Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif

Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif
0

Bağırsakların dolması halinde, kabızlık olarak da nitelendirilen sindirim ve boşaltım problemi ortaya çıkar. Bu nedenle, bazı sorunlar ortaya çıktığı zaman bağırsak temizleme yapılması gerekir. Bu konuda; ne zamanlar bağırsak temizleme yapılması gerektiği, bağırsak temizlemenin nasıl yapılacağı, ne kadar süre içerisinde tamamlanacağı da öğrenilerek işlemlere başlanmalıdır.

İçindekiler Tablosu

Bağırsak Temizleme Yapmak İçin Neler Gerekir?

Bağırsak temizleme yapılmasına ihtiyaç duyulan zamanlarda, basit ve etkili olan tarifler denenerek rahat bir şekilde işlem yapılabilir. Bunun için de bazı gıda malzemelerine ihtiyaç duyulur. Gıda malzemeleri sayesinde sindirimin hızlandırılması ve daha hızlı, kolay bir şekilde boşaltım sağlanacağı için; bağırsakların çalışmasına olanak sağlayan gıdalar tercih edilir.

bağırsak temizleme
bağırsak temizleme nasıl yapılır? basit ve etkili tarif 2

Malzemeler:

  • Kurutulmuş halde bulundurulan kayısı
  • Kuru kayısının olmaması halinde yaş kayısı ve kayısı yaprakları
  • Kaynamış halde bulunan su ve demleme kabı
  • Yaş kayısı kullanılacaksa eğer, fırın

Gibi, gereken malzemeler mevcuttur.

Bağırsak Temizleme Yapılması Nasıl Sağlanır?

Bağırsak temizleme yapmak için, sindirimi hızlandıran ve kolaylaştıran bir karışımın tüketilmesi gerekir. Bunun için, kuru kayısı varsa doğrudan kullanım sağlanırken; yaş kayısı varsa, ortadan ikiye kesilir ve çekirdeksiz bir halde fırın içerisine yerleştirilir. Fırının ısısı sayesinde yanmadan kuruyan kayısılar alınır ve işleme devam edilir.

BENZER YAZILAR  Pfapa Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Kaynamış halde bulunan su içerisine, kuru olan kayısılar atılır ve demleme kapları içerisinde bir miktar bekletilir. Yaşanan bağırsak doluluğunun ölçüsüne göre kayısı kullanımı yapılırken, en fazla; bir su bardağı için dört tam kayısı olacak şekilde oran sağlandığına emin olunur. Daha sonra karışımın renk aldığı fark edildiği zaman doğrudan tüketilmeye hazır hale gelir.

Ayrıca, sıcak içeceklerin tüketilmesini sevmeyen insanlar, kayısıların mutfak robotu içerisinde parçalanmasını sağlayarak da tüketimini yapabilir. Mutfak robotunda küçük parçalara ayrılan kayısılar, sularını da bırakarak yoğun kıvamlı bir meyve suyu haline gelir. Bu pürelerin tüketilmesi, bağırsakların daha hızlı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır. Arıca, uzun vadeli olarak bağırsak temizliğini sağlamak için; kayısı yaprakları ve bir miktar kayısı kaynatılarak haftada iki gün tüketilmelidir.

Source: webmd

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir