Bel ağrısına iyi gelen hareketler, hayatının belli bir döneminde bel ağrısı yaşamış ya da hâlihazırda yaşayan herkes için umut vericidir. Çünkü hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bel ağrısı, neden olduğu hareket kısıtlılığı ile de gündelik işleri yapmayı bile bir ızdırap hâline dönüştürebilir. Bütün bu olumsuz yönleri düşünüldüğünde bel ağrısı ile yaşamayı öğrenmektense ona çözüm bulmayı amaçlayan insan sayısı da oldukça artmıştır. Dolayısıyla ilerleyen teknolojinin de ışığında yapılan tıbbi araştırmalar sayesinde bel ağrısına iyi gelen hareketler belirli bir standart hâline gelebilmiştir.

Lumbago adı da verilen bel ağrısına iyi gelen hareketler özellikle vücudun hareket kısıtlılığını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Yani ısınma egzersizleri ile başlayan süreç hem bel ağrısını ortadan kaldırmak hem de bel ağrılarının vücudumuza tekrar uğramasını engellemek amacı ile yürütülür. Bel ağrısına iyi gelen hareketler günü kurtarmak için yapıldığında uzun vadeli bir sonuç almak neredeyse imkânsızdır. Bu hareketlerin düzenli olarak yapılması ve bunların yanında kiloya, beslenmeye ve aktif bir yaşam sürmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bel ağrısına iyi gelen hareketler bel ağrısını tetikleyen bazı alışkanlıklardan da vazgeçmekle olumlu sonuçlar verebilir. Bu alışkanlıklardan bazıları;

 • Düzensiz beslenmek
 • Duruş bozuklukları
 • Hareketsiz bir hayat düzeni
 • Stres
 • Uykunun yeterince alınmaması
 • Yatar pozisyonda bel için olumsuz etkileri olan yerlerin tercihi
 • Isınmadan ya da düzensiz aralıklarla vücut için zorlayıcı spor dalları ile uğraşmak

şeklindedir.

bel agrisina iyi gelen hareketler 4
bel ağrısına iyi gelen hareketler

Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri belin zaman içinde gerçekleşen deformasyonunun etkilerini azaltmaya yöneliktir. Hareketsiz bir yaşam belin en büyük düşmanlarından biridir. Yürüyüş ve akla gelebilecek her türlü aktifliğe dayanan yaşam biçimi, sadece bel ağrısına iyi gelmez, aynı zamanda vücudun bütünü için de çok yararlıdır.  Bel ağrısı egzersizleri ile amaçlanan aslında belin güçlenmesini sağlayacak sırt, karın ve baldır kaslarının çalıştırılmasıdır. Bu bölgelerdeki kasların gelişimi belin üstlendiği vücut yükünü en aza indirmeye yöneliktir. Vücudun özellikle bacak bölgesindeki kasların güçlenmesi, belin taşıdığı yükün azaltılmasını da sağlar.

Benzer Gönderiler  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bel ağrısı egzersizleri omurga kaynaklı birçok duruş bozukluğu için de idealdir. Ancak yine de bu egzersizler, bel ağrısının şiddetine ve belin yıpranma durumuna bağlı olarak bir uzman tarafından önerildiği takdirde yapılmalıdır. Bazı bel ağrısı egzersizleri belinizin ve omurganızdaki bazı kişiye özgü semptomların durumuna göre tehlike arz edebilir. Egzersizlere bir uzmana muayene olduktan sonra öneri üzerine başlamak her zaman daha sağlıklıdır. Egzersizlerin vücudunuza maksimum yarar sağlamasını istiyorsanız, uzman bir hekim tarafından ayrıntılı MR ve omurga muayenesi sonuçlarını beklemeniz gerekebilir.

Herhangi bir şekilde bel kaynaklı ağrılar yaşıyorsanız aşağıdaki bel ağrısı egzersizleri uzmanlar tarafından önerilmektedir:

bel agrisina iyi gelen hareketler
bel ağrısına iyi gelen hareketler

Ayak parmak uçlarına dokunma egzersizi: Ayaktayken gerçekleştirilen bu egzersiz birkaç faklı biçimde yapılabilir. Ayakta durun ve kaliteli nefes alışverişine dikkat edin. Daha sonra dizlerinizi kırmadan iki elinizin parmakları ile ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın. Farklı bir biçimde sağ elinizi sol ayağınızın, sol elinizi de sağ ayağınızın parmaklarına dokundurarak da yapabilirsiniz. Her iki durumda da boşta olan elinizi yukarı doğru esnetmeniz gerekir. Bu egzersiz omurga, sırt ve karın kaslarının çalışmasını sağlayarak belin güçlenmesine yardımcı olabilir.

bel agrisina iyi gelen hareketler1
bel ağrısına iyi gelen hareketler

Yarım mekik egzersizi: Bu egzersiz kronikleşmiş ve henüz tedavi aşamasına gelinmemiş bel ağrıları çekenler için önerilmez. Sakatlanma riskine karşı dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Sırt üstü uzanılır ve baş enseden avuçlar içine alınarak kavranır. Bu egzersiz sağ dirsek karnın sol kısmına, sol dirsek de karnın sağ kısmına ulaşmaya çalışacak şekilde çaprazlama tekrarlanır.

bel ağrısına iyi gelen hareketler
bel ağrısına iyi gelen hareketler

Tek bacak egzersizi: Yatar pozisyonda gerçekleştirilir. Tek bacak dizden ya da diz arkasından iki elle kavranır. Daha sonra karna doğru çekilir ve bu sırada diğer bacak düz kalmalı ve çekiş esnasında karın kasları sıkılmalıdır.

Benzer Gönderiler  Bağırsak Temizliği Nasıl Yapılır?

Bel ağrısı neden olur?

Bel ağrısı neden olur? Bel ağrısının nedeni, ayrıntılı olarak gerçekleştirilen tıbbi tetkikler neticesinde dahi bazen belirlenememektedir. Bu belirsizlik durumları elbette fıtık, omur yaralanmaları, skolyoz gibi elle tutulur bir sonuca varılamadığında geçerlidir. Bununla birlikte bel ağrısı nedenleri birçok farklı kaynaktan beslenebilir. Bunların başında belin düzenli taşıdığı yük miktarının fazlalığı ve ani hareketler gelir.

Bel ağrıları vücuda aşırı yüklenilmesi durumunda da ortaya çıkabilir. Bunlara ağır ve bilinçsizce yapılan egzersizler örnek verilebilir. Üstelik bazı egzersizlerin vücuda zaten zararlı olmasının dışında, bir de yanlış metotlarla uygulanması çok ciddi bel sakatlıklarına yol açabilmektedir. Bu sakatlıklar çoğu zaman kronikleşen ağrılarla kendilerini gösterirler.

Bel ağrısına neden olabilen bir diğer durum ise birçok kişi tarafından yakından tanınan bel fıtığıdır. Bel fıtığının yanı sıra en az onun kadar ağrılı bir sürece neden olan omur disk kaymaları da bir diğer örnektir. Sinir sıkışmaları gibi daha az önem teşkil eden ve omurga tümörleri gibi çok daha ciddi hastalıklar da bel ağrısı nedenleri arasında olabilir.

bel agrisina iyi gelen hareketler 3
bel ağrısına iyi gelen hareketler

Bel ağrısı nasıl geçer?

Bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı tedavisi olmak isteyen hastanın yaşı, kilosu, yaşam tarzı ve buna benzer birçok faktör tedavi sürecinde devreye girebilir. Peki bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı tedavisi için kullanılabilecek olan yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Kronikleşmemiş ve kısa süreli ağrılar için ağrı kesiciler,
 • Ağrı kesici ve kas gevşetme özellikli bitki çayları,
 • Ağrının şiddetine göre soğuk ya da sıcak pres uygulaması,
 • Doktor önerisi ile belirlenmiş egzersiz programları,
 • Teşhis konmamış ise çok hafif ısınma egzersizleri,
 • Yoga yapmak,
 • Akupunktur,
 • Ayrıntılı muayene ve teşhis sonucunda karar verilen fizik tedavi
Benzer Gönderiler  Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır? Saraçoğlu

Kronikleşmiş ve egzersizle tedavi olmayacak bir nedene bağlı ise ameliyat.

Source: healthgrades / utswmed / medicalnewstoday

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 50 Average: 4.3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

Etiketler:

,

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları