Sağlıklı Bir Bedenin Kriterleri Nelerdir?

Sağlıklı Bir Bedenin Kriterleri Nelerdir?
Sağlıklı Bir Bedenin Kriterleri Nelerdir
1

Yaşam süresi o kadar uzun değil ve belirli bir yaşın üzerinde kişilerde en az bir tane kronik rahatsızlık görülüyor. Sağlığın kıymetinin daha çok anlaşıldığı şu günlerde, sağlıklı bir bedenin kriterleri üzerine de daha çok kafa yoruluyor. Kabul etmeliyiz ki sağlıklı bir yaşam tarzı sürmüyoruz. Birçok şeyi hiç yapmıyoruz ya da yanlış yapıyoruz. Belki de bu yazıyı okuduktan sonra hayatınızda değiştirmeniz gereken şeylere dair daha net bir fikir edinebilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Uzun Ömürlülük

Sağlıklı bir bedenin kriterlerini belirleyen genelde zayıf olmak, hastalık sahibi olmamak ile bağdaştırılsa da tek faktör bunlar değildir. Örneğin uyku kaliteniz de sağlığınızı belirler. Genetik altyapınız sağlığınız üzerinde etkilidir. Çok fazla önemsenmese de ruh hali ve stres bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. Bu yüzden sağlığı sadece tek bir kriter üzerinden değerlendirmek zordur. Sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız birçok şeye dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekir.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Tam Olarak Nedir?

sağlıklı bir beden
sağlıklı bir beden

Yukarıda sağlıklı bir yaşam için birden fazla kriter olduğuna değinmiştir. Aslında yüzlerce temel faktör bulabilirsiniz. Ancak bunları bir gruba ayırmamız gerekirse şu üç temel grup halinde değerlendirebiliriz:

  1. Sebze, meyve, fındık, kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı gıdalar ve kırmızı ve işlenmiş etler, şekerli içecekler, trans yağ ve sodyum tüketimi bir kriterdir.
  2. Günde en az 30 dakika orta ila kuvvetli aktivite ve günlük olarak ölçülen sağlıklı fiziksel aktivite seviyesi.
  3. 18.5 ve 24.9 arasında normal vücut kitle indeksi olarak tanımlanan sağlıklı vücut ağırlığı.
  4. Sigara içmek. Aslında sağlıklı olmak hiç sigara içmemeyi gerektirir. Daha az içiyor olmak risk faktörlerini ve zararları azaltsa da yine de sağlığınızı tehdit eder.
  5. Kadınlar için günde 5 ila 15 gram ve erkekler için günde 5 ila 30 gram olarak ölçülen orta alkol alımı. Genellikle bir bardak içecek yaklaşık 14 gram saf alkol içerir. Bu 35 cc normal bira, bir kadeh şarap veya 1 shot damıtılmış alkollü içki olabilir.
BENZER YAZILAR  Kakao Yağı Faydaları Nelerdir? Cilde Ve Saça Olumlu Etkileri

Tabii ki tüm bu faktörlerin yanında yaş, etnik köken ve ilaç kullanımı ile ilgili veriler de önemlidir. Ayrıca herhangi bir kronik rahatsızlığınız olup olmaması sağlığınızı tüm tedbirlerinize rağmen etkileyebilir.

Sağlıklı Bir Bedenin Farklılıkları Nelerdir?

Sonuç olarak, sağlıklı alışkanlıklar büyük bir fark yaratır. Bu analize göre, beş alışkanlığın tümü için bu kriterleri karşılayan insanlar, hiç karşılamayanlara göre önemli ölçüde, etkileyici bir şekilde daha uzun yaşam sürerler. Sadece bu kriterlere dikkat eden kadınlar 14 yıl; erkekler ise 12 yıl daha uzun yaşayabilirler. Bu alışkanlıklardan hiçbirine sahip olmayan kişilerin, kanserden veya kardiyovasküler hastalıktan erken ölme olasılığı daha yüksektir.

Sağlıklı bir bedene sahip kişiler yaşlandıkları zaman hareket kabiliyetini kaybetme sorunu yaşamazlar. Kaslar belli bir yaştan sonra zayıflamaya başlar. Spor yapmamak, sağlıklı beslenmemek, sigara ve aşırı alkol tüketimi kas erimesini hızlandırır. Vücudun yağ tutmasını daha kolay bir hale getirir. Oysa sağlıklı bir hayat tarzını benimseyerek vücudunuzda yaşlanmanın fiziksel etkilerini bertaraf edebilirsiniz.

Yukarıdaki kriterlerden sadece birini bile uygulasanız ortalama yaşam süreniz doğrudan 2 yıl artmış olur. Yaşamla ilgili sevdiğiniz birçok şeyi düşündüğünüzde bu gerçekten de etkili bir süredir. Tüm araştırmalar normal kilolu, hayatında hiç sigara içmeyen, alkol alımını abartmayan kişilerin daha uzun yaşadıklarını kanıtlar. Bu kişilerde ortalama yaşam süresi 7 yıl daha uzundur. Obezitenin ülkemizde de giderek yaygınlaşan bir sorun olduğunun farkındasınızdır. Hareketsiz yaşam, sağlıksız yaşam tarzı ve kilo problemleri sağlıklı bir bedenin en büyük düşmanlarıdır.

BENZER YAZILAR  Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlıklı Bir Bedene Sahip Olmanın En Büyük Engeli

Yapılan çalışmalar kişilerin sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek yerine fantastik gıda takviyelerine bel bağladıklarını göstermektedir. Kişi hastalandığında doktora giderek çözüm arıyor ancak söz konusu kilo ya da yaşam tarzı olduğunda kolaya kaçma eğilimi görülüyor. İnternette, televizyonda, radyoda sürekli reklamı çıkan ve sizi iki ayda sıfır beden yapabileceğini iddia eden ilaçlara güvenmek daha kolay geliyor. Üstelik en korkuncu da bu ilaçların herhangi bir ruhsatı, izni yok ve içerikleri bilinmiyor.

İnsanların sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği yapmalarına yardımcı olmanın en iyi yolu halk sağlığı çabaları ve politika değişiklikleri. Bu şekilde büyük ölçekli, nüfus düzeyinde ciddi ilerlemeler kaydedilebilir. Örneğin tütün tüketimi ve trans yağ kullanımı konusunda sevindirici gelişmeler mevcut. Daha sağlıklı yaşamamıza yardımcı olan yönergelerimiz ve yasalarımız olduğunda, büyük şirketler de o kadar çok fastfood, cips ve alkol satamayacaklardır. Satılan ürüne ulaşım kolaylığı sizi cezbedebilir. Ancak çeşitli kurallar ve yasalar konması, zorunlu olarak sağlıklı yaşamı seçmenizi sağlayacaktır. Bir süre sonra çevresel etkileri gördükçe normal algımız değişeceği için seçimlerimiz de şekillenecektir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir