Yer Fıstığı Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığı Ezmesi Faydaları Nelerdir?
Yer Fıstığı Ezmesi Faydaları Nelerdir?
0

Yer fıstığı ezmesi faydaları bakımından oldukça zengin bir besindir. Yer fıstığına alerjisi olmayan her bireyin tüketmesi gereken ve tüketiminde sağlıklı bir bünye oluşumu sağlayan bir üründür. Günün her öğününde tüketilebilen yer fıstığı ezmesi birçok yarar barındırır. Bunlar:

Protein deposu: Kas yapımı ve onarımında görev alır. Protein bakımından en yüksek gıdalar arasında bulunmasından dolayı sporcuların yemek listelerinin başında gelir.

Kalp dostu: Yüksek oranda doymuş yağ yapısıyla kalbi rahatlatır. Aynı zamanda kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Bu yağlar tip 2 diyabeti de önlemeye yardımcı olur.

Potasyum deposu: Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan yer fıstığı ezmesi, vücusun sağlıklı yapısını koruyan kalsiyum, sodyum ve demir açısından da zengindir.

İçindekiler Tablosu

Yer Fıstığı Ezmesi Nasıl Tüketilmeli?

yer-fistigi-ezmesi-nasil-tuketilmeli
yer fıstığı ezmesi faydaları nelerdir? 2

Yer fıstığı ezmesi tüketimi açısından da oldukça rahat bir üründür. Bu sağlıklı ve lezzetli besin hem kahvaltıda hem ara öğünlerde hem de akşam yemeği olarak tüketilir. Özellikle kahvaltı ve ara öğünlerde sporcular tarafından tüketilir.

BENZER YAZILAR  Sezaryen Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ekmeğe sürülerek yanında çay, kahve veya süt ile de tüketilebilir. Çilek, kivi veya avokado gibi meyvelerle de kombinlenen bu ürün kurabiye ve kek gibi birçok tatlı içine de konur.

Yer Fıstığı Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

Yer fıstığı ezmesi kilo aldırmaz. Bu konuda birçok görüş olmasının sebebi yağ bakımından oldukça zengin olmasının neticesidir. Yağların kilo aldırmasından dolayı yer fıstığı ezmesinin kilo yaptığını düşünenler vardır.

Ancak yer fıstığı ezmesi içinde bulunan yağlar doymuş yağlardır. Aynı zamanda bol miktarda protein ve lif içermesi de kişide tokluk hissi uyandırır ve uzun süre yemek yeme eğilimini keser.

Tatlı ve şekerli yiyeceklere olan krizleri durduran yer fıstığı ezmesi, öğün aralarının uzamasına ve buna bağlı olarak az yemek yenmesini sağlar.

Yer Fıstığı Ezmesinin Zararları Nelerdir?

Yer fıstığı ezmesinin bilinen büyük bir zararı yoktur. Ancak aşırı tüketiminde kilo yapar. Bunun yanında aşırı tüketimi cilt sorunlarına da dönüşerek ciltte sivilce oluşumunu artırabilir. Yer fıstığı ezmesi aşırı tüketimi gebe kadınlarda da sorun yaratabilir. Bebek sağlığı için az tüketimi tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR  Zayıflamaya Yardımcı İçecek Türleri

Ayrıca Bakınız: Folik Asit Ne İşe Yarar?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir