Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 16:8, 5:2 Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 16:8, 5:2 Diyeti
oruç diyeti scaled
0

Aralıklı oruç diyeti belirli aralıklara kişinin kendini aç bırakması, sadece belirli saat aralıklarında beslenmesi ve geri kalan zaman diliminde içecek tüketmesi diyetidir.


İçindekiler Tablosu

Aralıklı oruç diyetine ilk bakış

Hızlı kilo vermek isteyenlerin uyguladığı en popüler diyettir. Diyetin yanı sıra, oruç toplum olarak yabancı olmadığımız bir kavramdır. Bu yüzden ülkemizde her gün daha fazla yaygınlaşmaktadır.

Sağlığınızla ilgili testler yaptırmadan, doğru bilgilere sahip olmadan bu diyeti uygulamak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.


Aralıklı oruç diyetleri

oruç diyeti, 16:8 diyeti

16:8 aralıklı oruç diyeti nedir, nasıl yapılır?

16:8 aralıklı oruç diyetinde günün 16 saati beslenmek yoktur. Bu 16 saatlik zaman diliminde bolca su, çay, kahve tüketimi; geriye kalan saatler içerisinde de öğün alımı yapılır. Sabah saat 10:00 ve 18:00 arasında kahvaltı ve akşam yemeği olarak 2 öğün alımı; 18:00’den ertesi günün sabah 10:00 zaman dilimine kadar olan dilimde de sadece içecek tüketimi yapılır.

Ünlüler tarafından da oldukça popüler olan oruç diyetidir. Yaygın olarak uygulanan 16:8 diyetini bu diyetle özdeşleşen; Jenna Jameson, Halle Berry, Özge Özpirinçci gibi ünlüler uyguladığını bildiklerimizden bazıları. Janne Jameson, yaptığı bir açıklamada sağlıklı herkesi bu diyeti uygulamaya davet etmiştir.

BENZER YAZILAR  Keto Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Özellikleri, Programı

16:8 diyetini uygulayarak yaklaşık 1 sene içerisinde tam 100 kilo veren, PKOS hastası Jens Journey’den ilham alalım.

Jens Journey, PKOS ve obezite hastası bir kadın. Yıllarca yüksek kalori ile yaşam sürdüren Journey, çocuk sahibi olmak istediğinde de uzun tedavi süreçleri yaşamıştır. Obezite ve çocuk sahibi olabilme mücadelesinde 2014 yılında bir kız çocuğuna sahip olduktan sonra da değişmeyen besin düzeni ile 2018 yılının başında 200 kilonun üstünde yaşamına devam ederken, hayatıyla ilgili keskin bir karar almıştır. Journey, obezite hastalığıyla başlattığı mücadelede oruç diyeti uyguladı.

Haftanın belirli günleri tenis oynayarak, spor salonunda yapması gereken koşu, yürüyüş, kardiyo antrenmanlarını yaparak 9 ay içerisinde tam 80 kilo vermiştir. Journey 2018 yılının geri kalan 3 ayında da antrenman programına sadık kalarak, karbonhidrat alımına başlamış ve olası sağlık tehditlerini ortadan kaldırmak istemiştir. 3 aylık dilimde 20 kilo daha vererek, yapılması çok güç olan bir hayalini gerçekleştirmiştir.

Journey, bir sene içerisinde tam 100 kilo vererek, 2019 yılında yeni bir hayata başlangıç yapmıştır. Journey, PKOS hastalığına rağmen obezite ile de başa çıkarak tüm hasta kadınlara örnek olmuştur.

BENZER YAZILAR  Diyet Yaparken Bu Konuya Dikkat Edin!

5:2 oruç diyeti

5:2 aralıklı oruç diyeti nedir, nasıl yapılır?

Haftanın art arda gelmeyecek şekilde belirlenen iki gününde, 24 saat boyunca maksimum 500 kalori alımı yapılır. Haftanın ilk günü 500 kaloriden az besin alımı yapıldıktan sonra en erken çarşamba günü 500 kaloriden daha az besin alımı yapılır. Haftanın diğer günleri için besin kısıtlaması ve kalori kısıtlaması hesaplanmaz.

Oldukça özgür bırakılan besin seçimi ve kalori hesaplamasından kaynaklı fayda sağlayıp sağlamayacağı risklidir. Bu yüzden daha az tercih edilen oruç diyeti, 5:2 diyetidir. 5:2 diyetini uygulayan ünlüler içerisinde Miranda Kerr, Beyonce gibi yıldızlar bulunmaktadır.


Aralık oruç diyeti ile ilgili bilimsel çalışmalar

National Center for Biotechnology Information aralıklı oruç diyeti ile ilgili bilimsel araştırmalarda bulunmuştur. Mary-Catherine Stockman öncülüğünde sayısız deney üzerine yapılan araştırma aralıklı oruç diyetinin kilo vermeye olan etkisini net bir şekilde gözler önüne koymuştur. Teste tabi tutulan obezite hastalarının kilo verme hızlarında net bir artış görülmüştür. Corey A. Rynders adlı bilim insanın yaptığı başka bir araştırma ise aralıklı oruç diyetinin; daha fazla yağ kütlesi kaybına, yağsız kütlenin korunmasına ve kilo kaybını sürdürme yeteneğinin artmasına neden olan metabolik adaptasyonlara yol açtığı gözlemlenmiştir.

BENZER YAZILAR  Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Aralıklı oruç diyetini uygulamak riskli olabilir

Oruç diyetlerini şeker hastaları, kansızlık problemi olan kişilerin yapması kesinlikle mümkün değildir. Belirli bir yaşın üstünde olan ve bağışıklık sistemi sorunları yaşayan kişilerin kesinlikle uygulamaması gerekir.


Aralıklı oruç diyeti son çare mi?

Bu diyetler kilo problemi yaşayan ve bununla alakalı öncesinde bir sürü diyet uygulamış; egzersizlerini, spor faaliyetlerini düzgün yerine getiren, istediği kiloyu tüm çabalarına rağmen veremeyen kişiler için mantıklı olabilir.

Çokça hasta kilo problemleriyle baş ederken uyguladığı diyete miktar ve zaman dilimi olarak sadık kalamaz. Bu sebeple, hastaların istedikleri oranda kilo vermek adına bu diyeti uygulamaları mümkündür.

Oruç saatleri dahilinde gece öğünleri olmaz. Akşam 18:00’den sonra sadece içecek tüketimi yaparak yakılması daha zor olan yağ ve kaloriyi vücuda almamak kilo vermeyi kolaylaştıran faktörlerden sadece birkaçı.


Diyet yaparken, enerjinizi koruyun!

Bir çoğumuzun bu konuyla alakalı bir çok fikri olabilir, ancak bizler öğün almadığımız saatler diliminde kafein kullanımının aç kalınan sürede gerekli enerji ve konsantrasyonu sağlayabileceğini düşünüyoruz.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir