Sağlıklı Zayıflamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı Zayıflamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
saglikli beslenme
2

Sağlıklı görünmek ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için fazla kilolardan arınmak gerekiyor. Öncelikle sağlıklı zayıflamak için kendinizi asla uzun süre aç bırakmamalısınız. Aç kalmak kısa sürede kilo vermenize neden olsa da kilolarınızı hızlıca geri almanızın da nedeni olacaktır. Sağlıklı zayıflamak için dengeli ve düzenli beslenmek devamında ise günlük spor planına uygun olarak çalışmak gerekir.

Sağlıklı zayıflamak istiyorum diyorsanız diyet listesi oluşturmalısınız. Listeniz için uygun olan beslenme düzeni ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Pek çok kişi özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte sağlıklı zayıflamak için diyet programı hazırlatıyor. Bu programa bağlı kalıyor ve hem dengeli beslenme hem de hareketsiz bir yaşam problemini ortadan kaldırıyor.

lifli meyveler
lifli meyveler

Sağlıklı Zayıflamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı zayıflamak için hayatımızda değiştirmek ve beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmek gerekmektedir. Peki, sağlıklı zayıflamak için nasıl beslenmeli? Ağırlaşan vücut hareketsizleşir. Pek çok kilolu birey hareket etmek istemez. Sosyal hayattan uzaklaşır ve yalnızlaşır. Modern ve şehir yaşamının getirmiş olduğu olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuzlarda ortaya çıkmaktadır. Dört duvar arasında geçen süre bireylerin kilo alımına neden olmaktadır. Televizyon programlarında ve internette kilo vermek isteyenlere yönlendiren pek çok diyet listeleri bulunuyor. Ancak sağlıklı zayıflamak için kendinize özel bir sağlıklı beslenme listesi hazırlatmalısınız. Sağlığınızı koruyarak kilo vermek hedefiniz olmalıdır.

BENZER YAZILAR  Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?  Neden Olur?

Şok diyetler uygulayarak bir haftada mucizevi oranda kilo vermek değil öncelikli olarak sağlıklı ve doğal beslenme felsefesine uygun olarak iyi bir yaşam sürmeye çalışılmalıdır.

 • Diyete başlamadan önce sağlıklı bir birey olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.Bunun için hekime gitmelisiniz.
 • Bol bol su tüketin
 • Lifli meyveler ve sebzeler tüketmeye çalışın
 • Şeker ve suni tatlandırıcılardan uzak kalın
 • Beyaz pirinç ve beyaz unu kesinlikle tüketmeyin.
 • Düşük karbonhidratlı bir beslenme listesi oluşturun, protein ağırlıklı olarak beslenin.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Diyet Programı

Sağlıklı zayıflamak için öncelikli olarak beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Karbonhidrat içeren besinlerden uzak kalmak ve zinde bir yaşam için protein ağırlıklı beslenmek hem doyurucu hem de sizin için sağlıklı olacaktır. Fitness Dergisi’nin sizler için hazırladığı sağlıklı zayıflamak için yapılması gereken önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Her gün birkaç porsiyon meyve tüketmek zayıflamak için önemlidir. Taze meyvelerin içinde bulunan vitaminler ve enzimler metabolizma hızını yükseltir. Bunun için zayıflamak isteyen bireyler muhakkak bir kaç porsiyon taze meyve tüketmelidir.
 • Her öğünde çiğ sebze ve salata tüketmek metabolizma hızınızı artıracağı için tüketilmelidir. Kilo vermek istediğiniz dönemde tükettiğiniz yeşil sebzeleri muhakkak zeytinyağı ile harmanlayın.
 • Diyetisyeninizin önerisine kulak verin ve asla taviz vermeyin. Özellikle bu dönemde kızarmış besinlerden uzak durun.
 • Haftada en az 1 öğün mutlaka kurubaklagil tüketin. Bezelye, mantar, barbunya gibi protein bakımından zengin besinlerden tüketin.
 • Sağlıklı zayıflamak için her gün en az 2 litre su tüketin. Diyetisyenler özellikle su tüketimi ile ilgili sürekli olarak uyarıda bulunmaktadırlar. Su içme konusunda hemfikir olan diyetisyenlerin suyun hangi aralıklarla ve ne şekilde tüketilmesi gerektiği noktasında fikir ayrılıkları ortaya çıkmaktadır.
 • Kilo verirken hedef koymayın. Asıl amaç sağlıklı kiloya ulaşmak olmalıdır. Beslenme alışkanlıklarınızı ömür boyu değiştirmek ve devam ettirmek esas amacınız olmalıdır.
 • Süt ve yoğurt tam yağlı olarak tüketilmelidir. Yağsız ve diyet sütler hızlı acıkmaya neden olur. Zayıflamak için çok fazla yemek değil aç kalmaktan korkmak gerekir.
BENZER YAZILAR  Soğan Kürünün Nelere Faydası Vardır?

Diyet kelimesi aç kalmak kelimesinin aynısı değildir. Diyetisyenler aç bırakarak kilo verdirmezler.

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir