Besin Paradoksu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?


1

Besin paradoksu diyeti; Steven Gundry tarafından 2012 yılında yaratılmış, lektin protein türünden korunma odaklı bir diyettir. Steven Gundry, diyeti yaratma sürecinde asıl amacının bedenimizde bulunan iltihapları azaltmak ve hatta yok etmek olduğunu söylemektedir.


Besin paradoksu diyeti yasakları nelerdir?

Diyetin tek yasağı lektin protein türüdür. Bu proteini içerisinde bulunduran besinleri tüketmek yasaktır.


Besin paradoksu diyeti ile kilo verebilir miyim?

Bitki paradoks diyeti ile kilo vermek mümkündür.

Clarkson isminde genç bir kadın, bitki paradoks diyetini uygulayarak tam tamına 37 kilo vermiş. Sürekli ıspanak, mantar ve bolca zeytinyağı tüketen bu kadın, emeklerinin karşılığını alarak zayıflamıştır.


Lektin nedir?

Lektin, faydalı olduğunu düşündüğümüz ve tükettiğimiz besinlerin içerisinde bulunan bir protein türüdür.

Protein türü olduğunu okuduğunuzda biraz rahatlamış olabilirsiniz. Siz tam anlamıyla rahatlamadan hemen şu detayı ekleyeceğim.

BENZER YAZILAR  Chia Tohumu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Bitki paradoks diyetinin temeli lektin protein türüdür. Lektin proteini bir çok zehirli ve yırtıcı böceğin yaşadığı coğrafyalarda, bu zehirli canlıları felç etmek için kullanılan bir protein türüdür.


Lektin proteininin zararları nelerdir?

  1. Lektin içeren besinler tükettiğimizde, sindirim sistemimiz bu protein türünü sindiremez. Sindirilemeyen protein, sindirim sistemi duvarımızda dikkate değecek oranda tahrişe yol açmaktadır.
  2. İltihaplanmaya neden olur.
  3. İnce bağırsağa zarar verir ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.
  4. Lektin, ihtiyacımız olan bir çok vitamin ve mineralin sindirim sistemimiz de emilimini zorlaştırır.

Lektin bulunan besinler nelerdir?

  1. Fasulye, nohut, mercimek, bezelye,
  2. Fındık, kahve, çikolata,
  3. Elma, erik, muz,
  4. Süt ürünleri

içeriğinde lektin bulunan besinlerdir.


Lektin protein türünden sakınmak mümkün mü?

Lektin’den sakınmak, bu besinleri hiç tüketmemek ile mümkün olabilir.

Bitki paradoks diyetinin yaratıcısı Steven Gundry, lektin proteini içeren besinleri buharla, basınçla pişirerek içerisinde bulunan lektin miktarını minimum bir seviyeye getirerek tüketmenin diyet kadar önemli olduğunu belirtiyor. Lektin içermeyen ıspanak, mantar, pastırma, semizotu ve zeytinyağını bolca tüketmek gerektiğini söylüyor(BESİN PARADOKSU, 2018).

BENZER YAZILAR  Karbonatlı Su ile Kilo Verilir Mi?

Besin paradoksu diyeti değerlendirmesi

bitki paradoks diyeti, lektin, cynthia sass
Cynthia Sass

Clarkson, bitki paradoks diyetini kilo vermek için uygulamamıştır. Tiroid hastalığı tedavisi dahilinde uygulamıştır. Bitki paradoks diyetinin kilo vermenin haricinde; migren, sindirim sistemi, tiroid ve ince bağırsaktan kaynaklanan sağlık sorunlarında da faydalı olduğunu iddia etmektedirler. New York’un ünlü besin uzmanlarından olan Cynthia Sass‘e göre (2019),

Yediğimiz yiyeceklerin %30’unda yoğun miktarda lektin proteini bulunur ve bunları tamamen kestiğimizde başka sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bu tehlikeli proteinden buharla ve basınçla pişirme yöntemiyle olabildiğince uzak kalmalıyız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir