Çiğ Kahve Faydaları Nelerdir?

Çiğ Kahve Faydaları Nelerdir?
0

Çiğ kahve tüketildiğinde insan vücuduna birçok fayda sağlar. Bitkisel tedavi alternatifleri arasında bulunan çiğ kahveyi birçok hekim ve diyetisyen önerir. Günümüzde birçok kişinin yaşadığı diyabet rahatsızlığı riskini en aza indiren çiğ kahve sıklıkla tüketilen ürünler arasındadır. Çiğ kahvenin faydaları:

  • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Kalp hastalığından çok fazla insan kaybedilen ülkemizde tedavi amacıyla çiğ kahve tüketimi önerilir. Bünyesinde barındırdığı besin içerikleri ile kalbi rahatlatıp iyileştirir. Kalp krizi riskini minimuma indirir.
  • Cilt kanserini gidermede etkilidir. Dermatoloji doktorlarının sıklıkla önerdiği çiğ kahve cildi iyileştirme üzerinde etkilidir. Çiğ kahve çekirdeği tüketilerek cilt kanseri önlenebilir.
  • Parkinson riskini azaltır. Sinir ve beyin ile alakalı olan Parkinson hastalığı özellikle 70 yaşından sonra görülür. Çiğ kahve çekirdeği tüketilerek Parkinson bir nebze önlenebilir.

İçindekiler Tablosu

Çiğ Kahve Nasıl Tüketilir?

cig-kahve-nasil-tuketilir
çiğ kahve faydaları nelerdir? 2

Çiğ kahve tüketiminde tane kullanımı önemlidir. Ağızdan bir tane alınarak çiğneme suretiyle tüketildiğinde etkisini gösterir. Çiğ kahve sabah aç karna tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır ve yağların yakılmasına olumlu etkide bulunur.

BENZER YAZILAR  Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aç karna kullanıldığında kalp atışlarını hızlandırarak şeker ve yağ yakmada etkili olur. Çiğ olarak pişirilerek de tüketilebilir. Sabah aç karna 1 fincan kahve içilerek yine zayıflama sağlanır. Aşırı tüketiminden kaçmak için günde en fazla 2 fincan kahve tüketilmelidir.

Çiğ Kahve Zayıflatır Mı?

Çiğ kahve zayıflama etkisini bünyesinde barındırdığı kafein ve klorojenik asitler sayesinde yapar. İşlenmiş kahvenin aksine içeriğindeki kafein ve klorojenik asitler kavrulmadığı için yararlı etkilerini kaybetmez.

Bazal metabolizmayı hızlandırır ve böylece kalori yakmaya yardımcı olur. Hızlı ve fazla kilo vermek için yüksek miktarda kullanımından kaçınılmalıdır.

Çiğ Kahve Yemenin Zararları Nelerdir?

Çiğ kahve yemenin bazı zararları bulunmaktadır. Tüketiminde hastalıkları iyileştirici ve sorunları giderici olan çiğ kahve bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşırı ve bilinçsiz tüketimi kalp rahatsızlıkları üzerinde olumsuz etki yaratır.

Çiğ kahve aşırı tüketildiğinde kalp ritmini bozar ve kişinin kalp krizi geçirmesine de neden olabilir. Bu bakımdan dengeli ve tavsiye edilen miktarı ile kullanımı tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız: Yer Fıstığı Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir