da ulaşım sağlanmaktadır. Bu noktada Siirt fıstığı faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kanda yer alan kolesterol miktarını minimum seviyeye indirmektedir. Aynı zamanda kalp içerisinde yer alan miktarlarda oldukça düşük seviyeye indirmektedir.
 • Kalp hastalıklarına karşın etkin koruma sağlama özelliğine sahip olur. Hatta tatlılarda fazlasıyla kullanılan bir lezzet olmasıyla da bilinmektedir.
 • Akciğer üzerinde rahat çalışmasını sağlarken nefes alıp verme işlemlerinde de büyük kolaylıklara yer vermektedir. Bununla beraber akciğerleri yumuşatır çalışmasında da büyük kolaylıklar sağlar.
 • Öksürüğün geçmesinde en büyük kullanılan doğal besinlerden bir tanesidir. Sadece bununla sınırlı kalmadan aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de ölümlü etkileri bulunmaktadır.
 • Beyin fonksiyonlarının daha etkili olması yönünde bileşenler içermektedir. Kavrama ya da öğrenme gibi işlevsel durumlarda büyük oranda kolaylık sağlamaktadır.
 • Yaşlanmaya karşı oldukça olumlu etkileri de yer almaktadır. Lif kaynağı konusunda oldukça zengin bir yapıya da sahip olmaktadır.
 • Kanser türleri arasında bazılarının önlenmesinde de etkili olmaktadır.
 • İçerisinde yer alan lif kaynaklarının yanı sıra kan şekerini dengelemesi noktasında da oldukça büyük etkiye de sahip olmaktadır.
 • Kabızlık gibi durumlarda tercih edilen doğal besinler arasında da yer alır.
 • Kemik erimesi gibi durumlarda yavaşlatma etkisine sahiptir.
 • Posalı bir yapıya sahip olmasından kaynaklı olarak doygunluk hissiyatı verir.
 • Kanın sürekli ve düzenli olarak da pompalanmasında da yardımcı olmaktadır.
 • Bağırsak sisteminde olumlu etkilere yer verdiği gibi zayıflamak isteyenlerin listelerinde de yer alır.
 • Sunduğu doygunluk hissi ile beraber sürekli acıkma durumunun da önüne geçmektedir.

Yukarıda yer alan faydaları ile beraber her alanda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. 2005 yılına kadar Siirt ilinde yetişmesinin ardından bu yıldan sonra Doğu ve Güneydoğu illerinde de yetişmeye devam etmektedir.

Her yıl eylül ve ekim yılları zamanında toplanması ile beraber dağıtım işlemleri noktasında da her şehre ulaşım imkanı sağlanır. İçinde yer alan bileşen kaynakları ile beraber oldukça faydalı bir besin olmaktadır. Siirt ve Antep fıstığını en çok karıştırılan iki olsa da Siirt fıstığı daha koyu renkli bir yeşil renge sahip olmaktadır.

Siirt Fıstığı Zararları

Siirt fıstığı yetiştirilmesi ve ulaşım açısından oldukça popüler besinler arasında yer alır. Bununla beraber Siirt fıstığı en çok merak edilen konulardan bir tanesi de olmaktadır . Ancak bu noktada kullanan kişilerden olumsuz bir durum ile karşılaşılmadığı gibi herhangi vücutta farklı etkisi ile karşılaşılmasıyla beraber anında doktora başvurmanız önerilmektedir. Bu noktada besinlerin fazla kullanımında da zarar olabileceği gibi Siirt fıstığını da dozunda tüketmeniz önerilen durumlardan yalnızca bir tanesidir.

Siirt Fıstığı Fiyatı

Siirt fıstığı fiyatı alışveriş yapılan ya da satın alınan alana göre değişiklik göstermektedir. Bununla beraber alınırken birden fazla püf nokta üzerinde durulurken fiyat endeksleri hemen hemen birbirine yakın olmaktadır. Taze oluşu, tadı, ulaşımı gibi faktörler bu alanda en merak edilen konulardan yalnızca bir tanesidir.

Siirt Fıstığı Hamilelik

Hamile olan anneler bebeğin gelişimi acısından oldukça sıkı araştırmalar yapmaktadır. Öyle ki bu alanda yapılan detaylı incelemelerle beraber uzman doktorların da tavsiyesi büyük önem kazanır. Bu dönemde kullanılan besinler bebeğin gelişimi açısından da büyük önem kazanır. Herhangi bir alerjik reaksiyonunun olması durumunda olumsuz durumların da önüne geçilmesi açısından da büyük önem arz etmektedir.

Siirt fıstığı hamilelikte kullanımı oldukça önemlidir. Hamile olan anne adayları bu dönem kullanmalarında olumlu etkileri de yer alır. Bu noktada öncelik olarak uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Nedeni ise herhangi bir alerjik reaksiyon olması halinde olumsuz durumları önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Bununla beraber hamilelik döneminde kullanılması önerilmesi halinde de kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Aynı zamanda içerisinde yer alan zengin mineralleri ve kolaylıkları ile beraber hem bebeğinize hem de size büyük faydaları yer alır.

BENZER YAZILAR  Herbalife Zayıflama Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap