Karaciğer, vücut için önemli görevler üstlenen bir organdır. Dokuların temizlenmesi, olgun kan hücrelerinin parçalanması, hormonların ve insülinin dengelenmesi gibi birçok rolü vardır. Vücudun dengesini sağlayan bu organın sağlıklı çalışabilmesi son derece önemlidir. Doğrudan veya dolaylı olarak bütün sistemleri etkileyen karaciğerin hücreleri yağla kaplıdır. Bu yağ dengesi korunduğu sürece organın performansı maksimum düzeydedir. Fakat yağlanma arttığında görevlerini yerine getiremez. Buna bağlı olarak karaciğer yağlanması ortaya çıkar.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması erken dönemde belirti gösteren bir durum değildir. Çoğu erken vakalar farklı şikayetlerle başvurdukları doktor kontrolünde karaciğerde yağlanma olduğunu öğreniyor.

İleri vakalarda ise karaciğer yağlanması belirtileri şu şekildedir;

 • Halsizlik
 • Deride pullanma
 • Enerji düşüklüğü
 • Çabuk yorulma
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • İştahsızlık
 • Sarılık
 • Mide bulantısı, kusma

Karaciğer yağlanmaya bağlı olarak büyüyerek kaburga ve diğer organlara baskı yapar. Bu da özellikle karın bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olur. Bu şikayetle doktora başvuran kişilerde elle yanda ultrasonla yapılan muayene sonrası karaciğer yağlanması teşhisi koyulur. Bu kişilerin mutlaka tedaviye başlaması ve düzenli olarak kontrollere devam etmesi gerekiyor. Karaciğerde yağlanmayı önlemek için diyet ve bitkisel kürlerden de destek almak mümkün.

karaciger yaglanmasi1

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Daha çok erkeklerde görülen karaciğer yağlanmasını hafife almayın. Kadın olsun erkek olsun herkesin bu sorunu yaşamadan önce önlem alması gerekir. Bunun için ilk olarak beslenme ve yaşam şeklinin düzenlemek gerekiyor. Sağlıksız ve tek tip beslenme bu soruna davetiye çıkarıyor. Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam da yine karaciğer yağlanmasına neden oluyor. Karaciğer yağlanması diyeti sağlıklı ve doğal ürünlerden oluşmalıdır.

Bu ürünlerin başında da enginar geliyor. Enginar, karaciğeri temizleyen mucizevi sebzelerden biridir. Ayrıca araştırmalar günde bir fincan kahve içenler de de karaciğer yapılanmasının daha az görüldüğünü ortaya koyuyor. Bununla birlikte alkol, basit şeker, karbonhidrat, salam, sosis gibi gıdaların da diyet listesinden çıkarılması gerekiyor.

Benzer Gönderiler  Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Karaciğer Temizliği İçin Doğal Kür

Karaciğer temizliğini sadece organı toksinlerden arındırmak gibi düşünmemek gerekiyor. Temiz ve sağlıklı bir karaciğer dinç ve arınmış bir vücut demek. Karaciğer temizliği için doğal kürlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin taze naneli kür ile adeta vücudunuzu yenilenmiş gibi hissedebilirsiniz.

Karaciğer Yağlanmasını Gideren Naneli Kür

Malzemeler;

 • 5 bardak içme suyu
 • Bir çay bardağı taze nane yaprağı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 2 portakalın suyu

Su ile nane yapraklarını 5 dakika kadar kaynatıp diğer malzemeleri ekleyin. Karışım soğuduktan sonra gün boyu tüketebilirsiniz.

Source: Mayoclinic / liverfoundation

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 325 Average: 4.2]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları