Boğazda gıcıklanma hemen her insanın başına gelebilen sağlık sorunlarından biridir. Bahsedilen durumun ciddi bir sorun olarak addedilmesi için devamlı hale gelmesi gerekmektedir. Diğer türlü senede bir kez görülen bir gıcıklanmanın insanları telaşe düşürmesine lüzum bulunmamaktadır. Peki gıcıklanmanın nedenleri nelerdir ve nasıl geçer? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

Boğazda Gıcık Neden Olur?

İnsanların fizyolojik ve psikolojik durumları birbirinden ayrılmaktadır. Boğazda gıcık neden olur konusu da bu nedenlere bağlı olarak farklı başlıklarda incelenmektedir.  Yapılan araştırmalara göre;

 • Sigara kullanımı,
 • Geniz akıntısına neden olan solunum yolu hastalıkları,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Boğazdaki kuruluklar gıcıklanma sıkıntısının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Yukarıda sayılan maddeler boğazda görülen gıcıklanma hissinin fiziksel nedenleri olarak değerlendirilmektedir. Ancak pek çok hastada herhangi bir fiziksel neden bulunmamasına karşın gıcıklanma durumunun görüldüğü tespit edilmiştir. Bu da boğazda oluşan gıcıklanmanın stres ve psikolojik kaynaklı olabileceğini de göstermektedir. Özellikle iş ya da özel yaşamında aşırı strese maruz kalanların bu sıkıntıyı daha çok yaşadıkları kaydedilmiştir. Uzmanlar boğazdaki gıcıklanma hissinin ana nedenini tespit ettikten sonra tedaviye geçmektedir. Bu sayede tedavi hemen herkese özel şekilde verilebilmektedir.

Boğazda Gıcık Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Boğazdaki gıcık çoğu zaman geçici bir durum olarak değerlendirilmektedir. Ancak nadir de olsa bazı hastalarda bu durum devamlı olarak sürmektedir. Gıcığın tedavi edilmesinden kısa süre sonra yeniden kendini göstermesine de rast gelinmektedir. Bu gibi durumlar gıcığın aslında bir hastalık değil bir semptom olduğunu göstermektedir. Gıcığın ortadan kalkması için ise altında yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Peki kendini gıcık ile gösteren hastalıklar nelerdir? Bu tür hastalıklar arasında;

 • Boğaz reflüsü,
 • Faranjit,
 • Solunum yolu enfeksiyonları yer almaktadır.
Benzer Gönderiler  Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?

Boğazdaki gıcığın ana nedeninin tam olarak tespit edilebilmesi için hastaların bir uzman muayenesinden geçmeleri gerekmektedir. Farklı hastalıkların ilerlemesinin de önüne geçilebilmesi bakımından bireylerin zaman kaybetmeden bir uzmana danışmaları tavsiye edilmektedir.

Boğazda Oluşan Gıcık Nasıl Geçer?

Uzmanlar tarafından boğazdaki gıcık tedavisi kapsamında farklı öneriler getirilmektedir. Önerilerin kişiden kişiye göre değişim göstermesinin ana nedeni gıcık oluşma sıklığının değişim göstermesi ya da farklı hastalıkların bulunması olarak açıklanmaktadır. Uzman önerileri çerçevesinde;

 • İlaçlı tedavilerin takip edilmesi
 • Spreylerin düzenli olarak kullanılması boğazdaki gıcığın oluşmamasını sağlayacaktır.

Daha önceki içeriklerde bahsedildiği üzere gıcık oluşum nedenleri kimileri için tamamen psikolojiktir. Bu gibi kimseler için de farklı öneriler getirilmektedir. Getirilen öneriler arasında kısa ya da uzun soluklu bir tatile çıkmak bulunmaktadır. Ev değişikliği yapmak, mümkünse farklı iş kollarında çalışmak da boğazdaki gıcığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Buradaki önemli nokta gıcığın oluşmasına olanak hazırlayan ortamdan kişilerin uzaklaşmasıdır.

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer? Bitkisel Yöntem

İnsanlar son yıllarda hastalıklarına bitkisel tedavi yöntemleri aramaktadır. Bahsedilen durum ilaçların yan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Ancak verilecek olan yöntemler her zaman fayda sağlamamaktadır. Bu neden yüzünden yöntemlerin ana tedavi sistemine destek olma işlevi göstermesi daha uygun olmaktadır. Boğazdaki gıcık nasıl geçer konusunda evde uygulanabilecek olan yöntemler arasında;

 • Ilık su tüketimini artırmak,
 • Nefes almayı rahatlatacak egzersizler yapmak,
 • Bitki çayları tüketmek, bulunmaktadır.

Kötü alışkanlıklar yüzünden boğazlarında gıcık oluşan kimselerin bu histen kurtulabilmelerinin ilk adımı sigara gibi alışkanlıklarını bırakmaları oluşturmaktadır. Bazıları sigara içmeyi bıraktıklarında gıcık oluşumunun yok olduğunu fark edeceklerdir. Kimileri için ise sigarayı bırakmanın yanı sıra belli ilaçları ve spreyleri kullanmak da gereklidir. Bu neden yüzünden tedavi aşamasında bireysellik ön planda tutulmaktadır.

Boğazdaki Gıcık Tedavi Edilmezde Ne Olur?

Boğazdaki gıcığa ne iyi gelir araştırmaları sonrasında pek çok farklı tedavi önerisi elde edilebilmektedir. Gıcığın ana nedeni boğazın kurumasıdır. Bu neden yüzünden sorunu yaşayanların gıcıklanma sonrasında hemen su ya da farklı sıvılar tükettikleri bilinmektedir. Böylece yaşanan öksürük durumunun sona ermesi sağlanmaktadır. Ancak atılan bu tür adımlar gıcık tedavisi demek değildir. Gıcığın muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavinin ertelenmesi ya da hiç yapılmaması durumlarında yaşanan öksürük kronik hale gelebilmektedir. Bu da hastaların yaşamları boyunca boğazlarında gıcık sıkıntısı çekmelerine neden olacaktır. Uzmanlar hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi için zaman kaybetmeden bir doktora gözükmesi gerektiğinin altını aynı nedenlerden ötürü çizmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 24 Average: 3.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları