Contramal Nedir, Yan Etkileri Nelerdir?


0

Contramal nedir, yan etkileri nelerdir sorusu son zamanlarda en çok araştırılan konulardan bir tanesi haline gelmektedir. Contramal ilacı şu an piyasada 100 gr ampul şeklinde satılması ile dikkatleri çekmektedir.

Contramal Kullanıım Alanları Nelerdir?

Contramal 100 gram miktarında ampul şekli ile satışa sunuluyor. Beyin ve omur ilik gibi belirli sinir hücrelerinde etkilenmeleri meydana getirerek ağrı kesici olarak kullanılan ilaçtır. Daha çok orta şiddetli ya da şiddetli meydana gelen ağrıların tedavisi sırasında tercih edilir.

Contramal Etken Maddesi Nedir?

Contramal etken maddesi  Tramadol hidroklorür‘ dür.

İlginizi Çekebilir – Selülit Nedir? Selülit Tedavisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

contramal nedir, yan etkileri nelerdir?
Contramal Nedir, Yan Etkileri Nelerdir?

Contramal Kullanım Şekli Nasıldır?

Contramal kullanım şekli nasıldır merak edilen konulardan bir tanesidir. Sonuçlar iyi olsun derken yanlış kullanımlar farklı sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

 1. Contramal doktorlar tarafından reçeteli bir şekilde verilen bir ilaçsa o şekilde kullanmaya özen göstermek gerekir. Tedavi sırasında mutlaka doktorların direktiflerine uymak gerekir. Yanlış kullanım ya da talimatlar haricinde uygulamalar hastalıkların seyrinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir ve sağlığa zarar verebilir.
 2. Contramal ampul genel olarak damar içine, kas içi ya da deri altına uygulanması ile bilinir. I.V. uygulama yavaş enjeksiyon ya da seyreltilmiş bir şekilde infüzyon yöntemi ile tercih edilir.
 3. Ampullar genel olarak I.M. ya da S.C uygulama yöntemleri için uygundur.
 4. Ağrıların şiddetleri ya da hastalıkların verdikleri yanıtlara uygun bir şekilde dozları ayarlamak gerekir. Ağrıların giderilecek şekilde en düşük dozlardan başlayarak uygulanması gerekir.
 5. Günlük uygun görülen doz miktarı yetişkin olan bireylerde ya da 12 yaşından büyük olan çocuklar adına ergenlerde 4 ila 6 saatte bir 50 ila 100 gram arasında meydana gelmektedir.
 6. Günlük kullanım doz miktarı ortalama olarak 400 gram üzerine çıkmaması gerekmektedir.
 7. 1 ila 12 yaş arasında olan çocuklar için tek doz olacak şekilde kg başına 1 ila 2 mg verilmesi gerekir.
 8. İlaç bağımlılıklarını engellemek ya da yoksunluk sendromları yaşanmaması adına tedavi süresi içerisinde kısa tutulmasına özen göstermek gerekir.
BENZER YAZILAR  Yaban Turpu Nedir? Faydaları ve Zararları

Contramal birçok yan etkisi ile de dikkatleri çekmektedir. Bu yüzden yan etkiler iyi bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

https://fitveform.com/apranax-plus-ne-ise-yarar/

Contramal Yan Etkileri Nelerdir?

Contramal yan etkileri incelenecek olduğu zaman;

 1. Karın ağrılarından nefes almadan güçlük çekmeye, kurdeşenden yüz – dudak – dil ya da boğazlarda şişlik gibi durumlarda bir durumda acil doktora bilgi vermek gerekir.
 2. Döküntü, kaşıntı, nefes alma konusunda zorluk çekmek, hırıltı, idrar yapamamak, ani kasılma ya da baygınlık gibi yan etkiler gözlenir. Bunların yanı sıra ilaç alımlarının durdurularak tıbbi yardım adına doktorlara derhal başvuru yapmak gerekir. Bunun için en yakın hastanelerin acil kısımlarına başvuru yapmak gerekir.
 3. Baş dönmesi, sersemlik hislerinin yanı sıra baş ağrılarından bulantı, kusma, ağızlarda oluşan kuruluk, kabızlık hisleri, aşırı terlemek, uyku halleri, yorgun hissetme de yaygın görülen etkiler arasında yer almaktadır.
contramal nedir, yan etkileri nelerdir?
Contramal Nedir, Yan Etkileri Nelerdir?

Contramal Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Contramal hakkında bilinmesi gerekenler incelenecek olduğu zaman;

 1. Contramal ilaçlarının etken maddelerine karşı alerjisi olan kişilerin ilaçları kullanmaması önerilir.
 2. Contramal ilaçlarının etkin maddesi Tramadol, beyin ile omurilik aralarında belirli sinir hücrelerinin etkilenerek ağrı kesici özellikte olması sağlanır. Oral yollar ile alınması söz konusu olan tablet, kapsül ya da damlalar sayesinde doza bağlı değişikliklerin gözlenmesi gerekir. Normal süreçler içerisinde 1 saatte etkisi gözlenmeye başlayacaktır. Ortalama olarak etki süreleri 4 ila 5 saat aralığında meydana gelmektedir. Fakat ampul şeklinde kullanılacak olduğu zaman çık kısa sürede etkisini ortaya çıkaracaktır.
 3. Contramal fiziksel ya da psikolojik olarak farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Uzun süre boyunca kullanılacak olduğu zaman etkilerinde azalmalar meydana gelebilir. Bundan dolayı da insanların daha yüksek doz almak istekleri meydana gelebilir. İlaç kullanımları için meyilli ya da bağımlılıkları yer alan hastalarda tedaviler doktor gözetiminde meydana gelmesi gerekir. Sadece kısa süre kullanmak mümkün olmaktadır. Doktorların sizlere tavsiye ettikleri süreden daha fazla kullanılmamasına özen göstermek gerekir. İlaçların dozları artmadan hemen önce kesinlikle doktora başvuru yapmak gerekir.
 4. Uyuşturucu madde yokluğunda uyuşturucu madde yerine tercih edilmemesi gerekir.
BENZER YAZILAR  Prader Willi Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi
Yazı Kaynakları
Prospektüs
How to use Tramadol HCL
What is tramadol?
Tramadol Hydrochloride 50mg Capsules
Tramadol
What is tramadol used for?
Tramadol side effects
Tramadol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir