Mantar, deri hastalıkları arasında en çok rast gelinenlerden biri olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar ortak kullanım alanlarından kolay bir şekilde mantar kapabilmektedir.

  • Havuzlar,
  • Ortak kullanılan taraklar,
  • Ortak kullanılan havlular mantarın kısa süre içerisinde bulaşmasına neden olabilmektedir.

Travogen Krem mantar kaynaklı hastalıkların büyük bir kısmının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak uzmanlar tarafından reçete edilen bu ilaç her mantar türünü de tedavi etmemektedir. Kremin nelere iyi geldiğini ya da ne şekilde kullanılması gerektiğini içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

Travogen Krem Nelere İyi Gelir?

Mantar, insan vücudunda oldukça farklı bölgelerde kendini gösterebilmektedir. Bu neden yüzünden tedavisi bulunduğu alana göre yapılmaktadır. Travogen içerik olarak izokonazol nitrat bulundurmaktadır. Bu neden yüzünden mantar hastalıklarının tedavisinde haricen değerlendirilen merhem grupları arasında başı çekmektedir. Merhemin iyi geldiği alanlar;

  • Deri üzerindeki mantar oluşumu,
  • Derideki maya benzeri olan mantar oluşumu,
  • Koltukaltlarında ya da kasıklardaki mantar kaynaklı kızarıklıklar,
  • Meme altlarında, testislerin üzerindeki ince kabuklaşmalar olarak sıralanabilmektedir.

Merhemin uzman önerisi çerçevesinde kullanılması faydasının görülmesi açısından en önemli detaylardan birini oluşmaktadır. Düzenli kullanım ile birlikte derice ince kabuklaşmaya neden olan sorunları giderdiği de bilinmektedir. Bazı durumlarda kahverengi ve kırmızı lekelenmelerin tedavi edilebilmesi için bu merhem değerlendirilebilmektedir. Travogen krem kullanım alanları görüldüğü üzere oldukça geniştir.

Travogen Krem Nasıl Kullanılır?

Travogen kullanımı konusunda uzmanlar doz ve şekil bazında farklı açıklamalar yapabilmektedir. Bu durum hastaların rahatsızlık boyutuna göre değişim göstermektedir. Bireyler kullanımda muhakkak uzmanların önerdiği yöntemi takip etmelidir. Bunun haricinde kullanım için önerilen miktar günde bir adetten oluşmaktadır.

Benzer Gönderiler  Covid-19 Üzerinde Grip ve Zatürre Aşılarının Etkisi Yok

Kullanım, merhemin hastalıklı olan bölgeye uygulama olarak açıklanmaktadır. Eşit ve az miktarda uygulan krem deriye yedirilmelidir. Ancak her mantar türünün tedavisi bu şekilde tamamlanamayacaktır. Bu durumun nedeni ise özellikle el ya da ayak parmaklarında yer alan mantar enfeksiyonlarının daha inatçı olması olarak açıklanmaktadır. Böyle enfeksiyonları bulunanlar için iki ya da üç hatta dört haftaya kadar merhem uygulaması devam edebilmektedir. Tedavinin sonuç vermesi açısından kullanım düzenli olarak yapılmak zorundadır.

Travogen Krem Gebelikte Kullanılır Mı?

Travogen gebelik konusunda belli soru işaretlerini berberinde getirmektedir. Ancak merhemin içeriklerinin araştırılması halinde gebelik sırasında kullanımının bir zarar oluşturmayacağı ortaya çıkmıştır. Yine de kadınların kullanım öncesinde muhakkak doktorlarına danışmaları istenmektedir.

Gebelikte kullanım öncesinde uzmanlara danışılmasının ana nedeni merhemin içerdiği maddeler olarak açıklanmaktadır. İzokonazol bulunduran ilaçların doğacak olan çocuğa herhangi bir zarar verdiğine yönelik bilgiler bulunmamaktadır. Yine de uzmanlar temkinli olarak hareket etmek istemektedir. Merhemi uygulamaya başladıktan sonra hamile kalanların da durumu doktorlarına bildirmeleri istenmektedir. Bu gibi durumlarda farklı tedavi yöntemleri denenebilmektedir.

Travogen Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Haricen kullanılan merhemlerin bir kısmının yan etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Travogen yan etkiler bakımından ilk sırayı alerji almaktadır. İnsanlar farkında olmasalar bile merhemlerin içerdiği maddelere karşı alerji geliştirebilmektedir. Bu neden yüzünden kullanım öncesinde derinin bir bölümünde krem uygulanması önerilmektedir. Derinin alerjik reaksiyon göstermesi halinde kullanım bırakılmalı ve yeniden doktora gidilmelidir. Bunun haricinde rapor edilmesine karşın çok sık görülmediğinin de altı çizilen yan etkiler arasında;

Yan etkilerin birinin ya da birkaçının görülmesi halinde kullanıma son verilmesi önerilmektedir. Merhemin yan etkilerini görenler imkanları var ise yeniden doktorlarına muayene olmalıdır. Kişiler bunun yerine durumdan eczacılarını da bilgilendirebilmektedir. Bahsedilen durumların yaşanması halinde genellikle içerik bazında benzer olmasına karşın daha hafif olarak değerlendirilen merhemlerin denenmesi önerilmektedir.

Benzer Gönderiler  Karabaş Otu Ne İşe Yarar?

Travogen Krem Fiyatı

İlaç fiyatları miligram boyutlarına göre ya da nerelerden satın alındıklarına göre değişim gösterebilmektedir. Üstelik reçeteli olarak satışa sunulan ilaçların ve merhemlerin fiyatları sigortası bulunan vatandaşlar için devlet tarafından ödenmektedir. Bu da ilaçların ücretsiz olarak temin edilmesini sağlamaktadır. Yine de Travogen fiyat açısından resmi bilgilendirmeler yapılmaktadır. bu sayede ilacın haricen satın alınması ve çok yüksek rakamlardan satın alınmaması sağlanmış olmaktadır.

2021 resmi rakamlarına göre Travogen %1 60 gram krem için ödenmesi uygun olan rakamlar 31,55 TL’den oluşmaktadır. İlacın merhem formu yerine sprey formunun tercih edilmesi durumunda ödenecek olan rakamların 22,39 TL olarak güncellendiği görülmektedir. 

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları