Ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımı ile uygulanan bir diyettir. Diyet, protein ve yağlardan kalori alımını destekler. Karbonhidratlardan kalori alımını minimum seviyeye indirir.


Ketosiz nedir?

Vücudumuzda yeterli karbonhidrat olmadığında yaptığımız egzersizler, gündelik işler için kullandığımız enerjiyi protein ve yağ parçalayarak karşılarız buna ketosiz denir. Ketosiz birçok diyetin ana planı haline gelmiştir.

Düşük karbonhidrat alımından kaynaklı olarak vücudumuzun kan şekeri 3-4 gün içerisinde düşer. Düşen kan şekerine karşılık vücudumuz enerji kullanımı için vücudumuzda ki proteini ve yağları parçalamaya başlar. Parçalanan protein ve yağlar vücudumuzda kilo kaybına yol açar. Bu olaya ketosiz denir.


Ketojenik diyet ile kilo verilir mi?

Keto diyeti, kilo verme odaklı bir diyettir. Bunu yaparken sağlığınızla ilgili detayları ve kişinin yaşamını düşünmez. Bu detayları insanların kendilerinin gözden geçirmesi gerekir. Keto diyeti ile kilo vermek çok tabi ki mümkündür. Uygulayacağınız bu diyet ile çok net sonuçlar alınabilir.


Ketojenik diyetin fayda sağladığı hastalıklar

Ketojenik diyet sizi istemediğiniz kilolardan kurtardığı gibi sivilcelerden de kurtardığını biliyoruz. Bunlarla sınırla kalmayan bu diyetin faydalı olduğu diğer hastalıklar:

 1. Epilepsi
 2. Alzheimer
 3. Parkinson
 4. Uyku Bozuklukları
 5. PKOS Hastalığı

Bilim adamları bu konuda temkinli olsalar da bu diyetin listemizde yer alan hastalıklara fayda sağladığını kabul etmişlerdir. Vücudumuz enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yağ ve protein hücrelerini parçalar.

Vücudumuzun bunu yaparken oluşturduğu ketonların beynimizde yer alan hücrelere bir koruma kalkanı uyguladığını ifade etmişlerdir. Ketonlar, beyin hücrelerimizi hasardan korumaya yardımcı olurlar.

Benzer Gönderiler  Omad Diyeti: 5 Adımda En Kapsamlı Anlatım

Ketojenik diyet ile sivilcelerinden kurtul

Diyet sadece kilo vermeye yaramıyor, bu diyetin riskleri olduğu gibi uygulayarak zayıflamak isteyenlere birden fazla sürprizi vardır, diyebiliriz. Bu diyeti uygulayan, sivilce mağduru kişilerin diyet süresinde sivilcelerinin giderek azaldığı söylenmektedir, bu durum düşük karbonhidrat alımından kaynaklanır.


Ketojenik diyet ile PKOS hastalığı ilişkisi

Kadınlarda menopoz dönemi öncesinde görülebilen PKOS hastalığı yumurtalıkların olması gerekenden çok daha büyük bir hale gelmesidir. Yumurtaların etrafında sıvı dolu kesecikler oluşur.

Yüksek seviyede karbonhidrat alımı, yüksek insülin seviyesi buna sebep olabilir. Ketojenik diyet, PKOS hastalığı mücadelesinde tedaviye yardımcı olacaktır.

PKOS hastalığı ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz ”PKOS Nedir? PKOS Hastalığı ve Obezite İlişkisi, Kısırlık!” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.


Ketojenik diyet yasakları nelerdir?

Ketojenik diyet listesi oldukça uzun ve birçok besini kapsayan bir listedir. Burada yer alan besinlerin hiç kullanılmaması söz konusu değildir. Ketojenik diyet nedir? Başlığında açıkladığımız gibi düşük karbonhidrat alımı ketojenik diyetin felsefesidir.

Bu listede yer alan besinler yüksek karbonhidrat içerir ve gramaj olarak minimum seviyede alınması tavsiye edilir.

Tahıl, Bakliyat

ketojenik diyet yasakları
 1. Makarna
 2. Pilav
 3. Yulaf Ezmesi
 4. Buğday Ekmeği
 5. Mısır Ekmeği
 6. Çavdar Ekmeği
 7. Maya
 8. Arpa
 9. Kinoa
 10. Pizza
 11. Kuru Fasulye
 12. Nohut
 13. Barbunya
 14. Börülce
 15. Mercimek

Meyve, Sebze

ketojenik diyet listesi
 1. Mandalina
 2. Portakal
 3. Ananas
 4. Muz
 5. Elma
 6. Armut
 7. Üzüm
 8. Mango
 9. Nektarin
 10. Şeftali
 11. Hurma
 12. Kuru Üzüm
 13. Enginar
 14. Patates
 15. Bezelye
 16. Mısır

İçecekler

oruç diyeti kahve
 1. Bira
 2. Enerji İçecekleri(Şekerli Olanları)
 3. Asitli İçecekler
 4. Sıcak Çikolata
 5. Meyve Suları(Şekerli Olanları)

Ketojenik diyet, uygulanırken kas kütlesini korumak için yeterli protein alımını sağlamak gerekir. Balık ve tavuk eti karbonhidratı düşük protein kaynaklarıdır. Diyetlere tavuk ve balığı kesinlikle eklemeliyiz. Bu etlerin yağlı olanlarını tercih etmeniz gerekir, işlenmiş olanlarından sakınmayı unutmayın.


Ketojenik diyette neler yenebilir?

Bu listemizde yer alanlar, ketojenik diyet için en ideal ve tüketilmesi gereken besinlerin listesidir.

 1. Deniz Ürünleri
 2. Brokoli
 3. Lahana
 4. Ispanak
 5. Brüksel Lahanası
 6. Yağlı Peynirler
 7. Avokado
 8. Kırmızı ve Beyaz Et
 9. Yumurta
 10. Kokonat
 11. Zeytinyağı
 12. Yağlı Yoğurtlar
 13. Fındık
 14. Böğürtlen
 15. Ahududu
 16. Çilek
 17. Tereyağı
 18. Erişte
 19. Bitter Çikolata
 20. Kakao Tozu
Benzer Gönderiler  Besin Paradoksu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet ile 150 kilo verdi!

Amerika Birleşik Devletler’inde Kay H. adında bir kadın ketojenik ve oruç diyeti uygulayarak tam tamına 150 kilo vermiştir. Kay, hiçbir spor ve egzersiz uygulamadan bu iki diyet ile mükemmel bir başarı sağlamıştır. Kilo verme problemleri olan kişilerin kesinlikle bu diyeti uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Kay’in sosyal hesabını alta ekliyoruz(WHM).

View this post on Instagram

I‘m trying my damndest to cut down on carbs. To be honest, I really haven’t been strict since hitting my first ketoversary in May. I was like “I lost 150lbs” and went straight into maintenance. Part of me worries about loose skin -and part of me uses that as an excuse to be lax. I’ll tell myself I don’t want to rush so my body can catch up and hopefully reduce loose skin -aaaand, that’s okay, but I *think* I want to pick back up again. I will say, I cannot BELIEVE I eat the way I do without gaining weight. That is completely new to me. I don’t think I’ve ever eaten with such abandon. Ever. And I haven’t gained weight! I eat so many sweets and chocolates -I love the low-carb options available and I love that although I “fell off the wagon” for 6-7 months and basically ate whatever (keto food) I wanted (I do NOT eat keto sweets in moderation -I shove my face on the reg 😄), I didn’t gain weight back. I’m heartily comforted that maintenance and higher carb counts is not only feasible -but also quite enjoyable. I think this is possibly a sign my insulin resistance may be a thing of the past? Anywho, after 7 months of no restrictions, I’m debating tightening down the hatches again. All in all, and I know this conflicts with the above, I’m actually pretty damn happy with my current weight. 😄 Maybe this is my new norm🤷‍♀️We’ll see. Anyone else struggling with maintenance and fluctuating goal weights? My initial goal weight was 175, and then moved to 200. I currently weigh 250lbs, fluctuating +/- 10lbs. . #transformationthursday #ketotransformacion #weightlosstransformations #facetofacefriday #facetoface #transformations #carbface #ketoface #beforeandafterweightloss #ketogirl #bigandbeautiful #weightlosschallenge #weightlosss #losingweightjourney #losingweightnaturally #ketoweightlosstransformation #ketotransformation #ketotransformations #eatfattolosefat #eatfatlosefat #eatfatloseweight #rheumatoidarthritiswarrior #ketoreset #ketobeforeandafter #ketoon #ketowoe #ketowoeforlife #losingpounds #ketochallenge #weightlosstransformation

A post shared by Kay⬇️150# Naturally 1yr!♿️🚫Gym (@ketokalamazoo) on

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 4 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

Etiketler:

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları