Fit Olmak için Bilmeniz Gerekenler


0

Bugün fit olmak için harekete geçtiniz ve aklınıza ilk olarak “nasıl fit olurum?” sorusu geldiyse doğru yerdesiniz. Fit bir görünüme sahip olmak güzeldir, ancak bu sağlığınız için de çok önemlidir.


Fit olmak; “nasıl fit olurum?”

Fit olmak isteyen herkesin başvurması gereken ilk şey spordur. Sporu hayatınıza dahil etmek size mutluluk, huzur, güven ve en önemlisi sağlık getirir.

Spora nasıl başlayacağınıza, hedefiniz ve beklentiniz doğrultusunda siz karar vermelisiniz. Karar verme aşamasında size yardımcı olmaya çalışacağım.

Fit olmak için ilk olarak kendinizi analiz ederek bir başlangıç yapmalısınız.

Hepimizin sağlık ve fizik durumuyla ilgili düşünceleri, analizleri vardır. Çoğu zaman bu analizleri kendimizle bile paylaşmayız. Bu yüzden spora başlamadan önce yapmamız gereken ilk şey kendimizle yüzleşmek ve kendimizi tanımak olacaktır.

Kendimizi tanıma aşaması oldukça önemlidir. Başlarken kendini tanımamak, doğru analizi yapamamak hatalara neden olabilir. Yolun başında spordan ve hedeflerinizden vazgeçebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Kilo Vermek, Kilo Nasıl Verilir? Bilmeniz Gerekenler

Fit olmak için kendinizi test edin

Sorulara dürüst cevaplar vermelisiniz. Kendinizi kandırmak size bir fayda sağlamaz.

  1. Nabız kontrolünüzü yapın.
  2. “En son ne zaman koştum?”
  3. “Günde yürüyerek ne kadar mesafe kat ediyorum?”
  4. Düzenli olarak basit mekik gibi temel hareketleri yapıyor musunuz?
  5. Mekik gibi temel hareketleri maksimum kaç tekrar yapabiliyorsunuz?

Fit olmaktan beklentinizi bulun

Kendiniz ve performansınızla alakalı bir analiz yaptınız. Şimdi sıra beklentilerinizi belirlemeye geldi. Spora başlarken bunu neden istediğinizi düşünün.

Her insanın spora başlarken bir beklentisi vardır; fit olmak, kilo vermek, sıkılaşmak, belirli bir spor branşında performansını geliştirmek gibi farklı beklentileri olabilir.

Siz de spordan beklentinizi sorgulamalısınız. Daha sonra beklentinize uygun antrenmanlar belirleyebilir ve hedefinize adım adım gidebilirsiniz.

Doğru çalışma sistemini bulamayan, beklentisini netleştirememiş insanlar kilo vermek için başladığı bu sporu, kas kütlesiyle birlikte ağırlaştığı için bırakabiliyor.

Mükemmel bir performans gösterseniz dahi beklentinize uygun çalışmıyorsanız, hedefinize ulaşmanız mümkün olmayacaktır.


Fit olmak için ilerlerken acele etmeyin

Kendinizi tanıdınız, beklentinizi biliyorsunuz ve artık spora başlamanın vakti geldi. Beklentilerinize uygun bir antrenman programı belirlediniz. Evde veya salonda nerede çalışacağınıza karar verdiniz.

BENZER YAZILAR  Fitness Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

Şimdi performansınızı göstermelisiniz. Hedefinize ulaşmak için acele etmeyin. Spor programınızı aksatmadan ne kadar disiplinli olursanız, o kadar fayda göreceksiniz.

Acele etmek sizi hataya sürükleyebilir. Hastalıklar ve sakatlıklarla karşılaşmamak en az hedefiniz kadar önemlidir. Bu aşamada karşılaşacağınız engeller, her şeyi en başından tekrarlamaya veya pes etmenize neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olun.

Kaldıramayacağınız bir ağırlıkla set yapmak size bir şey kazandırmaz, çünkü hareketi doğru yapamazsınız. Sakatlık riski ortaya çıkar. Üstelik bitiremediğiniz bir set size fayda sağlamadığı gibi motivasyonunuzu düşürür. Öz güveninizi kaybetmenize neden olabilir.


Rutininizi aksatmayın!

Her aşamanın öneminden konuştuk. Bu aşamaları geçmiş, belirli disipline sahip olan kişiler için en büyük mücadele bir şeyleri değiştirdikten sonra başlayacak mücadeledir.

Fit olmak için elinizden geleni yaptınız. Bu aşamada hedefinize ulaştıktan sonra her şeyin bittiğini ve bu sınavdan başarıyla ayrıldığınızı düşünmeyin, her şey yeni başladı.

Düzeninizi, rutininizi, kazandığınız öz güveni, başardığınız beklentinizi kaybetmek çok kolay, bunların hepsini 2 haftalık bir tatile, iş veya aile yaşamınız da yaşadığınız sorunlara teslim etmeyin.

BENZER YAZILAR  Kilo Vermek, Kilo Nasıl Verilir? Bilmeniz Gerekenler

Sporu dostunuz olarak görün başınız sıkıştığınızda da, kendinizi çok mutlu hissettiğinizde de ona gidebilirsiniz, asla size hayır demeyecektir. Fit olmak için elinizden geleni yapın.

fit olmak nedir? nasıl fit olurum?
fit olmak için bilmeniz gerekenler 2

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir