Cilt Kararması İçin Bitkisel Çözüm: 6 Bitkisel Tarif

Cilt Kararması İçin Bitkisel Çözüm: 6 Bitkisel Tarif
0

Doktorların hiperpigmentasyon olarak adlandırdığı cilt kararması, cildin bazı bölgelerinin diğerlerine göre daha koyu renkte olmasıdır. Hiperpigmentasyon, akne ve başka iltihaplı durumlardan sonra iz olarak oluşabildiği gibi güneş ve Addison hastalığı gibi ciddi nedenlerle de oluşabilir.  Cilt kararması için bitkisel çözüm öncesinde nasıl ve neden olduğu hakkında bilgi paylaşımı yapalım.

İçindekiler Tablosu

Cilt Kararması Nasıl Ve Neden Olur?

Cilt kararması, cilde rengini veren melanin tabakası fazla üretildiğinde ve ciltte biriktiğinde meydana gelir. Cilt kararması çoğu kez önemsiz bir durumdan kaynaklansa da ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Sık görülen bir durum olan cilt kararmasının olası nedenleri şunlardır:

  • Akne gibi cilt sorunları ve ciltteki yaralar
  • Güneşe maruz kalmak (melazma)
  • İnsülin direnci
  • Addison hastalığı, şeker hastalığı ve Graves hastalığı gibi hastalıklar
  • Hamilelik, regl görme ve polikistik over sendromu gibi hormonal değişikliklere neden olan durumlar
  • Kemoterapi ilaçları

Cilt kararması bitkisel çözüm için aşağıdaki yöntemler denenebilir.

Cilt Kararması Bitkisel Tedavi Seçenekleri

Aloe vera

Aloe vera cilt ile ilgili sorunlarda en çok başvurulan bitkilerden biridir. İçerisinde cildin rengini açtığı bilimsel araştırmalarla destekli olan aloesin maddesi bulunur.

BENZER YAZILAR  Lasix Nedir? Ne İşe Yarar?

Aloe veranın jelini çıkartarak doğrudan sorunlu cilt bölgesine sürebilirsiniz. Jeli yüzünüzde birkaç saat beklettikten sonra suyla ovarak çıkarabilirsiniz. Bu tarifi her gün uygulayabilirsiniz ancak belirtmekte fayda var ki aloe vera jelinin bu kullanımına dair bilimsel bir araştırma yoktur.

Patates

Cilt kararmasına iyi gelen şeyler arasında patates mühim bir yerdedir. Patatesin cilt kararması için kullanımı eskilere dayanmaktadır. Geleneksel olarak tercih edilen bu yöntemin etkisi ‘’katekolaz” enzimine dayanmaktadır.

Patatesin bu faydasından yararlanmak için, patatesi dilimlere ayrın ve kararan bölgeye 10-15 dakika boyunca sürtün. Çok sert sürterek cildinize zarar vermemeye özen gösterin. İşlem sonunda bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Elma sirkesi

Cilt kararmasına bitkisel çözüm arayanlar bu seçeneği değerlendirmeyi unutmamalıdır. Elma sirkesi, sivilcelere karşı da kullanılır ve birçok ev yapımı cilt bakımı tarifinde bulunur. Elma sirkesinin cilt rengini açması içerisindeki asetik asit ile ilgilidir.

Elma sirkesini tek başına kullanmayınız; bunun nedeni seyreltilmediği takdirde elma sirkesinin oldukça asidik olması ve ciltte tahrişe neden olmasıdır. Bu tarifte eşit miktarda elma sirkesi ve su karıştırılır. Daha sonra bu karışım sorunlu bölgeye sürülür ve 3-4 dakika bekletilir. Daha sonra bölge su ile durulanır. Bu tarifi günde 3 defa uygulayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Okaliptus Faydaları – Okaliptus Nasıl Kullanılır?

Domates

Domates içerisindeki likopen sayesinde cildi güneş ışınlarına karşı korur. Domates bu özelliği nedeniyle öncelikle ciltteki kararmalara karşı koruma sağlar.

Domatesi hem yiyerek tüketebilir hem de doğrudan cilde uygulayabilirsiniz. Cilde uygulamak için doğrudan dilimlere bölerek cilt yüzeyine sürebilirsiniz. Kuruduktan sonra uyguladığınız bölgeyi yıkayınız. Cilt kararmasına bitkisel tavsiye arayanlar domates unsurunu göz ardı etmemelidir.

Meyan kökü

Meyan kökünün içerisinde glabridin isimli, antienflamatuvar etkileri olan bir madde bulunur. Daha birçok faydası olan bu maddenin cildi beyazlatıcı etkileri de vardır.

Glabridinin bu etkisinden faydalanmak için glabridin içeren kremler alabilir veya meyankökü ekstraktı kullanabilirsiniz.

Çay

Hem siyah çayın hem de yeşil çayın cilt kararmaları için kullanılması mümkündür. Aynı bitki türünden farklı fermentasyon yöntemleriyle elde edilen siyah çay ve yeşil çay cilt kararması tedavisi için kolay seçenekler arasındadır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, çay türlerinin ekstraktlarının, cilt kararmaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma neticesinde Latince adı Camellia sinensis olan çay türlerinin cilt kararmalarını açabildiği görülmüştür.

Cildi açmak için çay tarifi: 1 çorba kaşığı çayı 1 bardak kaynamış ve ocaktan alınmış suda birkaç saat bekletin. Çayı demlenince süzün ve pamuk yardımıyla kararmış bölgelere sürün. Tüm cildinize boca etmeniz doğru değildir ve pamuk ile sadece kararma olan bölgeye lokal olarak uygulamanız gerekir. Bu karışımı günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir