Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?
aloe vera faydalari nelerdir
0

Aloe Vera bitkisinin faydaları saymakla bitiremeyiz. Cilt için binlerce faydası olan Aloe Vera bitkisi, saç bakımında yanık tedavisine, kozmetik ve sağlık sektörünün vazgeçilmezidir. Aloe Vera cilde faydaları ile bilinmektedir ve bunun yanı sıra içerindeki birbirinden farklı 18 tane aminoasit, 20 mineral ile ‌B1, ‌B2, ‌B3 ve ‌B6 vitaminleri de bulunmaktadır. Böylece Aloe Vera suyu ise çok iyi bir enerji kaynağına sahip olup demir, sodyum ve kalsiyum açısından güçlü bir içecektir. Aloe Vera bitkisi neye iyi gelir diye düşününce ilk akla gelen çoğunlukla cilt olmaktır. Güçlü ve anti bakteriyel yapısı sayesinde yanıklarda, böcek ısırıklarında, sivilce ve uçuklarda, ağız tedavileri amacıyla kullanılabiliyor. Kesinlikle güneş yanıkları ve cilt lekeleri için kullanıldığında lekeleri yok ettiği de düşünülüyor. Ve bunun etkisinin uzun süre sürdüğü de söylenilmektedir.

aloe vera faydalari nelerdir 1
aloe vera faydalari nelerdir?

Aloe Vera faydalarından biri de jel içeriği sayesinde yağlı ciltlerde de siyah nokta tedavisi için kullanılabilmesidir. Düzenli kullanıldığında cildin yağlı yapısını dengeleyip cilde güzel ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır. Böylelikle Aloe Vera saç dökülmesine iyi gelir mi diye düşünüyorsanız Aloe Veranın faydalarını görmek için hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle Saç diplerine masaj yaparak düzenli olarak kullanıldığında kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede saçların da güçlenmesinde önemli rol oynar. Bakım ürünlerinde ise Şampuan ve saç kremi olarak kullanıldığında hem erken saç dökülmelerinin engeller ve kepek sorunlarının önüne geçmesi için de yardımcı olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Ovadril Losyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Aloe Vera, çay olarak tüketildiği günler de sindirime iyi gelmekte ve aynı zamanda ‌kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu etki gösterdiği ise bazı zamanlar için de düşünülmektedir. Aloe Vera suyu ile yapılan içecekler detoks özellikleriyle sindirim sistemini ve dolaşım sistemini temizlemektedir.  Ama şunu da bilmek gerekir ki Aloe ‌Veranın yiyecek olarak yenilmesi için doğru yollarla hazırlanmış olması gerekir. ‌Aloe ‌Verayı besin takviyesi veya çay halinde kullanmadan önce mutlaka güvenilir kaynaklardan temin ettiğinizden emin olmalısınız.

Aloe Vera ve diş macununa eklenerek kullanıldığında diş ve diş etlerinin sağlığı için oldukça yararlıdır. Ağız içindeki plağı eksilterek diş eti kanaması ile diş eti şişliklerini gidermesinde yardımcı olacaktır.

Böylelikle Aloe Vera jelinin yararlarından biri de, ağrılı bölgelere masaj yaparak uygulandığında kas ve vücut ağrılarını da azaltmasıdır. Böylece bu etkisi, anti-inflamatuar özelliğinden kaynaklanıp ayrıca şişlikleri hafifletici etkisi de mümkün olmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Aloe Veranın Cilt Üzerinde Kullanımı

  • Aloe Vera bazı yağlarla karıştırılarak cilt üzerine maske hainde uygulanabilir.
  • Cilt yanıklarında günde pek çok kez direk yanık bölgeye uygulanabilir.
  • Uçuk tedavisi amacıyla ve uçuk çıkan bölgeye sürülebilir.
  • Sivilce tedavisinde günde pek çok kez jel kısmı cilde uygulanabilir.
  • Aloe Veranın jel kısmı ve su ile karıştırıp pamuk yardımıyla cilde sürülerek günlük bakım ve tonik ihtiyacı olarak da kullanılabilir.
  • Hamilelik evresinden sonra oluşan çatlakların giderilmesi hedefiyle cilde doğrudan sürülerek kullanılabilir.
BENZER YAZILAR  Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Aloe Veranın Saç ve Saç Derisi Bakımında Kullanımı

Saç derisini nemlendirmesi için saç diplerine masaj yaparak uygulanıp daha sonra durulanabilir.

Saç dökülmesini engel olabilmek için Aloe Vera bitkisi içerisindeki jel kısmı saç köklerine uygulanıp biraz beklettikten sonra durulanarak kullanılabilir. Saç derisi bakımı için Aloe Veranın içerisindeki jel kısmı blender veya robottan geçirilerek kullanılabileceği gibi de Aloe Vera içeriği kullanılarak aynı amaçlardan doğrultusunda üretilen kozmetik ürünler de tercih edilebilir. Saçlara çok güzel ve parlak bir görünüm verildiği de söylenilmektedir.

Aloe Veranın Yenilir mi?

Aloe Vera içerisindeki jel yapının direk olarak yenmesi veya içecek yapılması ile ilgili de çok sayıda farklı bilgi yer almaktadır. Aloe Vera yenir mi diye sorarsanız, olası yan etkileri ve tehlikeleri değişiklik gösterdiğinden yeteri kadar araştırmadan ve bilgi sahibi olmadan önce Aloe Vera bitkisini yemeyin ve içecek olarak kullanmayın diyebiliriz. Böylelikle Aloe verayı besin ihtiyacı ya da çay olarak tüketilecek ise mutlaka güvenilir kaynaklardan temin ettiğinizden emin olmalısınız. Diğer türlü zehirlenmelere yol açabilir. Hastalığınız varsa vitamin ve mineral açısından zengin Aloe Vera, yarar yerine zarara neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Eğer farklı bir rahatsızlığınız yoksa piyasada hazır ve şişelenmiş olarak satılan Aloe Vera içeceklerini tercih edebilirsiniz. Fakat bunlara güvenilmesi de ne kadar oran da doğru bilemeyiz.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir