Kreatin Ne Zaman Kullanılır? 

Kreatin kullanım zamanı, özellikle vücut geliştirme sporuyla yakından ilgilenenler için önemlidir. Bununla birlikte fit ve estetik bir görünüme sahip olmak için de uzman tavsiyesiyle kreatin kullanılması faydalıdır. Kreatini normalde tek seferde 5 gr olacak şekilde tüketmeniz en ideal dozdur. Ancak sporda yükleme evresindeyseniz dozu her seferinde 5 gr olacak şekilde güç içinde bölümlere ayırmanız gerekir. Kreatin kullanım zamanı konusunda herhangi bir saat kısıtlaması yoktur ve günün hemen hemen her saatinde kullanılabilir.

Kreatin Kullanımında Yükleme Evresi

Kreatin kullanımında ilk hafta, spor yaparken yükleme evresi olarak bilinir. Kreatin kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalara göre yükleme evresinde kasların kreatine doyması istenir. Bu yüzden dünyaca ünlü supplement üreticisi markalar, 1 hafta boyunca günde 15-25 gr arası kreatin kullanılmasını tavsiye eder. Bazı sporcular yükleme evresini boş geçerek günlük 5 gr doz kullanmayı tercih etmektedir. Ancak bu şekilde kasların kreatin doygunluğu 1 hafta yerine 3-4 haftada anca ideal seviyeye ulaşmaktadır. Bu yüzden Kreatin kullanım zamanı konusunda yükleme evresi daha iyi sonuçlar vermekten ziyade daha hızlı sonuçlar vermesi için önemlidir.

BENZER YAZILAR  Limon Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kreatin Kullanımında Koruma Evresi

kreatin-kullaniminda-koruma-evresiPin
kreatin ne zaman kullanılır?  3

Kreatin kullanımında ikinci hafta yükleme evresinden sonra gelen koruma evresini oluşturur. Bu süreçte her gün daha küçük dozlarda kreatin kullanılması tavsiye edilir. İlk bir haftalık süreçte kaslar kreatine doyduğu için bu doygunluk seviyesini düşürmeden korumak için her gün 5-10 gr dozlar yeterlidir. Eğer mideniz bu süreçte 10 gr üzeri kreatini tolere edebiliyorsa ve antrenman programınız ağırlaşıyorsa bu seviyenin üzerinde kreatin kullanımı önerilir.

Kreatin ile Birlikte Tüketilen Ürünler

Kreatin kullanımı sırasında bu besin takviyesine uyumlu ürünleri tercih etmeniz gerekir. Özellikle kreatin yükleme evresinde yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar kullanıldığında yüzde 36 daha verimli sonuçlar gözlemlenmiştir. İnsülin seviyesini arttırarak basit şekerlerin kreatin ve protein taşıma kapasitesi arttırılmış olur. Böylelikle kısa sürede daha başarılı bir kas büyümesi elde edilebilir. Kreaitin tüketmek için en faydalı ürünlerden biri de üzüm suyudur. Karbonhidratlı yiyecekler tüketmiyorsanız kreatin kullanım zamanı geldiğinde üzüm suyuyla karıştırmanız yeterlidir.

Ayrıca Bakınız: Kalojen Kilo Aldırır Mı?

Yorum yapın

2