Fıtık ağrısı insanların günlük yaşamlarını olumsuz olarak etkileyen en önemli rahatsızlıklardan biri olarak değerlendirilmektedir. Ağrı özellikle bacağa vurduğunda yürümek ve hareket etmek imkânsız hale gelmektedir. Üstelik zannedildiği üzere bu tür ağrılar sadece hareket edildiği zamanlarda kendini göstermemektedir. Pek çok birey ağrı şiddetlendiği zamanlarda uyuma konusunda bile sıkıntı yaşamaktadır. bu nedenler yüzünden ağrının kaynağının tedavi edilmesi şarttır. Fıtık ağrısı neden bacağa vurur ya da neden geçer hakkındaki tüm detayları içeriğimizden bulabilirsiniz.

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Neden Olur?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar fıtık ağrısı neden bağaca vurur konusunun anlaşılmasını sağlamaktadır. Öncelikle bel fıtığı sorunu;

 • Ağır kaldırma neticesinde,
 • Kadınların doğrum yapmasından sonra,
 • Yaşlanmaya bağlı olarak görülebilmektedir.

İnsanın vücudunda omurilik kısmında belli diskler bulunmaktadır. Bel fıtığı var olan disklerin yerlerinin değişim göstermesi manasına gelmektedir. Aynı şekilde bazı hastalarda bu kısımlarda yırtılma da görülebilmektedir. Kas ve iskelet sistemi bir bütün olarak düşünülmesi gerekmektedir. Belde oluşan fıtık iskelet sistemini zora sokmaktadır. Ağrının bacağa vurmasının ana nedeni de bu şekilde açıklanmaktadır. Kas ve iskelet sisteminin ana materyallerinden biri bozulmuştur. Bu da otomatik olarak bacak hareketlerini etkileyerek ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığı kadınlarda da erkeklerde de rastlanabilen rahatsızlıklar arasında sayılmaktadır. Bu neden yüzünden insanların bacağa vuran fıtık ağrısına ne iyi gelir ne iyi gelmez bilmeleri önemlidir. Öncelikle konu hakkında tedavi edici olarak bilinen yerel hocalara gidilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Hatalı uygulamalar yüzünden ağrının geçmesi bir yana insanlar hareket kabiliyetlerinden tamamen olabilmektedir. Bu tür ağrıların tedavilerinde uzman önerilerine göre;

 • Merhem uygulamaları,
 • İlaçlar,
 • Fizik tedavi,
 • Belli spor hareketleri değerlendirilmektedir.
Benzer Gönderiler  Yağ Oranı Hesaplama

Bel fıtığı kısa süre içerisinde tedavi edilmediğinde cerrahi operasyonların yapılmasına da gerek bulunabilmektedir. Cerrahi operasyonlar konusunda son zamanlarda oldukça modern yöntemler değerlendirilmektedir. Bu sayede hastalar hem fıtık sorunlarından hem de fıtığın bacağa vuran ağrısından kurtulmuş olmaktadır.

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısına Bitkisel Çözüm

İnsanlar farklı nedenler yüzünden ilk ağrı hissettikleri dönemlerde doktora gitmeyi tercih etmemektedir. Ya da uzmanların önerdikleri tedavi yöntemlerini evde uygulanabilecek yöntemler ile desteklemek isteyebilmektedir. Fıtık ağrısına bitkisel çözüm önerileri bundan ötürü araştırılmaktadır. Ancak verilecek olan yöntemlerin tam bir tedavi sağlamama ihtimali bulunmaktadır. Uygulama öncesinde bir uzmana danışmak ise her daim önerilen adımlardan biridir. Bel fıtığı sorunu olanlar ve bu fıtığın ağrısını bacaklarında hissedenler;

 • Ağrılı bölgeye zencefil kökü ile masaj yaparak,
 • Sıcak havlu ile bacağa baskı yaparak,
 • Ağrı hissedilen alana zerdeçal sürerek ağrılarının şiddetini azaltabilmektedir.

Evde uygulanan yöntemler genellikle hastalığın ilk evrelerinde olanlar için işe yaramaktadır. Daha önce de belirtildiği üzere ilerleyen dönemlerde tedavi için cerrahi adımlara bile ihtiyaç duyulabilmektedir. 

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Egzersizler

Bacağa vuran fıtık ağrısı egzersizler ile de giderilebilmektedir. Ancak bu alanda oldukça dikkatli şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. İnsanlar zaten fıtık sorunları yüzünden hareket etmekte zorluk yaşamaktadır. Egzersizlerin hatalı yapılması durumunda ağrının şiddetlenmesi söz konusudur. Zaten uzmanlar ilk aşamada farklı tedavi yollarını takip etmektedir. Sonrasında tedaviyi desteklemek için egzersiz önerilerinde bulunmaktadır. Egzersizlerden fayda alabilmek için;

 • Belin çok zorlanmadan yapılması,
 • Düzenli aralıklarla tekrar edilmesi,
 • Uzmanların önermediği hareketlerden kaçınılması gerekmektedir.

Fıtık ağrısının bacağa vurmasının ana nedenlerinden biri olarak fazla kilolar da gösterilmektedir. Bu neden yüzünden kilo kaybı yaşamak ağrı seviyesini azaltmaktadır. Kilo kaybının egzersizler ile sağlanması da mümkündür. Uzmanlar bel fıtığı sorunu olanların yürüyüş yaparak istedikleri kiloya ulaşabileceklerinin altını çizmektedir.

Benzer Gönderiler  Anestol Merhem Nedir? Ne İşe Yarar?

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Ne Zaman Geçer? 

Gerekli olan tedavi yöntemlerinin uygulanmaması durumunda fıtık sorununun tam manası ile ortadan kalkması mümkün değildir. Bel fıtığı tedavisi ise hastalığın durumuna göre değerlendirilmektedir. Uzmanlar ilk aşamada ilaç ve merhemlerle desteklenen tedavileri önermektedir. Gerekli bulunan durumlarda cerrahi operasyonlardan destek alınabilmektedir. Bel ağrısının bacağa vurması durumu kimi zaman insanların kendilerini çok yormasından da ileri gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda mümkün olduğu kadar istirahat edilmesi önerilmektedir. Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile istirahat birleştiğinde ortalama olarak bir hafta içerisinde ağrı hissi gitmektedir. Devam etmesi halinde bir uzmana danışılmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 35 Average: 4.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları